آموزش کشاورزی در خانه, آموزش کوددهی

آموزش کود‌ دهی گیاهان آپارتمانی

کود دهی به گیاهان آپارتمانی

بسیاری از علاقه‌مندان به پرورش گیاهان زینتی سوالاتی در مورد بهترین زمان برای کود دهی گیاهان آپارتمانی دارند و یا این که می‌خواهند بدانند که چه کودهایی را به چه میزان باید برای تقویت رشد این گیاهان استفاده کنند. زمان و چگونگی کوددهی گیاهان آپارتمانی جزو مهم‌ترین اصول نگهداری و پرورش آن‌ها در داخل خانه می‌باشد که باید با توجه به شرایط محیطی و نوع گیاه کاشته شده صورت پذیرد.

برای همین برای بسیاری از علاقه‌مندان به پرورش گیاهان آپارتمانی، کوددهی و تقویت گیاهان آپارتمانی بسیار حائز اهمیت است. ولی قبل از خرید کود خانگی حتما این مقاله را تا انتها بخوانید. ما در این متن سعی خواهیم کرد تا نکاتی را در مورد زمان کود‌ دهی گیاهان آپارتمانی، نحوه کود‌دهی به گیاهان آپارتمانی، میزان و دلیل نیاز گیاهان آپارتمانی به کود را بیان کنیم و تاثیر شرایط اقلیمی بر میزان کود مورد نیاز برای تغذیه گیاه را شرح دهیم. همچنین شما را با قیمت انواع کود های کشاورزی نیز آشنا خواهیم کرد.

 

چرا باید به کود دهی گیاهان آپارتمانی توجه کنیم؟

کود دهی گیاهان آپارتمانی

 

گیاهان وقتی که تشنه هستند و یا نیاز به مواد غذایی دارند مانند کودکان گریه نمی‌کنند تا بدانید موقع دادن آب و یا غذا به آن‌ها فرا رسیده است گیاهان در پاسخ به عدم دریافت آب، نور کافی و به خصوص عناصر ضروری برای رشد خود علائمی بروز می‌دهند اما پی‌بردن به این علائم سخت و دشوار است.

عدم توجه به کود دهی به موقع و با مقدار مناسب باعث می‌شود که گیاه شما رشد و زیبایی کافی را در محیط خانه نداشته باشد و برای همین ما در این متن قصد داریم تا به مرور اصول کوددهی به گیاهان آپارتمانی بپردازیم و دوره تناوب کوددهی به آن‌ها را با توجه به نوع کود مورد استفاده مورد بررسی قرار دهیم.

آیا تشخیص علائم کمبود عناصر غذایی در گیاهان آپارتمانی سخت است؟

گیاهان هنگامی که به آب دسترسی نداشته باشند پژمرده می‌شوند و هر گاه به نور آفتاب دسترسی نداشته باشند بی رنگ شده و برگ‌های آن‌ها باریک می‌شوند. و همچنین گیاهان در صورت عدم دسترسی به رطوبت کافی در هوا چین خورده و چروک می‌شوند (البته این چروک شدن برگ‌ها برای گیاهان تزئینی است که نیاز به رطوبت فراوان برای شادابی خود دارند).

از سوی دیگر تعداد دیگری از گیاهان آپارتمانی با افزایش رطوبت در بستر یا خاگ گلدان محل کشت خود (که به دلیل آب‌دهی بیش از حد به وجود می‌آید)، ممکن است به دلیل فعالیت قارچ‌ها به تدریج پوسیده شوند. با این وجود این گیاهان در صورتی که کود کافی در اختیار نداشته باشند و عناصر مورد نیاز مانند پتاسیم و فسفر را برای رشد دریافت نکنند، علائمی خواهند داشت که تشخیص آن‌ها برای ما کمی سخت است.

زیرا که هیچ سیگنال خاصی را نمی‌توان ذکر کرد که نشان دهد گیاه دچار کمبود ریزمغذی‌ها و عناصر ذکر شده است. اما در عین حال رشد تدریجی و کند گیاه می‌تواند از علائم عدم دسترسی به کود باشد و شاید با این علامت بتوان فهمید که زمان کوددهی گیاهان آپارتمانی فرا رسیده است.

 

زمان و تناوب کوددهی گیاهان آپارتمانی

رشد ضعیف گیاهان آپارتمانی می‌تواند نشانه‌ای از کمبود عناصر ضروری و نیاز به کوددهی باشد و شما می‌توانید در این هنگام اقدام به دادن کودهای مناسب به گیاه کنید اما بسیاری از پرورش دهندگان توصیه می‌کنند که منتظر دریافت این سیگنال‌ها نباشید و با توجه به چرخه رشد گیاه خودتان تمهیدات لازم را برای تغذیه گیاه با استفاده متناوب از کود به میزان توصیه شده بیندیشید.

ما در بخش‌های بعد در مورد دوره تناوب کوددهی و نیز مقدار مناسب کود نکاتی را بیان خواهیم نمود. نکته مهم دیگر این که توجه داشته باشید که هر گیاهی در مقایسه با دیگری نیاز به میزان متفاوتی کود دارد و علاوه بر این تناوب کود‌دهی به هر یک از گیاهان آپارتمانی باید متفاوت باشد.

تعدادی از گیاهان آپارتمانی هستند که مواد مغذی بیشتری مصرف می‌کنند و برای همین باید کود بیشتری با تناوب بیشتر در اختیار آن‌ها قرار داد و این در حالی است که تعدادی دیگر نیاز کمتری به مواد مغذی دارند و حتی ممکن است که پس از کشت اولیه نیازی به کود‌دهی در آینده نداشته باشند.

کود دهی گیاهان آپارتمانی در فصل رشد

قانون خاصی برای تعیین یک زمان معین برای کوددهی به گیاهان آپارتمانی وجود ندارد. با این حال شما می‌توانید برای تقویت رشد گیاهان آپارتمانی (که ممکن است در فضای بیرون باشند یا این که در داخل خانه رشد خود را با شروع فصل گرما آغاز می‌کنند)، کود دهی را حدود یک تا دو ماه قبل از گرم شدن هوا انجام دهید. در این هنگام گیاه در حالت نیمه‌خواب به سر می‌برد و با گرم شدن تدریجی هوا به حالت فعال در خواهد آمد تا رشد خود را دوباره از سر بگیرد.

نکته: توجه داشته باشید که به دلیل این که گیاه در انتهای زمستان هنوز رشد خود را کاملا آغاز نکرده است، کود دادن باید با دوز متوسط انجام شود و با گرم شدن تدریجی هوا می‌توان غلظت کود مورد استفاده و یا دوز آن را بالا برد تا در نهایت در تابستان بیشترین کود را در اختیار گیاه قرار داد.

نکته مهم در ارتباط با دوز مناسب کود مورد استفاده برای گیاهان

در صورتی که قصد کوددهی گیاهان آپارتمانی را داشته باشید باید حتما توجه کنید که تناوب استفاده از کود در دوز آن نیز تاثیر خواهد گذاشت. برای مثال در صورتی که از کودهای مایع استفاده می‌کنید (که از نظر عده‌ای بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی است)، و قصد دارید هر هفته به گیاه کود بدهید، دوز آن را کمتر بگیرید. این در حالی است که برای کود دهی در تناوب طولانی‌تر دوز کود را باید افزایش دهید.

انواع کود برای کود دهی گیاهان آپارتمانی

کوددهی گیاهان آپارتمانی

 

انواع کود گیاهان آپارتمانی در این بخش ذکر خواهد شد.

در صورت نیاز به انتخاب کود به طور کلی چند گزینه برای انتخاب خواهید داشت:

کودهای مایع

کودهای مایع دربردارنده مواد مغذی و عناصر مختلفی هستند که بسیاری از پرورش‌دهندگان استفاده از آن‌ها را برای تقویت گیاهان آپارتمانی و رشد بهتر توصیه می‌کنند. زیرا که با توجه به نگهداری از گیاهان آپارتمانی در داخل خانه (که در اغلب موارد در داخل گلدان پرورش داده می‌شوند)، استفاده از کود مایع بهترین و راحت‌ترین راه برای تغذیه ریشه‌های گیاه محسوب می‌شود. بسیاری از کشاورزان حرفه‌ای برای گیاهان خانگی خرید کود های ریزمغذی را توصیه می‌کنند.

کودهای مایع را باید به طور متناوب و دو هفته یک بار یا هر ماه یکبار برای تقویت رشد گیاه در تابستان استفاده کرد. در فصل‌های بهار و پاییز با توجه به این که به طور معمول نور کمتری به گیاه می‌رسد، مقدار کود مورد استفاده را باید به نصف کاهش دهید.

در صورتی که گیاه در زمستان به خواب می‌رود نیازی به استفاده از کود مایع در زمستان نیست. ما در این مورد در ادامه در بخش‌های بعد بیشتر توضیح خواهیم داد.

کودهای گرانوله یا جامد

در صورت عدم دسترسی به کودهای مایع یا به هر دلیل دیگری می‌توانید از کودهای جامد برای تغذیه گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

در این صورت توجه داشته باشید که استفاده از این کودها باید با تناوب کمتر نسبت به کودهای مایع صورت پذیرد. شاید ماهی یک بار کود دهی گیاهان آپارتمانی با کود جامد کافی باشد. حتی در مواردی هر دو ماه یکبار کود‌ دهی گیاهان آپارتمانی (با توجه به نوع گیاه) می‌تواند کافی باشد.

کودهای طبیعی یا کودهای پایدار

بعضی از کودها هستند که به تدریج عناصر یا مواد مغذی موجود در خود را رها می‌کنند. از جمله این کودها می‌توان به کودهای حیوانی اشاره کرد که ترکیبات موجود در خود را به تدریج برای استفاده گیاه آزاد می‌کنند.

در نتیجه با توجه به این که این کودها به آرامی جذب می‌شوند می‌توان دوره تناوب استفاده از آن‌ها را کاهش داد. برای مثال هر بار کوددهی با این مواد می‌تواند برای سه تا چهار ماه کافی باشد.

زمان کوددهی گیاهان آپارتمانی در طول سال

کوددهی گیاهان آپارتمانی

 

گیاهان هنگامی که نور گرم آفتاب را در تابستان دریافت می‌کنند وارد دوره رشد فعال یا اکتیو خود می‌شوند. در این حالت تفاوتی نمی کند که آن ها را در داخل اتاق و در دمای ثابت نگه‌داری کنید یا این که در راهروها و یا ایوان خانه باشند.

در هر یک از این مکان‌ها به طور طبیعی نور بیشتری به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به گیاه خواهد رسید و برای همین مواد مغذی بیشتری برای فتوسنتز نیاز خواهد داشت.

برای همین شما باید سعی کنید در این زمان که دوره رشد گیاه است کود دادن را با توجه به مطالب گفته شده در بخش قبل و استفاده از یکی از انواع کودهای ذکر شده انجام دهید.

کود دهی گیاهان آپارتمانی در پاییز

در فصل پاییز از شدت تابش نور آفتاب کاسته خواهد شد و برای همین به طور معمول نور کمتری به گیاهان خواهد رسید. به همین دلیل شما باید با فرا رسیدن فصل پاییز سعی کنید کود کمتری به گیاه بدهید و تقریبا دوز کوددهی گیاهان آپارتمانی را نصف کنید. تا این که فصل زمستان فرا برسد.

کود دهی گیاهان آپارتمانی در زمستان

با توجه به این که بسیاری از گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان در دوره فعال رشد خود قرار ندارند، کود دهی به آن ها در این زمان هیچ سودی ندارد و حتی ممکن است که ضررهایی به دنبال داشته باشد. این ضررها در قالب سوزانده شدن ریشه گیاه و سر شاخه‌ها خود را نشان خواهند داد.

توجه به شرایط محیطی در پاییز و زمستان

کوددهی گیاهان آپارتمانی در هر یک از فصل‌های پاییز و زمستان شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن منطقه در حال زندگی می‌باشد بسیار مهم است. زیرا که در بعضی از مناطق سرمای شدید در زمستان وجود نخواهد داشت. یا این که در مناطق نزدیک به خط استوا در زمستان نیز آفتاب با شدت مشابه با تابستان خواهد تابید.

نکات کود دهی گیاهان آپارتمانی در مناطق گرمسیری

در صورتی که شما در مناطق گرمسیری زندگی می کنید که زمستان و یخبندان شدید در آن جا روی ندارد، باید به کود دهی گیاهان آپارتمانی مانند گیاهان خارج از خانه ادامه دهید.

به خصوص در مناطقی که همه طول سال هوا گرم است، گیاهان در بیرون و در داخل خانه رشد مشابهی را دارند و در دوره فعال رشد خود قرار دارند که این مستلزم کوددهی مداوم به آن‌ها است.

تاثیر نور بر کود دهی گیاهان آپارتمانی

هر چه نور بیشتر باشد برای کمک به رشد گیاه کود بیشتری نیاز خواهد بود. شاید تاثیر نور در مقایسه با دمای هوا بسیار بیشتر باشد و به طور حتم چنین است. زیرا که فرایند فتوسنتز در گیاهان بیشتر وابسته به نور دریافت شده توسط گیاه می‌باشد و وابستگی کمتری به دمای محیط دارد.

برای همین باید توجه داشته باشید که برای کود دادن توجه خود را به مقدار نور آفتاب که توسط گیاه جذب می شود منعطف کنید و دوز کود مورد استفاده برای تقویت رشد گیاهان آپارتمانی را همان طور که گفته شد با توجه به نور دریافت شده توسط آن‌ها تنظیم کنید.

برای مثال در مناطق استوایی که شدت تابش نور خورشید در تابستان و زمستان یکسان است در هر دو فصل به یک میزان کود نیاز است.

کوددهی گیاهان آپارتمانی

 

کود دهی گیاهان آپارتمانی در ایران

در مناطقی که از خط استوا فاصله دارند مانند بسیاری از بخش‌های ایران زمستان‌ها تقریبا سرد است و نور آفتاب با شدت کمتری می‌تابد و برای همین باید کوددهی گیاهان آپارتمانی  را قطع کنید.

البته در مناطق گرمسیری جنوب کشور شرایط متفاوتی حاکم است که ممکن است نیاز به استفاده از کود در فصل زمستان را برای حفظ رشد گیاه و پرورش مناسب گیاهان آپارتمانی به وجود آورد. توجه داشته باشید که برای گیاهانی که برگ‌های آن‌ها جنبه زینتی دارد بیشتر از کود نیتروژن استفاده کنید. این در حالی است که برای گیاهان زینتی که گل‌های آن‌ها برای شما مهم هستند باید مقدار نیتروژن را در مقایسه با دو عنصر دیگر کاهش دهید.

 

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۰ رای

6 دیدگاه در “آموزش کود‌ دهی گیاهان آپارتمانی

 1. بهزاد گفت:

  عالی ...
  با تشکر ....

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   بسیار سپاسگزارم🌺

 2. عرب زاده گفت:

  عالی
  ممنون که این مطلب را گذاشتید

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   ممنون از نظر لطفتون🌺

 3. کسری گفت:

  متشکرم از مشاوره بسیار عالی شما

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام
   ممنون از نظر لطفتون🌸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *