کود مناسب برای ریشه زایی

کود دهی مناسب برای ریشه زایی
 • آیا می دانید که یک کود مناسب برای ریشه زایی باید حاوی چه ترکیبات یا عناصری باشد و چگونه می توان با استفاده از این کود مناسب برای ریشه زایی سرعت توسعه و رشد ریشه های گیاهان را افزایش داد؟

  همان طور که همه شما می دانید ریشه گیاه نقش اساسی در سلامت همه بخش های آن خواهد داشت، و برای همین است که نیاز به توجه ویژه برای یافتن بهترین روش‌های تقویت ریشه‌ گیاه به منظور توسعه سیستماتیک ریشه‌ها در داخل خاک و در بستر کشت گیاه می‌باشد. به همین دلیل ما در این متن قصد داریم تا نکاتی را در ارتباط با عناصر مورد نیاز برای رشد ریشه های انواع گیاهان و افزایش مقاومت آن ها در برابر بیماری ها و آفات ذکر کنیم.

  اهمیت کود مناسب برای ریشه زایی و حفظ سلامت گیاه

  ریشه در داخل بستر کشت گیاه رشد کرده و با توسعه خود به طور عمقی و در محیط اطراف، به طور سیستماتیک می‌تواند اکسیژن، آب و مواد مغذی را از خاک جذب نموده و آن را به سمت بالا برای استفاده توسط سایر بخش های بیرونی گیاه منتقل کند. در بخش های بالایی گیاهان، این مواد مغذی وارد برگ‌های گیاهان شده و با تابش نور خورشید به انرژی و انواع کربوهیدرات برای استفاده توسط گیاه تبدیل می‌شوند.

  لازم به ذکر است که یکی دیگر از مهم ترین کارهایی که ریشه انجام می دهد تثبیت موقعیت گیاه در خاک است که باعث می شود گیاه در برابر باد، آب های روان و سایر عوامل بیرونی مقاومت کند.

  یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهمی که برای ریشه‌ها به تازگی کشف شده است، ترشح ترکیباتی است که بنا به گفته دانشمندان می‌تواند روی میکروارگانیسم‌های موجود در خاک مورد استفاده در بستر گیاهان تاثیر بگذارد. این ترکیبات می‌توانند به گیاهان کمک کنند تا از خود در برابر آفات محافظت کنند.

  بنا به دلایل ذکر شده ریشه اهمیت بسیار زیادی در گیاه دارد. ریشه را می‌توان با استفاده از کود ریشه زا، تقویت کرد تا بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد.

   

  کود مناسب ریشه زایی

   

  تامین مواد مغذی اساسی برای رشد گیاه

  مطالبی که در بخش قبل ذکر شد به ما نشان می دهد که ریشه ها می توانند تاثیر شایانی بر روی سلامت و رشد سایر بخش های گیاهان با حفاظت از آن ها در برابر آفات و بیماری ها (در کنار فراهم نمودن مواد مغذی مورد نیاز برای رشد گیاه) داشته باشند. با توجه به اهمیت این موضوع ما در ادامه نکاتی را بیان خواهیم کرد که رعایت آن ها می تواند به ریشه زایی بیشتر گیاهان و افزایش سلامت گیاه کمک کند.

  هر یک از گیاهان در مرحله ای از رشد قرار دارند و برای مثال در حالی که تعدادی از گیاهان هستند که نیاز به مواد مغذی برای جوانه زدن و رشد ابتدایی ریشه ها از بذر در مراحل اول کشت دارند، تعدادی دیگر از گیاهان نیز هستند که مرحله جوانه زنی، نشا و یا قلمه زنی را پشت سر گذاشته و نیازمند مواد مغذی برای توسعه شبکه ریشه‌های خود در عمق خاک می‌باشند.

  توجه داشته باشید که گیاه در هر یک از مراحل رشد خود نیاز به کودهای مختلف با ترکیبات متفاوتی خواهد داشت. اما به طور کلی اگر چه امکان استفاده از محرک‌های رشد ریشه وجود دارد، به طور مثال شما میتوانید با خرید کود جلبک رشد گیاه خود را تضمین کنید. اما استفاده از کودهای محرک ریشه زایی یا همان کود ریشه به طور طبیعی گزینه ای مناسب تر به نظر می‌رسد. زیرا که این کودها می‌توانند بدون به وجود آمدن هر گونه مشکلی و به طور طبیعی به رشد ریشه‌ها کمک کنند. ما در ادامه نگاهی به عناصر مورد نیاز در ترکیب کود مناسب برای ریشه زایی خواهیم انداخت.

  عناصر کود مناسب برای ریشه زایی و تقویت ریشه

  فسفر و پتاسیم دو ماده مغذی مهمی هستند که در طول پروسه رشد از ریشه‌های گیاهان محافظت می‌کنند. این دو عنصر به خصوص به ریشه‌های گیاه کمک می‌کنند تا کلکسیونی از ریشه‌های جدید را به طور عمقی در دل خاک ایجاد کنند و ریشه‌های موجود را ضمن توسعه ریشه‌های جدید تقویت می‌کنند.

  این بدان معنی است که به خصوص در طول فصل رشد گیاه استفاده از این عناصر بسیار مفید خواهد بود و باعث رشد فعال ریشه‌ها و در نتیجه رشد کل گیاه در فصل رشد آن‌ها که به طور معمول بهار و تابستان است خواهد شد.

  اما قبل از این که باغ و یا خاک مربوطه را با دوز مناسب این عناصر کوددهی کنید، به خاطر داشته باشید فسفر که علاوه بر تقویت ریشه‌ها می‌تواند به رشد و تولید بیشتر گل و میوه در گیاهان نیز کمک کند.(که به عنوان مزیت جانبی برای استفاده از این عنصر قابل ذکر است) ما در ادامه به معرفی بهترین کودهایی که می توانید به این منظور استفاده کنید اشاره خواهیم کرد.

  استفاده کود مناسب برای ریشه زایی NPK

  کودهای تجاری که به طور معمول در بازار بسیاری از کشورها برای خرید به منظور تقویت رشد ریشه های گیاهان در دسترس هستند در خود نسبت مشخصی کود NPK را دارند. حروف مخفف ان، پی و کا هر یک به ترتیب نشان‌دهنده مقدار نیتروژن، فسفر و پتاسیم موجود در این کودها می‌باشند. به دلیل مناسب بودن قیمت کود NPK، این گزینه یکی از بهترین انتخاب ها برای تقویت ریشه و ریشه زایی میباشد.

  نکته مهم قابل ذکر این است که در صورتی که شما به دنبال کود مناسب برای ریشه زایی هستید که بتواند به شما این اطمینان را بدهد که ریشه‌ها رشد مناسبی در آینده خواهند داشت، مطمئن شوید که دومین و سومین عدد بزرگ‌تر از عدد اول باشند. به طور مثال می‌توانیم به کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ اشاره کنیم که دارای درصد بالایی از پتاسیم است و برای ریشه‌زایی مناسب است. قبل از خرید کود کشاورزی در این مورد تحقیق کنید.

  برای مثال یک کود N-P-K که دارای نسبت عناصر ۳-۲۰-۲۰ باشد، دارای ۲۰ درصد نیتروژن، ۲۰ درصد فسفر و ۲۰ درصد پتاسیم می‌باشد و در آن دومین و سومین عدد برابر با ۲۰ و بزرگ‌تر از اولین عدد که برابر ۳ است می‌باشند. به همین دلیل این کود خواهد توانست رشد مناسب ریشه‌ها را برای شما تضمین کند.

  به طور کلی با توجه به مطالب گفته شده باید در زمان انتخاب کود تلاش کنید نسبت نیتروژن را پایین نگه دارید. زیرا که نیتروژن به جای رشد ریشه و کمک به گلدهی و میوه دهی گیاهان باعث رشد برگ‌ها و بخش‌های سبز گیاه خواهد شد (توجه داشته باشید که در صورتی که هدف شما از پرورش گیاه رشد شاخه، ساقه و برگ های گیاه باشد می‌توانید درصد بالاتری نیتروژن را در کود گیاه مورد استفاده قرار دهید).

   

  کود مناسب ریشه زایی

   

  کود مناسب برای ریشه زایی – استفاده از کودهای طبیعی

  اگر چه شما امکان انتخاب کودهای N-P-K را با توجه به مطالب گفته شده در بخش قبل خواهید داشت، اما کودهای طبیعی می توانند گزینه مناسب دیگری برای کمک به رشد ریشه‌های گیاه باشند که با توجه به یافته‌های جدید از آن‌ها در برابر آفات نیز محافظت خواهند نمود.

  دلیل دیگر برای استفاده از کودهای طبیعی این است که منابعی که به طور طبیعی حاوی فسفر و پتاس هستند با توجه به این که معمولا به تدریج این عناصر را در خاک آزاد می‌کنند، گزینه های مناسب تری برای تغذیه مناسب ریشه‌های گیاهان می‌باشند.

  مثال‌هایی از این کودها را می توان انواع کود حیوانی دانست که در همه نقاط دنیا به عنوان کود ریشه زا به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. این کودها بدون این که باعث overdose یا سوزاندن ریشه شوند برای هفته ها و حتی ماه‌ها مواد مغذی مورد نیاز برای رشد ریشه‌ها را در اختیار گیاهان قرار خواهند داد و برای همین جزو بهترین انتخاب‌های کشاورزان و باغداران به منظور استفاده به عنوان کود ریشه زایی یا به زبان عامیانه کود ریشه محسوب می‌شوند.

  در صورت نیاز به انتخاب یک کود طبیعی باید بدانید که استخوان و سنگ‌های فسفاته به طور معمول منبع غنی از فسفر محسوب می‌شوند و این در حالی است که در اغلب موارد حاوی نیتروژن و یا پتاسیم نیستند. در عوض خاکستر چوب و کودهای طبیعی دیگری هستند که منابع غنی از پتاسیم محسوب می شوند. همچنین تعدادی از این مواد ارگانیک حاوی مقداری آهن و منیزیوم نیز می باشند که در کنار پتاسیم و فسفر برای گیاهان مفید هستند.

  نکاتی برای استفاده از انواع کود مناسب برای ریشه زایی

  در صورتی که می‌خواهید رشد ریشه‌های گیاه را بدون افزایش گلدهی و باردهی گیاه داشته باشید، زمان اضافه نمودن فسفر و پتاسیم قبل از کاشت بذر باید انجام پذیرد. در این حالت تا زمان گلدهی گیاه بخش اعظم عناصر موجود در کود توسط گیاه جذب شده است. به این منظور کود طبیعی را چند اینچ (حدود ده سانتیمتر و بیشتر) در دل خاک قرار دهید تا ریشه‌ها پس از جوانه زدن به تدریج به کود دسترسی داشته باشند.

  در صورتی که قصد دارید گیاه علاوه بر رشد ریشه‌های خود، میوه و یا گل‌های زیادی بدهد، می‌توانید این کودها را پس از جوانه‌زدن گیاه نیز به خاک اضافه کنید. توجه داشته باشید که هر یک از گیاهان برای هدف خاصی کاشته می شود. برای مثال گیاهانی مانند نعنا را با هدف استفاده از برگ‌های آن کشت می‌کنند. این در حالی است که انواع گل‌ها را به طور معمول برای زیبایی گل‌های آن‌ها و برای مقاصد تزیینی پرورش می‌دهند.

  علاوه بر این هر یک از گیاهان دوره رشد خاص خود را دارند. برای مثال یک گیاه ممکن است شش ماه پس از کاشته شدن گل بدهد و گیاه دیگری در سال های دوم و سوم امکان گل دادن و یا باردهی را خواهد داشت. برای همین نکات گفته شده در این متن کلی هستند و شما باید با توجه به نیازمندی های گیاهان و هدف خود از کشت گیاه نسبت به انتخاب کود ریشه زا مناسب اقدام کنید.

  محرک رشد ریشه

  ویتامین B1 و هورمون های گیاهی که با نام اکسین auxins شناخته می شوند، با عنوان محرک‌های رشد ریشه‌های گیاهان شناخته می‌شوند. این ترکیبات حاوی ترکیبات دیگری نیز می‌باشند و بنا به مطالعات انجام شده در داخل کشور باعث افزایش وزن خشک و تر ریشه‌های گیاهان پس از استفاده در شرایط خاص و در چند نوبت شده‌اند.

  با این وجود باید توجه داشته باشید که در استفاده از محرک‌های رشد ریشه مانند اکسین‌ها احتیاط را رعایت کنید و توجه داشته باشید که فسفر و پتاسیم و کودهای طبیعی گزینه های امن تری برای تقویت رشد گیاه هستند. و کود ریشه زایی مناسبی می‌باشند.

  کود مناسب ریشه زایی

   

  کلام آخر

  ما در این متن سعی کردیم تا به اهمیت توجه به رشد ریشه‌های گیاه بپردازیم که با استفاده از کود مناسب برای ریشه زایی ممکن خواهد شد و در این راستا نکاتی را در مورد عناصر مورد نیاز برای توسعه سیستماتیک ریشه‌های گیاهان در دل خاک بیان کردیم. توجه داشته باشید که قبل از خرید هرگونه کود محرک رشد با کارشناس کار بلد در این رابطه صحبت کنید.

  همان طور که گفته شد پتاسیم، فسفر (با درصد کمتری نیتروژن) از جمله کودهای مناسب برای ریشه زایی هستند که امکان استفاده از آن‌ها برای باغداران و کشاورزان با خرید کودهای N-P-K و یا با استفاده از کودهای طبیعی وجود دارد.

  شما می توانید با در نظر گرفتن مطالب گفته شده در این متن و همچنین با توجه به نیازمندی های گیاه (که به طور حتم به نوع گیاه کشت شده و مرحله رشد آن وابسته خواهد بود)، نسبت به استفاده از یکی از کودهای ذکر شده به منظور تقویت ریشه های گیاه و حفاظت از آن در برابر بیماری ها اقدامات لازم را انجام دهید.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵۴ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.