کود کامل چیست؟

کود کامل

کود کامل یا  NPK کودی است که به طور معمول از نیتروژن، فسفر و پتاسیم تشکیل شده است. این عناصر اصلی‌ترین و اولیه‌ترین نیازهای تغذیه‌ای گیاه هستند که باید تامین شوند. البته در مواردی نیز هنگامی که از کود کامل صحبت می‌کنیم منظور ما کودی است که علاوه بر دارا بودن عناصر ماکرو برخی از عناصر میکرو را نیز شامل می‌شود.

کود کامل کودی است که می‌تواند نیازهای یک کشت را به طور کامل تامین کرده و منجر به افزایش قابل توجه بازدهی و کیفیت محصول شود. کود کامل می‌تواند به صورت مایع، پودری و یا گرانوله باشد. برای تزریق کود کامل نیز می‌توانیم از روش‌های مختلفی همچون محلو‌ل‌پاشی و آبیاری استفاده کنیم.

کود کامل چیست؟

کود کامل کودی است که می‌تواند اصلی‌ترین نیازهای گیاه را پاسخ دهد و با توجه به شرکت سازنده محصول می‌تواند علاوه بر عناصر NPK عناصر و مواد دیگری را نیز داشته باشد. در واقع برای اینکه بتوانیم بازدهی خوبی را از مزرعه خود بدست بیاوریم باید علاوه بر مواد غذایی اصلی گیاه از دیگر مواد نیز استفاده کنیم.

بیایید فرض کنیم که برای افزایش تحریک گلدهی و میوه ‌دهی درخت خود از کود دارای پتاسیم استفاده می‌کنیم و گمان می‌کنیم که با استفاده از این کود دیگر به چیزی نیاز نخواهیم داشت و محصول ما افزایش پیدا خواهد کرد.

اما این تمام ماجرا نیست. افزایش عنصر پتاسیم موجود در خاک اولین گام برای تغذیه گیاه است اما کافی نیست. ما باید باید افزودن موادی (هیومیک اسید) به کود میزان جذب عنصر پتاسیم را افزایش دهیم تا این پتاسیم وارد گیاه شود و منجر به افزایش کیفیت محصول شود.

تغذیه گیاه باید به صورت علمی و با در نظر گرفتن چندین بعد کار انجام شود و اگر تک بعدی به این موضوع نگاه کنیم تنها چیزی که برای ما می‌ماند هزینه‌های کوددهی و آسیب به زمین و محصول در اثر استفاده غیر اصولی از کود است.

کود کامل

 

کود کامل شامل چه موادی است؟

همان‌طور که ذکر کردیم کود کامل می‌تواند شامل نیتروژن، فسفر، پتاسیم و برخی از عناصر میکرو باشد. اما اصلی‌ترین قسمت تشکیل دهنده‌ی این کودها همان سه عنصر اصلی است. میزان عناصر موجود در کود کامل به صورت ۳ عدد متوالی نوشته می‌شود.

به طور مثال اگر بر روی بسته‌بندی کود نوشته شده باشد ۲۰ ۲۰ ۲۰  یعنی در این کود از هر سه عنصر NPK به ترتیب به میزان ۲۰ واحد یا درصد وجود دارد. این کود که به طور معمول به عنوان کود سه بیست شناخته می‌شود ترکیب برابری از هر سه عنصر را شامل می‌شود.

نیتروژن 

یکی از قسمت‌های تشکیل‌دهنده‌ی کود کامل نیتروژن است. عنصر نیتروژن یکی از عناصر مورد نیاز در ساخت‌ اسید‌های آمینه و ساختارهای رویشی گیاه مانند برگ است. در واقع هر گاه نیتروژن زمین را افزایش دهیم برگ‌ها و قسمت‌های رویشی گیاه رشد خواهند کرد.

به طور مثال در گیاه زعفران و در اولین مرحله محلول‌پاشی از کودی استفاده می‌کنیم که میزان بالایی از نیتروژن را دارد. این کار باعث می‌شود تا سطح برگ‌های زعفران افزایش پیدا کند و تاثیر محلول‌پاشی بر روی پیازهای زعفران به شدت افزایش پیدا کند.

فسفر

دومین عنصر پر مصرف گیاهان فسفر می‌باشد. این عنصر نقش به سزایی در تحریک ریشه‌زایی و رشد ریشه‌ها دارد. به طور مثال می‌توانیم در ابتدای کاشت گیاهان و زمانی که نیاز داریم تا ریشه‌ها به سرعت رشد کنند از کود فسفر استفاده کنیم.

پتاسیم 

پتاسیم موجود کودهای کامل می‌توانند تاثیر بسیار زیادی در افزایش کیفیت میوه‌ها در محصولات کشاورزی شوند و به طور کلی در افزایش کیفیت و زیبایی ظاهری محصول نقش مهمی دارند.

نحوه مصرف کود کامل چگونه است؟

ما می‌توانیم کود کامل را به دو شکل آبیاری و یا محلول‌پاشی به زمین تزریق کنیم. این بستگی به گیاه و نوع محصول مورد کشت ما دارد. در واقع گاهی بهترین بازدهی زمانی حاصل می‌شود که کود کامل را به صورت محلول‌پاشی انجام بدهیم. به طور مثال در ماه‌های دی تا فروردین باید اقدام به تغذیه گیاه زعفران بکنیم در حالی که در این بازه‌ی زمانی پیاز زعفران هیچ‌گونه ریشه‌ای ندارد و تغذیه گیاه باید با روش محلول‌پاشی انجام شود.

پس بهترین راه و زمان استفاده از کود کامل به طور کامل بستگی به نوع نحصول کشاورزی دارد و شرکت تولیدکننده کود مقادیر و زمان استفاده از کود را بر روی بسته‌بندی آن درج کرده است.

کود NPK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *