نقش گوگرد در کشاورزی و تاثیر فوق‌العاده آن!

نقش گوگرد در کشاورزی

یکی از عوامل و ماده های غذایی که برای رشد مناسب گیاهان بسیار اهمیت دارد گوگرد در کشاورزی است که توجه ای به آن نمی‌شود. ما در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که گوگرد یا همان سولفور چه اهمیت و فایده بالایی در کشاورزی و رشد گیاهان دارد ، پس در ادامه با ماه کشت همراه باشید تا شما را با این ماده بسیار مفید آشنا کنیم.

گوگرد چیست؟

گوگرد یک ماده بسیار نرم و سبک است که رنگ آن مایل به زرد است و در صنعت کشاورزی از گوگرد به عنوان یک ماده غذایی مناسب برای رشد گیاهان استفاده می‌شود.

گوگرد نقش های بسیار مهمی در رشد و متابولیسم گیاهان دارد مانند:

تشکیل کلروفیل ، تولید پروتئین ، سنتز روغن ها ، فعال سازی آنزیم ها ، افزایش کیفیت محصول ، باعث بالا رفتن مقاومت گیاه در برابر سرما و خشکی ، فعالسازی متابولیسم در گیاهان.

نقش گوگرد در کشاورزی

تاثیر گوگرد در حاصلخیزی خاک

گوگرد نقش بسیار مهم و با اهمیتی در حاصل‌خیز شدن خاک مزرعه کشاورزی دارد، هنگامی که شما از گوگرد برای خاک مزرعه خود استفاده می‌کنید، این عمل موجب بهبود+ خواص فیزیکی و حاصل‌خیزی خاک می‌شود.

هم چنین دیگر نقش های مهم گوگرد در کشاورزی و حاصل‌خیزی خاک ، کاهش ‌‌PH خاک ، بالابردن مصرف کود ها در خاک ، افزایش دسترسی گیاهان به مواد غذایی و ریز مغزی ها است.

 

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چه زمانی کمبود گوگرد اتفاق می‌افتد؟ باید خدمتتان بگوییم که کمبود گوگرد در خاک به چند عوامل بستگی دارد که در ادامه به این موضوع ‌می‌پردازیم.

کمبود گوگرد زمانی اتفاق می‌افتد که ، خاک مواد آلی کمی داشته، سبک و شنی باشد ، در فصل زمستان بارندگی بسیار شدید باشد به طوری که گوگرد ها از سطح خاک شسته شوند ، در فصل بهار بارش باران کم باشد و کم آبی به وجود آید ، و در آخر دمای هوا و رطوبت خاک پایین و کم باشد.

 

کمبود گوگرد در خاک چه نشانه هایی دارد؟

زمانی که گوگرد در خاک کم می‌شود نشانه هایی در گیاهان رخ می‌دهد که با توجه به آنها می‌توانیم کمبود گوگرد را تشخیص دهیم.

از جمله علائم کمبود گوگرد ، می توان به زرد شدن رنگ برگ گیاهان اشاره کرد ، زمانی که گوگرد کم می شود برگ ها رنگ اصلی خود را از دست می دهند و رو به زردی می روند ، هم چنین در کمبود گوگرد رشد گباهان به طور کلی کاهش پیدا می کند که، ما می توانیم متوجه این موضوع مهم یعنی کمبود گوگرد شویم.

به طور کلی علائم ظاهری کمبود گوگرد در کشاورزی کمی دیر ظاهر و تشخیص داده می شود ولی جای نگرانی نیست، زمانی که شما متوجه کمبود گوگرد شدید، می توانید از کود های گوگردی و خرید کود برای رفع این مشکل استفاده کنید.

نقش گوگرد در کشاورزی

دلیل استفاده از کود های گوگردی:

در بیشتر مناطق ایران خاک مزارع به صورت آهکی بوده و مواد آلی خاک نیز کم بوده است و به همین دلیل ، خاک اکثر مزارع دارای تنش خشکی است که شما می توانید برای رفع مشکلات و حاصل خیزی خاک از کود گوگردی استفاده کنید.

از جمله کود های گوگرد در کشاورزی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • کودهای سولفاته
  • گوگرد پالایشگاهی
  • کودهای گوگرد مایع
  • گوگرد معدنی

کود گوگردی دارای سولفات:

کود هایی که دارای مقداری سولفات هستند می‌توانند مقدار گوگرد مورد نیاز خاک را تامین کنند. این کود علاوه برتامین گوگرد عناصر غذایی دیگری هم برای خاک تامین می‌کند.

انواع کود های سولفات که شما می‌توانید استفاده کنید می‌توان به سولفات آمونیوم ، سولفات پتاسیم، سولفات منیزیم ، سولفات ریزمغذی‌ها مانند سولفات آهن ، سولفات روی اشاره کرد.

 

گوگرد پالایشگاهی:

گوگرد پالاهشگاهی دارای مقدار زیادی گوگرد است که توسط پالایشگاه ها تولید می‌شود. می توان از این کود ها به طور مستیم استفاده کرد یا اینکه می‌توانید به صورت یک ماده با کود های دیگر ترکیب کنید و به خاک اضافه کنید.

کود های گوگرد پودری و گرانول جز کود های پالایشگاهی است ، که شما به راحتی می‌توانید آنها را از بازار تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید.

از مزایای گوگرد پالایشاهی می‌توان به بالا بودن میزان گوگرد در این کود ها و هم چنین عناصر مضر به همراه نداشته و غیر قابل حل در آب هستند.

نقش گوگرد در کشاورزی

گوگرد مایع:

گوگرد مایع گوگردی است که، از روغن های معدنی و گوگرد پودری تشکیل شده است و رنگ آن مایل به زرد است. گوگرد مایع در روی سطح خاک باقی می‌ماند، زیرا از طریق برگ و ریشه گیاهان جذب نمی‌شود و اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم تفاوت زیادی با گوگرد پودری ندارد.

نقش گوگرد در کشاورزی

گوگرد معدنی:

گوگرد های معدنی از معادن خارج شده و حاوی عناصری مانند: آهن ، پتاسیم هستند که می‌توانند برای حاصلخیزی خاک بسیار مفید باشند و هم چنین گوگرد های معدنی می‌توانند دارای عناصر مضر برای خاک مانند کادیم و آلومینیوم باشند که شما باید توجه بسیاری داشته باشید گوگردی تهیه کنید که به طور صحیح فرآوری شده باشد.

نقش گوگرد در کشاورزی

و در آخر می خواهیم به شما عزیزان بگوییم که زمان صحیح استفاده از گوگرد در کشاورزی چه زمانی است؟

به‌ طور کلی در کشت‌های زراعی بهتر است قبل از کشت به همراه سایر کودهایی که استفاده می‌شود، در خاک مصرف شود. و هم چنین در کشت‌های باغ و درختان میوه نیز گوگرد را در اواخر فصل پاییز و زمستان مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *