در حال نمایش 14 نتیجه

نمایش ۲۴ ۴۸

خرید کود میکرو یا خرید کود ریز مغذی

ریز مغذی ها عناصر لازم و يا ضروری هستند كه گياه بدون آن‌ها توانايی ادامه حیات و  رشد کردن ندارد. ریز مغذی ها شامل: آهن، منگنز، روی، مس، بور و مولیبدن هستند. که به عنوان عناصر كم مصرف، میکرو و ریز مغذی دسته بندی و شناخته می‌شوند. بنابران خرید کود میکرو یا خرید کود ریز مغذی باید از دغدغه‌های اولیه کشاورزان برای اطمینان از رشد خوب گیاهان و محصولات باشد.

در ادامه این مطلب این عناصر را خدمت شما عزیزان توضیح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

خرید کود ریزمغذی

کمبود ریز مغذی ها

کمبود ریز مغذی ها یکی از دلایل اختلال‌های گیاهی است که به شدت سلامت و رشد صحیح گیاهان را تهدید می‌کند. این کمبود زمانی که یک یا چند عنصر کم مصرف در خاک حضور نداشته باشند و یا مقدار آن‌ها خیلی کم باشد، اتفاق می‌افتد. نیاز گیاهان به ریز مغدی‌ها را می‌توان با استفاده از کود میکرو یا همان کود ریز مغذی رفع کرد.

شما می‌توانید با خرید کود ریزمغذی و اضافه کردن آن به خاک، نیاز گیاه به عناصر میکرو را پاسخ دهید. اما در صورت عدم مصرف کود میکرو، گیاه دچار کمبود این عناصر شده و در نتیجه رشد مناسب خود را از دست خواهد داد. که در این صورت نیاز هست که  عنصر و یا عناصری که گیاه نیاز دارد به صورت جداگانه به آن داده شود. این عناصر بعد از متعادل ساختن مصرف کودهای ازته، فسفاته و پتاسیمی، افزایش تولید را رقم می‌زنند.

علت کمبود ریز مغذی ها

در بیشتر مناطق کشور، به علت آهکی بودن خاک، کمبود مواد آلی در خاک‌ها، پایین بودن حلالیت عناصر در pH های بالا، وجود یون‌های کربنات و بی‌کربنات در آب‌ها و آبشویی شاهد کمبود عناصر ریز مغذی هستیم.

میزان نیاز به عناصر میکرو در برخی از درختان میوه و محصولات زراعی با توجه به مواردی نظیر: شرایط رطوبت، درجه حرارت و مقدار آب آبیاری مختلف است. به علاوه کمبود منگنز در غلات و درختان میوه، منیزیم و منگنز در انگور ، آهن در دانه‌های روغنی، منگنز و مس در سیب زمینی و پیاز و آهن در گیاهان و گل‌های زینتی بسیار اهمیت دارد.

کمبود آهن

از ‌آنجایی که آهن عنصری کم تحرک است، علایم کمبود آن ابتدا در برگ‌های جوان دیده می‌شود.

علایم کمبود آهن در گیاهان به صورت زرد شدن برگ‌های جوان و سبز باقی ماندن رگبرگ‌های آن است.

علایم ظاهری کمبود آهن در اکثر محصولات زراعی و باغی کشور مشاهده می‌شود. افزایش آن باعث سفید شدن برگ‌ها و مرگ حاشیه برگ‌ها می‌شود. خرید کود میکرو آهن و استفاده از آن برای درمان کمبود آهن توصیه می‌شود.

کمبود مس

مس در ساخت رنگدانه‌های گیاهان نقش بسیار مهمی دارد. همچنین در بسیاری از آنزیم‌های مهم   در تنفس، موثر می‌باشد.
علائم کمبود مس در درختان میوه به دلیل کوتاه شدن طول ساقه، شاخه‌ها متراکم‌تر می‌شوند. در صورتی که کمبود مس افزایش پیدا کند، تمام شاخه‌های جوان خشک می‌شوند. علایم كمبود مس در غلات دانه ريز شامل مارپيچ شدن برگ‌ها، زردی عمومی گياه، سوختگی نوک برگ‌ها و باعث دیده شدن رنگ سبز كم رنگ در برگ‌هاي جوان می‌شود.
کمبود مس در مرکبات باعث مرگ جوانه انتهایی می‌شود، رگبرگ‌ها خمیده شده، و بر روی میوه صمغ ترشح می‌شود، و پوست آن‌ها ممکن است بترکد و صمغ از آن خارج شود. برگ‌ها در بسياری از سبزی‌ها در اثر كمبود مس، شادابی خود را از دست می‌دهند و پژمرده می‌شوند. سرعت در خرید کود میکرو مس و مصرف آن می‌تواند گیاه را از این آسیب‌ها نجات دهد.

کمبود روی

وجود ریز مغذی روی مناسب و به اندازه در گیاهان باعث می‌شود که گل‌دهی به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. روی در گیاهان در فعال سازی تعداد زیادی آنزیم گیاهی نقش دارد، که ممکن است به طور مستقیم در ساختمان آن‌ها شرکت داشته باشد. کمبود این عنصر در خاک‌های قلیایی و با آهک فراوان دیده می‌شود. متاسفانه اکثر خاک‌های کشور از کمبود این عنصر رنج می‌برند.
یکی از شایع‌ترین علایم کمبود روی در گیاه ریز شدن برگ‌ها و جارویی شدن برگ های جوان در سرشاخه‌های درخت می‌باشد. لکه‌های زرد رنگ بر سطح برگ‌‌ها پدیدار می‌شوند. در درختان میوه کمبود روی با علامتی به عنوان کچلی دیده می‌شود.

کمبود منگنز

یکی از مهم‌ترین نقش منگنز در گیاه در مرحله فتوسنتز و تولید اکسیژن می‌باشد .چوبی شدن ساقه گیاه بستگی به مقدار منگنز دارد و در صورتی که میزان آن کافی باشد گیاه در برابر آفات مقاوم می‌شود.
یکی از علامت‌هایی که با کمبود ریز مغذی منگنز در گیاه ظاهر می‌شود این است که برگ‌ها زرد کم رنگ می‌شوند و این زردی از لبه برگ‌ها شروع شده و به سمت رگبرگ‌های میانی ادامه پیدا می‌کند.
منگنز مانند آهن است. علایم کمبود آن معمولاً ابتدا در برگ‌های جوان ظاهر می‌شود. منگنز به مقدار کم مورد نیاز گیاهان است و مقدار زیاد آن که به‌ ندرت مشاهده می‌شود، سمی‌ است و در جذب کلسیم اختلال ایجاد می‌کند.

کمبود بور

بور از جمله عناصر میکرو است که در پایداری دیواره سلولی و انتقال ساکارز نقش دارد. این عنصر ریز مغذی کم تحرک است و علایم کمبود آن ابتدا در برگ‌های جوان ظاهر می‌شود.

کمبود بور باعث کاهش رشد طولی ریشه، نقص در تشکیل گل و بذر و  نکروز شدن ساقه‌ها می‌شود. همچنین باعث قهوه‌ای شدن جوانه‌های انتهایی و نوک ساقه می‌شود. می‌توان از کود بور برای رفع این عوارض استفاده کرد.

کمبود مولیبدن

مولیبدن ریز مغذی است که در سوخت و ساز ازت شرکت می‌کند.

کمبود مولیبدن باعث سوخته شدن و از بین رفتن لبه برگ‌ها می‌شود. و همچنین رنگ پریدگی در برگ ها و ساقه را سبب می‌شود.

با خرید کود فلورا استارت که حاوی ریزمغذی بور و مولیبدن است، می‌توان کمبود این دو عنصر در گیاه را رفع کرد.

خرید کود میکرو

نحوه خرید کود میکرو به چه صورت است؟

ماه کشت این شرایط را برای شما فراهم کرده است که به راحتی و با اطمینان کامل خرید کود میکرو را انجام دهید. فقط کافی است که در قسمت خرید کودهای کشاورزی سفارش خود را ثبت کنید تا تیم ماه کشت در نهایت سرعت و در کم‌ترین زمان ممکن سفارش شما را خدمتتان ارسال کند. و یا می‌توانید برای خرید کود میکرو یا همان خرید کود ریز مغذی از طریق پشتیبانی اقدام کنید.