معرفی انواع و بهترین روش کود دهی

انواع روش های کود دهی و بهترین نوع آن

کود دهی و انجام بهترین روش کود دهی یکی از پر اهمیت ترین فعالیت هایی است که یک کشاورز یا یک باغدار باید برای گیاهان یا درختانی که کشت کرده اند انجام دهند. کود دهی گیاهان انواع مختلفی دارد که شما می‌توانید با توجه به شرایط مزرعه یا باغ خود یک روش کود دهی را انتخاب کنید و کود دهی را انجام دهید اما پیشنهاد ما به شما استفاده کردن از بهترین روش کود دهی است که در ادامه به آن می پردازیم.

در تیم ماه کشت تصمیم گرفته ایم در این مقاله به شما عزیزان انواع روش های کود دهی مزارع را معرفی کنیم تا شما بتوانید به راحتی اطلاعات خود را تکمیل کنید پس حنما در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

 

انواع روش های کود دهی و بهترین نوع آن

انواع روش ها و بهترین روش کود دهی

۱- کود دهی سطحی (پخش سطحی)

یکی از قدیمی ترین و رایج ترین روش کود دهی در بین کشاورزان کود دهی به روش سطحی است که از گذشته های بسیار دور کشاورزان زیادی از این روش استفاده می‌کنند.

دلیل اینکه بسیاری از افراد در گذشته، از روش کود دهی سطحی استفاده می کردند این بوده که قیمت کود های کشاورزی در آن زمان ارزان بوده و در زمان حال هم هستند کشاورزانی که از این روش برای کود دهی مزارع خود استفاده می کنند.

بسیاری از کارشناسان هستند که به دلایل مختلفی این روش را تایید نکرده اند و انجام آن را صحیح نمی‌دانند. روش انجام این نوع کود دهی به این صورت است که کود های شیمیایی را روی سطح خاک پخش کرده و باید زمین را آبیاری کرد تا کود ها به ریشه گیاهان برسد.

۲- کوددهی همراه با آب (بهترین روش کود دهی)

قبل از گفتن هر توضیحی باید بگوییم که این روش بهترین روش کود دهی مزارع زعفران است که شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

کوددهی همراه با آب به این معنی است که کود های مورد نیاز مزرعه را به آب آبیاری  به مزارع اضافه می‌کنند یکی از مزیت های قابل توجه این روش این است که آب و عناصر مورد نیاز گیاهان به صورت هم زمان و یک نواخت به ریشه گیاهان می‌رسد.

از فواید کود دهی همراه با آب می‌توان به کاهش هزینه ای تولید و کاهش آبشویی کود از مزارع کشاورزی و کاهش آلودگی آب های زیر زمینی اشاره کرد. برای کود دهی همراه با آب میتوانید با خرید کود های NPK و خرید کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ ک دوتا از مهمترین کود های مورد نیاز گیاهان میباشد تمام نیاز مزرعه خود را برطرف کنید.

بسیاری از کشاوزان به دلیل اطلاعات کم فقط به فکر خرید کود های ارگانیک هستند، اما این روش اشتباه است، همان اندازه که کود های ارگانیک مفید هستند کود های شیمیایی نیز میتواند بسیار مفید باشد و عناصر مورد نیاز گیاهان را بر طرف کند. فقط نکته ای که باید در استفاده از کود های شیمیایی مورد توجه قرار دهید نحوه و مقدار مصرف آن است.

انواع روش های کود دهی و بهترین نوع آن

۳- کوددهی محلول پاشی

یکی دیگر از انواع روش های کود دهی روش کود دهی محلول پاشی است. محلول پاشی در برخی از مواقع بسیار پر فایده تر از زمانی است که شما کود را به خاک مزرعه خود اضافه می‌کنید. زمانی از روش محلول پاشی استفاده می‌شود که شرایط خاک نا مناسب باشد و به دلیل از بین بردن علائم کمبود در گیاهان انجام می‌شود.

از این روش معمولا در زمانی استفاده می کنند که می‌خواهند ار کود های کم مصرف برای کود دهی استفاده کنند. روش کود دهی سطحی به این صورت است که، کود ها را درون آب حل کرده و داخل سم پاش ها ریخته و بر روی گیاهان اسپری می‌کنند.

انواع روش های کود دهی و بهترین نوع آن

۴- ماشین های کود پاش

استفاده کردن از ماشین های کود دهی و کود پاشی یکی دیگر از انواع روش های کود دهی است. شاید برای شما این سوال پیش آید که ماشین های کود پاشی چیست؟ به ماشین هایی که کود را برای جذب ریشه گیاه به آن ها می‌رسانند ماشین های کود پاش گفته می‌شود.

ماشین های کود پاش به ۲ روش کود پاشی را انجام می‌دهند:

۱- پخش کردن کود بر روی زمین: این ماشین ها، کودهای جامد یا مایع را روی سطح خاک پخش کرده و گاهی اوقات با پنجه یا دیسک کود را به داخل خاک انتقال می‌دهند.

۲- قرار دادن کود داخل خاک در زمان کشت : برخی دستگاه ها در زمان کاشت بذر، کود را هم در داخل خاک قرار می دهند. در این حالت کود با فاصله چند سانتی متری در کنار یا زیر بذر قرار می‌گیرد.

انواع روش های کود دهی و بهترین نوع آن

کلام آخر:

در این مقاله انواع روش های کود دهی را خدمت شما عزیزان گفتیم امیدواریم که اهمیت کود دهی مزارع خود را دانسته باشید و از کود دهی مزارع خود به هیچ عنوان غافل نشوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *