آموزش کوددهی

کود هیومیک اسید و 3 روش استفاده از آن

کود هیومیک اسید و سه روش مصرف آن

کشف هیومیک اسید

در گذشته باور مردم بر این بود که هر موجود زنده‌ای بعد از مرگ بطور کامل به عناصر تشکیل دهنده ‌اش تجزیه می شود و به طبیعت برمی گردد. این مطلب تا حدود زیادی درست است، اما از سال های پیش متخصصان متوجه شدند که که موجودات و گیاهان مرده به طور کامل تجزیه نمی‌شوند، بلکه در شرایط ویژه به تشکیل نفت،زغال سنگ،یا مواد هیومیکی منجر می‌شوند.

در این مقاله در مورد دسته ی آخر بعنی مواد هیومیکی یا کود هیومیک اسید که خواص بینظری برای گیاهان دارند صحبت کرده‌ایم.

کود هیومیک اسید

خاک از چه موادی تشکیل شده؟

اگر ما نمونه‌ای از خاک روی زمین کشاورزی را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که خاک متشکل است از تقریبا ۴۵ درصد مواد معدنی ۵۰ درصد آب و هوا ۲ درصد بقایای حیوانی و گیاهی و ۲%هیوموس و کمتر از یک درصد موجودات زنده مثل باکتری ها قارچ ها و حشرات هستند.

هیوموس چیست؟

برای شناخت بهتر هیومیک اسید باید اول با کلمه ی عنوان هیوموس آشنا شوید.

وقتی حیوانات و گیاهان در طبیعت می میرند و از بین میروند مولکول‌ های آنها برای میکروارگانیسم های زنده جنگل ها قابل تجزیه و خوردن است.

فلذا میکروب ها، باکتری ها، کرم های خاکی و حتی حشرات هم از این بقایا استفاده می کنند  وقتی این بقایا توی طبیعت طی مدت های خیلی زیادی خورد و تجزیه شد، در انتها یک مولکول مقاوم باقی می ماند که هیوموس نام دارد.

هیومس از چه ترکیباتی تشکیل شده است؟

هیوموس یک مولکول ساده نیست. این مولکول از سه عنصر: اسید فولیک، اسید هیومیک، و هیومین ها تشکیل شده است.

هیومین ها و فولیک اسید ها خواص فوق‌العاده‌ ای برای ساختار خاک دارند که یکی از آن ها نقش بسیار مهم این مواد در انتقال مواد غذایی از خاک به گیاه است. به همین دلیل برای ما بسیار حائز اهمیت است.

چرا لازم است از کود هیومیک اسید برای گیاهان استفاده کنیم؟

گیاهان ما برای زندگی خود در خاک نیاز به یکسری فعالیت‌های بیولوژیکی دارند و وقتی که گیاه شما در یک خاک فقیر کاشته شود.

وقتی می گوییم یک خاک فقیر است لزوما منظورمان این نیست که مواد مغذی مثل فسفر و پتاسیم در آن کم است. ممکن است مواد غذایی به اندازه کافی باشند اما میزان فعالیت بیولوژیکی بسیار محدود باشد و انتقال مواد غذایی به گیاه ضعیف باشد. پس در کنار خرید کود های کشاورزی حتما به فعالیت بیولوژیکی خاک نیز دقت کنید.

خاکی از نظر زندگی بیولوژیکی بسیار غنی هست که میکروارگانیسم های خوبی داشته باشد و مواد آلی ارگانیک در آن به اندازه کافی باشد.

وقتی که ما مدت زیادی برای استفاده خاک ها در خانه از سموم مختلفی استفاده می کنیم و آنها را استریل می کنیم، متاسفانه خاک بسیار فقیر می‌شود اما برای اینکه این زندگی بیولوژیکی را به خاک برگردانیم احتیاج داریم که از اسیدهیومیک استفاده کنیم.

اسید هیومیک چه فایده ای برای خاک دارد؟

اسید هیومیک ها به خاک ما این قدرت را می دهند که زندگی بیولوژیک خود را وسعت بدهند و خاک اصطلاحا خاک زنده ای باشد.

حال که فهمیدیم این  هیومین‌اسید ها از کجا می‌آیند باید بدانید که خاصیتشان برای خود ما چیست؟!

کود هیومیک اسیدها علاوه بر اینکه زندگی میکروارگانیسمی خاک ما را ارتقا می دهند و خاک ما را تبدیل به یک خاک زنده می کنند ‏ph خاک ما را هم نزدیک به ۶ می کنند این ph پایین آوردن هیومیک اسید از مهمترین کار آن برای ماست!

چرا؟

چون تقریبا اکثریت عناصری که ما توی خاک احتیاج داریم برای رشد گیاهان در بازه بین شش تا شش و نیمِ اسیدیته ی خاک حل می شوند و کود هیومیک اسید تقریباً این بازه ph را برای خاک ما فراهم می کند یعنی خاک ما را تقریباً اسیدی می کند فلذا موجب می شود اکثر ریزمغذی ها حل شده و آهسته آهسته در اختیار ریشه ها قرار بگیرند.

کود هیومیک اسید

آیا مصرف کود هیومیک اسید به تنهایی برای گیاه  کافی ست؟

در واقع این هیومیک اسید نیست که باعث پهن تر شدن برگ ها، قطور شدن تنه در درختان و افزایش کیفیت گیاهان می شود، کود هیومیک اسید بستر مناسبی را برای میکروارگانیسم ها و بقیه مواد ریزمغذی فراهم می کند و قابلیت جذب آن ها را بالاتر می برد به خاطر همین خاصیت موجب می‌شود که مواد ریزمغذی که در خاک وجود دارد به خوبی در اختیار گیاه قرار بگیرد و این ها موجب می شود که ریشه زایی و جوانه زنی بذرها و قلم ها در خاک ما بهبود پیدا کند وبه تبع آن برگ ها پهن تر، تنه های درختان قطور تر و در نهایت کیفیت محصول افزایش یابد.

پس متوجه شدیم که هیومیک اسید ها فقط و فقط واسطه هستند اگر شما خاک خوبی نداشته باشید، خاک بافت و دانه بندی خوبی نداشته باشید و بقیه موارد نگهداری را درست رعایت نکنید و از کودهای مناسب برای خاک استفاده نکنید متعاًقبا با استفاده از هیومیک اسید ها نیز نتیجه ی مطلوبی نمی گیرید. تا به اینجا در کنار مسائلی که گفته شد ما خرید کود های ماکرو یا NPK و همچنین خرید کود 20 20 20 که یکی از پر استفاده ترین کود ها برای گیاه میباشد را توصیه میکنیم.

فواید هیومیک اسید

 1. باعث آزاد سازی عناصر داخل خاک و قابل استفاده شدن آن ها برای گیاهان می ‌شود.
 2. شوری خاک را کم می‌ کند.
 3. ریشه ‌زایی را بهتر و بیشتر می کند.
 4. از بروز شوک های زمان جابجایی و تعویض گلدان گیاه جلوگیری می کند.
 5. مقاومت گیاه را در برابر انواع آفات و بیماری ها بالا می برد.
 6. قدرت جذب گیاه را بالا می برد.
 7. ساختار خاک را بهتر می کند.
 8. یک کود کاملاً ارگانیک هست که با طبیعت سازگار و فعالیت میکروارگانیسم های خاک را بیشتر می کند
 9. ph خاک را تنظیم می کند.
 10. باعث نگهداری بیشتر آب در خاک می شود.
 11. به رشد سریع باکتری های مفید در خاک کمک می کند.
 12. هیومیک اسید بهترین کلاتور طبیعی است.
 13. مقاومت گیاه را در مقابل انواع بیماری ها افزایش می دهد.
 14. نیاز به مصرف سموم را به نحو محسوسی کاهش می دهد.
 15. از سرمازدگی گیاه جلوگیری می کند.
 16. بافت خاک را به خصوص در خاک های رسی اصلاح می کند.

نحوه مصرف هیومیک اسید

کود هیومیک اسید پودری

مقدار مصرف هر کود از جمله هیومیک اسید؛ توسط شرکت سازنده روی بسته بندی آن ها نوشته می شود.

اما به طور معمول از اسیدهای هیومیک پودری با توجه به مقدار درصد کود هیومیک اسید موجود و سایر عناصر مقدار حداقل یک کیلوگرم الی 2 کیلوگرم در هر هکتار به صورت محلول پاشی و یا 3 الی 5 کیلوگرم در هر هکتار به صورت کود آبیاری استفاده می شود. (البته لازم به ذکر است که مصرف هیومیک اسید به روش محلول پاشی چندان مورد تایید نیست و بهترین روش مصرف این ماده از طرق کود آبیاری ست.)

کود هیومیک اسید مایع

مانند نوع قبل مقدار مصرف این نوع نیز روی بسته بندی آن ذکر شده اما معمولا این مقدار  برای کود آبیاری چیزی حدود 5-10 لیتر در هکتار می باشد. کود هیومیک اسید مایع نسبت به اسید هیومیک های پودری دارای درصد پایین تری از ترکیبات هیومیک و فولویک اسید است. با این حال با توجه به اینکه نسبت به نوع پودری دارای حلالیت بیشتری ست و رسوب نمی کند مصرف آن بخصوص در آبیاری قطره ای مزایای بسیاری دارد.

انواع کود هیومیک اسید

روش بذرمال

روش کودآبیاری و محلول پاشی را در مقاله ای دیگر قبلا توضیح دادیم که میتوانید به آن مراجعه کنید و به طور کامل مطالعه کنید. امابرای استفاده از هیومیک اسید علاوه بر روش های ذکر شده روش دیگری نیز وجود دارد که به آن بذرمال گفته می شود.

در این روش بذرها قبل از کشت در محلول هیومیک اسید قوطه ور می شوند و بعد از چند دقیقه از محلول خارج شده و کشت می شوند.

هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

در مورد استفاده از هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی دو نظر وجود دارد

عده ای معتقد هستند که بعد از تعویض خاک و گلدان  اگر گیاه شما با هیومیک اسید آبیاری شود، گیاه از شوک جابه جایی خارج می شود و شروع می‌کند به ادامه دادن زندگی قبلی، یعنی  هم می‌تواند خاصیت ضدعفونی کنندگی را داشته باشد و هم خاصیت ضد شوکی!

و دسته دیگر معتقد هستند که هیومیک اسید ها به تنهایی خاصیت ضد شوکی برای گیاه ندارد و فقط و فقط در صورتی که کنار عناصر ضد شوکی استفاده شوند قابلیت ضد تنش برای بعد از تعویض خاک و گلدان ایفا می کنند.

نتیجه گیری

با توضیحاتی که داده شد حتما متوجه شده اید که استفاده از کود هیومیک اسید در کنار سایر کودها تا چه اندازه برای گیاهان لازم و ضروری ست. در واقع می توان آن را یک مکمل معرفی کرد که بازدهی جذب کود که در صورتی که به طور درست مصرف شود، گیاه و خاک به طور همزمان از آمادگی لازم برای فعالیت برخوردار می شود و در نتیجه جذب مواد آلی و مواد معدنی چند برابر می شود.

پس در کنار اصلاح خاک و توجه به مواد غذایی آن از این اکسیر جادویی غافل نشوید.

برای اطلاعات علمی تر و دقیق تر راجع به هیومیک اسید می توانید  این مقاله را  مطالعه کنید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۶۲ رای

12 دیدگاه در “کود هیومیک اسید و 3 روش استفاده از آن

 1. حسن گفت:

  سپاسگزارم🙏🙏🙏

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   🌸🌸

 2. رضا گفت:

  با سلام
  بنظر بنده کود اسید هیومیک یک مواد دارای تجزیه خاک هست که حتما بایستی در روش استفاده آبیاری یک تقویتی خوب مانند ۲۰ ۲۰ ، کود دی امونیم مایع ویا پتاسیم مایع مخلوط شود

  1. Amir ap گفت:

   سلام ؛
   کوتاهترین و کاملترین و قابل فهم ترین مدل از معرفی
   هیومیک اسید را در سایت شما دیدم .
   سپاس و درود بر شما و همیشه موفق باشید.

   1. فاطمه روزبهانی گفت:

    سلام و عرض ادب
    بسیار ممنونم از نظر لطفتون 🌺

 3. H.akbari گفت:

  خیلی جالب و مفید بود فقط همزمانی استفاده با سه بیست رو داره یا نه

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   ممنون🌺
   خیر مشکلی نداره.

 4. شعبانعلی یدالهی بایی گفت:

  سلام
  ممنونم از زحمات و توضیحات خوبتان

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام و عرض ادب
   ممنون از نظر لطفتون🌺

 5. علیرضا گفت:

  بسیار شفاف و اصولی توضیح داده شد... سپاسگزارم

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   خیلی ممنون🌺

   1. مهدی گفت:

    خیلی ممنون🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *