معرفی بهترین کود برای گندم در مراحل مختلف رشد

بهترین کود برای گندم
 • شاید یک مزرعه بزرگ با خوشه‌های طلایی گندم زیر نور خورشید از زیباترین منظره‌هایی باشد که ما دیده‌ایم. اما در پس این مزرعه زیبا، تلاش‌ها و دانش‌های بسیاری نهفته است. از جمله دانشی که کشاورزان کشت کننده گندم باید داشته باشند شناخت انواع کود برای گندم است.

  گندم گیاهی بسیار حیاتی است زیرا بخش اعظم برنامه غذایی ایرانیان را تشکیل می‌دهد و نبود و یا کمبود آن مشکلات زیادی را سبب می‌شود. تولید انبوه گندم با کیفیت خوب، تابعی از عوامل متعددی از جمله استفاده‌ از کودهای صحیح و در زمان مناسب است.  برای این که بدانید بهترین کود برای گندم چه کودی است و باید در چه زمانی استفاده شود با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

   

  بهترین کود برای گندم

  تشخیص بهترین کود برای گندم

  معمولا مزارع گندم، مزارع بزرگی هستند و به رسیدگی‌های خاصی نیاز دارند. برای انتخاب بهترین کود برای گندم باید از محتوای غذایی زمین خود مطلع باشید. برای این که متوجه شوید خاک مزرعه غنی از چه موادی است و یا کمبود چه موادی را دارد باید از خاک‌ بخش‌های مختلف مزرعه نمونه‌ برداری کنید و به آزمایشگاه‌های آب و خاک ببرید. آنالیز‌های انجام شده مشخص می‌کند که زمین دارای چه عناصری و به چه مقداری می‌باشد.

  در درجه اول این آنالیز آب و خاک است که انواع کود برای گندم را مشخص می‌کند و تعیین می‌کند که هر کدام از کودها به چه مقداری مصرف شوند. برای مثال اگر خاک غنی از آهن باشد دیگر نیازی به اضافه کردن کود آهن نیست و برعکس اگر خاک کمبود آهن داشته باشد بدیهی است که باید این کمبود را با مصرف کود آهن برطرف نمود.

   

  عناصر مورد نیاز گندم

  کودها با هدف تامین عناصر غذایی مورد نیاز گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رو شناخت اولیه مهم‌ترین عناصر و تاثیر هرکدام از آن‌ها بر روی گندم لازم است.

  نیتروژن:

  نیتروژن پرمصرف‌ترین عنصر مورد نیاز گیاهان است که نقش‌های حیاتی را در رشد و نمو گیاه بر عهده دارد. این عنصر به دلیل این که از اجزای سازنده‌ی پروتئین‌ها می‌باشد کمبود آن بر میزان تولید پروتئین اثر منفی می‌‌گذارد.

  مهم‌ترین اثر این کود برای گندم، افزایش میزان پروتئین‌ دانه‌ها می‌باشد. به طور کلی کود ازت را کود مناسب برای رشد رویشی می‌دانند در نتیجه منجر به افزایش رشد ساقه‌ها و خوشه‌های گندم می‌شود.

  مقدار مصرف نیتروژن نکته‌ای است که باید دقت ویژه‌ای به آن داشته باشید زیرا استفاده مازاد از آن گیاه را دچار مسمومیت می‌کند.

  فسفر

  دومین عنصر مورد نیاز گیاهان عنصر فسفر است. این عنصر تاثیر بسزایی بر رشد ریشه و همچنین تولید محصول دارد. فسفر نسبت به سایر عناصر در تولید مثل و رشد زایشی دخیل است.

  فسفر در گندم با افزایش استحکام ساقه و رشد ریشه سبب افزایش مقاومت گیاهان در برابر آفات و بیماری‌ها می‌شود. این کود برای گندم ضروری است و مصرف آن از اهمیت بالایی برخودار است.

  پتاسیم

  پتاسیم از عناصر پرمصرف است. این کود برای گندم نیز مانند سایر گیاهان حیاتی است. پتاسیم با کنترل روزنه‌ها گیاه را در برابر تنش خشکی مقاوم‌تر می‌کند.  همچنین کود پتاسیم بر رشد و کیفیت میوه‌ها موثر است. کود پتاسیم راندمان جذب آب و ریزمغذی ها را افزایش می‌دهد و باعث افزایش تولید محصول می‌شود.

   

  بهترین کود برای گندم

  استفاده از کود برای گندم

  کود دهی گندم به سه صورت بذرمال، محلول پاشی و پودری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش‌ها براساس نوع کود و مرحله رشد گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

   

  کود دهی قبل از کاشت

  یکی از مراحل  استفاده از کود برای گندم مرحله قبل از کاشت است. در این مرحله کودهای لازم باید همراه با شخم‌زنی به زمین اضافه شود. در این مرحله اغلب از کودهای حیوانی، کودهای گوگرد دار و کودهای میکرو استفاده می‌شود.

  کود برای گندم قبل از کاشت

  کود دهی گندم در اولین آبیاری

  زمان دیگری که می‌توان از کود برای گندم استفاده کرد، هنگام آبیاری است. همراه با اولین آبیاری باید برخی از نیازهای غذایی گیاه برطرف شود. در این مرحله باید از کودهای حاوی نیتروژن برای تقویت گیاه در جهت جوانه‌زنی استفاده کرد. همچنین نیاز است تا از کود فسفر نیز که بر افزایش ریشه‌زایی موثر می‌باشد، استفاده کرد.

  کود برای گندم با آبیاری

  خرید کود فسفر

   

  کود دهی هنگام جوانه‌زنی

  هنگام شروع رشد گیاه و جوانه زدن باید از کود استفاده کرد. گیاهان در این مرحله به انرژی زیادی نیاز دارند و باید کاملا از لحاظ مواد غذایی تامین شوند. باید از کودهای فسفر دار و نیتروژن برای افزایش پنجه‌زنی و محکم شدن ساقه‌ها استفاده کرد. همچنین می‌توان کودهای محرک رشد نیز مصرف کرد.

  بهترین کود برای گندم در هنگام جوانه زنی

  کود دهی برای رشد ساقه

  برای رشد ایده آل ساقه باید از کود برای گندم استفاده کرد. گیاه در این مرحله از رشد، به عناصر کم مصرف و ریزمغذی نیاز دارد. در این زمان باید از کود پتاسیم نیز استفاده کرد. همچنین می‌توان از کود نیتروژن نیز به اندازه مناسب استفاده کرد.

  بهترین کود برای گندم در مرحله ساقه دهی

  خرید کود پتاسیم

   

  کود برای گندم در مرحله تولید دانه

  مهم‌ترین مرحله در پرورش گیاه گندم، مرحله تشکیل خوشه‌ها و دانه‌ها می‌باشد. در این مرحله باید از کودهایی استفاده کرد که به تولید هر چه بیشتر دانه‌ها و پر شدن آن‌ها کمک کند. علاوه بر کودهای فسفر و پتاسیم باید از کودهای حاوی روی، منگنز، آهن و سایر عناصر کم مصرف نیز استفاده کرد. همچنین باید از کودهای ازته به صورت محلول‌پاشی نیز استفاده نمود.

  در نهایت در آخرین مرحله از رشد گیاه یعنی زمانی که دانه‌های گندم در حال شیری و یا خمیری شدن هستند می‌توان از کودهای قابل حل با مقدار پتاسیم بالا به صورت محلول‌پاشی استفاده کرد.

   

  کلام آخر

  نیاز گیاه و بستر کشت، بهترین کود برای گندم را تعیین می‌کنند. در واقع این نیاز گیاه است که مشخص می‌کند در یک زمان چه کودی بهترین است و می‌تواند ایده‌آل‌ترین تاثیر را روی گیاه بگذارد. گیاه شما به هر کودی که نیاز داشته باشد شما باید با کیفیت‌ترین آن را تهیه کنید. زیرا کودهای با کیفیت پایین در خوش‌بینانه‌ترین حالت فقط بر روی گیاه اثر مثبت نمی‌گذارند در صورتی که در اغلب موارد منجر به آسیب به گیاه و محصول نیز می‌شوند.

  شما برای خرید کود با کیفیت می‌توانید به سایت ماه کشت که یک فروشگاه معتبر و فعال در حوزه فروش کود است مراجعه کنید. در این فروشگاه تمامی محصولات، با کیفیت و از برندهای مطرح جهانی می‌باشند.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۹ رای

  2 دیدگاه برای “معرفی بهترین کود برای گندم در مراحل مختلف رشد

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.