بهترین کودها برای درخت انگور

برای اینکه بهترین کودها برای درخت انگور و یا هر گیاه دیگر را پیدا کنیم اول باید نیازهای آن گیاه را بشناسیم و سپس اقدام به استفاده از کود مناسب بکنیم. خوب همانطور که میدانید نیاز گیاهان و مواد مغذی با یکدیگر متفاوت است برای انگور بیشترین نیاز مربوط به عناصر نیتروژن پتاسیم روی و بور هست بعد از آن آهن منیزیم و منگنز و بعد از آن کلسیم، کلرید، گوگرد، فسفر و مس.

اگر این عناصر و مواد در اندازه درست و مناسب به گیاه برسند بازدهی گیاه می تواند حتی تا ۵۰ الی ۶۰ درصد افزایش یابد. بنابراین، بهترین کودها برای درخت انگور آن‌هایی هستند که نیاز تاکستان شما را به بهترین شکل برآورده کنند.

۱. کودهای حیوانی

مرسوم‌ترین و قدیمی‌ترین نوع کودها، کود‌های حیوانی هستند که در اصل فضولات پوسیده شده گاو، گوسفند و مرغ و گاها اسب هستند. این کودهای حیوانی از دیرباز برای غنی‌سازی خاک استفاده می‌شدند چرا که حاوی مواد آلی و مغذی زیادی هستند و به غنی‌سازی خاک کمک زیادی می‌کند.

این کودها را در اواخر فصل زمستان به روش چالکود مصرف می‌کنند بدین صورت که به ازای هر درخت‌ ۵ کیلوگرم کود حیوانی را با کودهای دیگر مثل نیترات آمونیوم یا سولفات آمونیوم، سولفات پتاسیم، سولفات آهن، سولفات روی و غیره ترکیب می کنند. میزان استفاده از آن‌ها نسبت سایر کودها بسته به سن و نیاز درخت و نوع منطقه متفاوت است. برای هر درخت ۲ الی ۴ چالکود به قطر و عرض حدود ۴۰ سانت حفر کرده و با مخلوط کود پر کنید.

۲. کود اسید هیومیک

اسید هیومیک یک نوع کود آلی است که مزایای خیلی زیادی برای گیاه دارد این کود به رشد سریعتر و افزایش کیفیت میوه کمک می‌کند  ph خاک را تنظیم می کند، خاک را تصفیه می کند، آهن و نیتروژن و اکسیژن خاک را افزایش می‌دهد و گیاه را مقاوم می‌کند.

در واقع اسید هیومیک یک کود شلاته کننده است که عناصر و مواد غذایی مختلف را جذب کرده و یا به بیانی بهتر گیر می‌اندازد و منجر به تسهیل جذب آن‌ها توسط گیاه می‌شود. البته بسیاری از کودها هستند که در ترکیبات خود اسید هیومیک نیز دارند و استفاده از آن به صورت مجزا در خاک‌هایی که کیفیت بالایی ندارند و طی سال‌ها ضعیف شده‌اند ضروری به نظر می‌رسد.

این کود معمولاً دو بار در سال استفاده می‌شود یک بار هنگام کشت و یک بار در زمان باردهی که باعث رشد بیشتر و کیفیت بهتر محصول می شود اسید هیومیک به سه نوع مایع، گرانوله و پودری موجود است که نوع مایع آن با مقداری آب مخلوط شده و پای درخت ریخته می‌شود و یا درخت را با آن محلول پاشی می کنند که جذب خیلی سریع و تاثیر سریع‌تری دارد.

بهترین کود برای درخت انگور

 

نوع پودری این کود نیز در آب محلول است این کود را در آب حل می‌کنند و به روش آبیاری مورد استفاده قرار می‌دهند و در نهایت نوع گرانوله این نوع از کود در آب محلول نیست و تنها راه استفاده از آن چالکود است اگرچه این روش جذب کمتر و کندتری دارد اما ماندگاری بیشتری نسبت به دو نوع دیگر دارد.

۳. کود آهن مخصوص درخت انگور (RNA G1)

این کود حاوی حدود ۲۰ درصد آهن ۲۰ درصد گوگرد دو درصد پتاسیم و ۳۰ درصد مواد آلی و معدنی دیگر است. که موجب کاهش آفت و بیماری (قارچ، شپشک، سفیدک، زردی، سفیدی و رنگ پریدگی، ضایعات قهوه ای، شکنندگی و… ) با تامین نیازهای گیاه، افزایش رشد و باردهی انواع درختان انگور می‌شود.

این کود را می‌توان هم برای پیشگیری از فقر آهن و هم برای درمان فقر آهن مورد استفاده قرار داد و روش مصرف در هر دو یکسان است (هر سه روش آبیاری، چالکود یا محلول پاشی قابل اجراست) تنها چیزی که متفاوت است مقدار استفاده از این کود است که در پیشگیری مقدار کمتری از کود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی حدوداً برای هر درخت بالغ ۱۵ الی ۲۰ گرم و برای هر نهال حدود ۵ گرم از این کود کافیست.

اگر از روش آبیاری برای کود دهی استفاده می‌کنید حدوداً ۱۰ کیلوگرم از کود به همراه هزار لیتر آب برای هر هکتار زمین کفایت می‌کند.

۴. کودهای اسید آمینه یکی از بهترین کودها برای درخت انگور

کودهای اسید آمینه نیز جزو دسته کودهای آلی هستند و جزیی از بهترین کودها برای درخت انگور هستند. اسید آمینه یک ماده مغذی بیولوژیکی‌ست  که باعث افزایش فعالیت هورمونی و سنتز بیشتر و تقویت گلهدهی می‌شود. به طور کلی اسید‌آمینه‌ها  فرایند‌های زیادی را کنترل می‌کنند که یکی از آن‌ها افزایش جذب دیگر عناصر غذایی در گیاه است.

بدون وجود اسید‌امینه‌ها گیاه عملا نمی‌تواند زنده بماند البته گیاهان توانایی ساختن اسید‌آمینه‌های مورد نیاز خود را دارند اما برای این کار باید انرژی زیادی صرف کنند بنابراین کشاورزان برای جلوگیری از مصرف انرژی زیاد گیاه اسید‌آمینه‌ها را در قالب کود در اختیار گیاه قرار می‌دهند.

این کود باعث افزایش مقاومت گیاه، افزایش گرده افشانی و لقاح، افزایش رشد ریشه ساقه و برگ، افزایش تراکم گلدهی، افزایش توان جذب برگی، افزایش دوره ماندگاری، افزایش جذب ریز مغذی ها، تقویت سیستم ایمنی گیاه و افزایش کلروفیل درختان میوه و در نتیجه بهبود کیفیت و افزایش باردهی محصول می شود.

با توجه  به اینکه اسید های آمینه با خاصیت کلاته کنندگی مناسب باعث جذب بیشتر عناصر و افزایش توان جذب برگی گیاه می‌شوند از این کود در محلول پاشی های میکرو و ماکرو برای جذب بیشتر و بهتر استفاده می شود. کود آمینو اسید در تمام مراحل رشد  گیاه می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و همراه با آبیاری مصرف می شود. برای درختان انگور به ازای هر هکتار رمین حدود ۸  الی ۹ لیتر از محلول کود در ۱۰۰۰ لیتر آب مورد نیاز است.

بهترین کود برای انگور

 

۵. کود کامل برای انگور

همانطور که قبلاً نیز راجع به کود کامل صحبت کردیم بخش عمده این کود از سه عنصر نیتروژن، پتاسیم و فسفر تشکیل شده و مابقی آن را سایر عناصر ریز مغذی مثل آهن، روی، منگنز و غیره با درصد پایین‌تر تشکیل می‌دهند و با توجه به نیازهای این گیاه کود ۱۰-۱۰-۱۰ مایع یا پودری (محلول در آب) است. با توجه به مواد تشکیل‌دهنده این کود و تناسب آن با نیازهای گیاه؛ این مورد نیز یکی از بهترین کودها برای درخت انگور است.

که به صورت محلول پاشی در سه مرحله یک بار در بهار قبل از متورم شدن جوانه ها، یک بار قبل از گلدهی و یک بار چند روز بعد از گلدهی در و در زمان آغاز تشکیل میوه مورد استفاده قرار می گیرد.

در حقیقت تمام موارد ذکر شده در این مقاله جزو بهترین کودها برای درخت انگور بودند. اما با توجه به خواص و مزایای هریک می توان گفت ضروری‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها، حداقل برای درخت انگور، کود اسید هیومیک و کود آمینو اسید و کود کامل ۲۰ ۲۰ ۲۰ است.

کود اسید هیومیک تاثیری سریع بر روی گیاه دارد و به تنهایی می تواند به حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد باروری گیاه را افزایش دهد و این خود گواهی بر این مدعاست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *