آموزش باغبانی, آموزش کوددهی

بهترین کودها برای درخت انگور

برای اینکه بهترین کودها برای درخت انگور و یا هر گیاه دیگر را پیدا کنیم اول باید نیازهای آن گیاه را بشناسیم و سپس اقدام به استفاده از کود مناسب بکنیم. همانطور که می‌دانید نیاز گیاهان و مواد مغذی با یکدیگر متفاوت است برای انگور بیشترین نیاز مربوط به عناصر نیتروژن، پتاسیم، روی و بور هست و بعد از آن آهن منیزیم، منگنز و بعد از آن کلسیم، کلرید، گوگرد، فسفر و مس. از این رو کارشناسان خرید کود های NPK را در کنار خرید سایر کودهای کشاورزی توصیه می‌کنند.

اگر این عناصر و مواد در اندازه درست و مناسب به گیاه برسند بازدهی گیاه می‌تواند حتی تا ۵۰ الی ۶۰ درصد افزایش یابد. بنابراین، بهترین کودها برای درخت انگور آن‌هایی هستند که نیاز تاکستان شما را به بهترین شکل برآورده کنند و باعث تقویت درخت انگور می‌شوند.

 

بهترین کودها برای درخت انگور

1. کودهای حیوانی

در جواب سوال آیا کود حیوانی برای درخت انگور خوب است؟ باید گفت که مرسوم‌ترین و قدیمی‌ترین نوع کودها، کود‌های حیوانی هستند که در اصل فضولات پوسیده شده گاو، گوسفند، مرغ و گاها اسب هستند. این کودهای حیوانی از دیرباز برای غنی‌سازی خاک استفاده می‌شدند چرا که حاوی مواد آلی و مغذی زیادی هستند و به غنی‌سازی خاک کمک زیادی می‌کند.

این کودها را در اواخر فصل زمستان به روش چالکود مصرف می‌شوند بدین صورت که به ازای هر درخت‌ ۵ کیلوگرم کود حیوانی را با کودهای دیگر مثل نیترات آمونیوم یا سولفات آمونیوم، سولفات پتاسیم، سولفات آهن، سولفات روی و غیره ترکیب می‌کنند. میزان استفاده از آن‌ها نسبت به سایر کودها بسته به سن و نیاز درخت و نوع منطقه متفاوت است. برای هر درخت ۲ الی ۴ چالکود به قطر و عرض حدود ۴۰ سانت حفر کرده و با مخلوط کود پر کنید.

بهترین کود حیوانی برای درخت انگور بسته به نیاز گیاه متفاوت است. برای مثال برای رفع نیاز گیاه به نیتروژن فراوان باید از کود حیوانی استفاده کرد که میزان نیتروژن آن زیاد است. کود گوسفندی نسبت به سایر کودهای حیوانی بیشترین نیتروژن را دارد در نتیجه بهترین کود حیوانی برای درخت انگور برای تامین نیاز گیاه به نیتروژن، کود گوسفندی است.

2. کود اسید هیومیک

یکی از بهترین کودها برای درخت انگور کود اسید هیومیک است که یک نوع کود آلی می‌باشد و مزایای خیلی زیادی برای گیاه دارد این کود به رشد سریعتر و افزایش کیفیت میوه کمک می‌کند  ph خاک را تنظیم می‌کند، خاک را تصفیه می‌کند، آهن و نیتروژن و اکسیژن خاک را افزایش می‌دهد و گیاه را مقاوم می‌کند.

در واقع اسید هیومیک یک کود شلاته کننده است که عناصر و مواد غذایی مختلف را جذب کرده و یا به بیانی بهتر گیر می‌اندازد و منجر به تسهیل جذب آن‌ها توسط گیاه می‌شود. البته بسیاری از کودها هستند که در ترکیبات خود اسید هیومیک نیز دارند و استفاده از آن به صورت مجزا در خاک‌هایی که کیفیت بالایی ندارند و طی سال‌ها ضعیف شده‌اند ضروری به نظر می‌رسد.

این کود معمولاً دو بار در سال استفاده می‌شود یک بار هنگام کشت و یک بار در زمان باردهی که باعث رشد بیشتر و کیفیت بهتر محصول می‌شود اسید هیومیک به سه نوع مایع، گرانوله و پودری موجود است که نوع مایع آن با مقداری آب مخلوط شده و پای درخت ریخته می‌شود و یا درخت را با آن محلول پاشی می‌کنند که جذب خیلی سریع و تاثیر سریع‌تری دارد.

بهترین کود برای درخت انگور

 

نوع پودری این کود نیز در آب محلول است این کود را در آب حل می‌کنند و به روش آبیاری مورد استفاده قرار می‌دهند و در نهایت نوع گرانوله این نوع از کود در آب محلول نیست و تنها راه استفاده از آن چالکود است اگرچه این روش جذب کمتر و کندتری دارد اما ماندگاری بیشتری نسبت به دو نوع دیگر دارد.

3. کود آهن مخصوص درخت انگور (RNA G1)

این کود حاوی حدود ۲۰ درصد آهن ۲۰ درصد گوگرد دو درصد پتاسیم و ۳۰ درصد مواد آلی و معدنی دیگر است. که موجب کاهش آفت و بیماری (قارچ، شپشک، سفیدک، زردی، سفیدی و رنگ پریدگی، ضایعات قهوه ای، شکنندگی و… ) با تامین نیازهای گیاه، افزایش رشد و باردهی انواع درختان انگور می‌شود.

یکی دیگر از بهترین کودها برای درخت انگور کود آهن است زیرا می‌توان هم برای پیشگیری از فقر آهن و هم برای درمان فقر آهن مورد استفاده قرار داد و روش مصرف در هر دو یکسان است (هر سه روش آبیاری، چالکود یا محلول پاشی قابل اجراست) تنها چیزی که متفاوت است مقدار استفاده از این کود است که در پیشگیری مقدار کمتری از کود مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت کود های آهن نیز بر اساس مقدار عناصر آن ها متفاوت میباشند.

به طور کلی حدوداً برای هر درخت بالغ ۱۵ الی ۲۰ گرم و برای هر نهال حدود ۵ گرم از این کود کافیست.

اگر از روش آبیاری برای کود دهی استفاده می‌کنید حدوداً ۱۰ کیلوگرم از کود به همراه هزار لیتر آب برای هر هکتار زمین کفایت می‌کند.

4. کودهای اسید آمینه یکی از بهترین کودها برای درخت انگور

کودهای اسید آمینه نیز جزو دسته کودهای آلی هستند و  یک کود مناسب برای درخت انگور است. اسید آمینه یک ماده مغذی بیولوژیکی‌ست  که باعث افزایش فعالیت هورمونی و سنتز بیشتر و تقویت گلدهی می‌شود. به طور کلی اسید‌آمینه‌ها  فرایند‌های زیادی را کنترل می‌کنند که یکی از آن‌ها افزایش جذب دیگر عناصر غذایی در گیاه است.

بدون وجود اسید‌امینه‌ها گیاه عملا نمی‌تواند زنده بماند البته گیاهان توانایی ساختن اسید‌آمینه‌های مورد نیاز خود را دارند اما برای این کار باید انرژی زیادی صرف کنند بنابراین کشاورزان برای جلوگیری از مصرف انرژی زیاد گیاه اسید‌آمینه‌ها را در قالب کود در اختیار گیاه قرار می‌دهند.

این کود باعث افزایش مقاومت گیاه، افزایش گرده افشانی و لقاح، افزایش رشد ریشه ساقه و برگ، افزایش تراکم گلدهی، افزایش توان جذب برگی، افزایش دوره ماندگاری، افزایش جذب ریز مغذی ها، تقویت سیستم ایمنی گیاه و افزایش کلروفیل درختان میوه و در نتیجه بهبود کیفیت و افزایش باردهی محصول می شود.

با توجه به اینکه اسیدهای آمینه با خاصیت کلاته کنندگی مناسب باعث جذب بیشتر عناصر و افزایش توان جذب برگی گیاه می‌شوند از این کود در محلول پاشی های میکرو و ماکرو برای جذب بیشتر و بهتر استفاده می شود. کود آمینو اسید در تمام مراحل رشد  گیاه می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و همراه با آبیاری مصرف می شود. برای درختان انگور به ازای هر هکتار رمین حدود 8  الی 9 لیتر از محلول کود در ۱۰۰۰ لیتر آب مورد نیاز است.

بهترین کود برای انگور

 

5. کود کامل برای انگور

همانطور که قبلاً نیز راجع به کود کامل صحبت کردیم بخش عمده این کود از سه عنصر نیتروژن، پتاسیم و فسفر تشکیل شده و مابقی آن را سایر عناصر ریز مغذی مثل آهن، روی، منگنز و غیره با درصد پایین‌تر تشکیل می‌دهند و با توجه به نیازهای این گیاه کود 10-10-10 مایع یا پودری (محلول در آب) است. با توجه به مواد تشکیل‌دهنده این کود و تناسب آن با نیازهای گیاه؛ این مورد نیز یکی از بهترین کودها برای درخت انگور است.

که به صورت محلول پاشی در سه مرحله یک بار در بهار قبل از متورم شدن جوانه ها، یک بار قبل از گلدهی و یک بار چند روز بعد از گلدهی در و در زمان آغاز تشکیل میوه مورد استفاده قرار می گیرد.

در حقیقت تمام موارد ذکر شده در این مقاله جزو بهترین کودها برای درخت انگور بودند. اما با توجه به خواص و مزایای هریک می‌توان گفت ضروری‌ترین و مهم‌ترین کود شیمیایی برای درخت انگور کود اسید هیومیک، کود آمینو اسید و کود کامل 20 20 20 است.

کود اسید هیومیک تاثیری سریع بر روی گیاه دارد و به تنهایی می تواند به حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد باروری گیاه را افزایش دهد و این خود گواهی بر این مدعاست.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۶۳ رای

26 دیدگاه در “بهترین کودها برای درخت انگور

 1. سعید گفت:

  سلام
  ممنون از مقاله مفید شما ؛ فقط سوالی خدمتتون داشتم که من چند تا نهال دو تا سه ساله انگور دارم که خاک باغچه من ترکیبی از 70 درست کمپوست و 20 درصد خاک باغی و 10 درصد کود حیوانی گاوی است؛ از رشد نهالها از نظر برگ و ساقه راضی نیستم؛ با هیومیک اسید و کود 20 - 20 - 20 و همچنین اخیرا با اسپری کردن کود روی تقویت کردم لطفا بفرمایید آیا با افزودن سنگ دولومیتی و کود مرغی موافق هستید؟ هر گونه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   دوست عزیز نسبت خاک گیاه شما مناسب نیست. شما باید درصد خاک رو افزایش بدین.
   به طور کلی خاکی که برای باغ و باغچه استفاده میشه باید 30 درصد رس، 30 درصد ماسه و 30 درصد کود باشه. در صورتی که خاک نهال شما 80 درصد کود که مخلوط کمپوست و کود حیوانی است، داره.

  2. فرود گفت:

   دوست گرامی من تجربه باغ انگور دارم احتمالن کود زیاد هم آفت درخت است هم مانع رشد است هم مانع بارگیری انگور خیلی کود نمیخواهد حتی کود پوسیده هم کفایت میکند البته آب و هوای منطقه هم اثذگذار است خیلی وقت ها فقط بخاطر بازار گرمی اینهمه از کودها تعریف میکنند

   1. فاطمه روزبهانی گفت:

    سلام
    بله. مصرف بی رویه و خارج از نیاز گیاه، قطعا اثر سو بر آن می‌گذارد.

    1. سعيد گفت:

     سلام
     لطفأ در خصوص استفاده‌ از کود مرغی برای‌ درخت انگور راهنمایی بفرمائید تشکر از شما

     1. فاطمه روزبهانی گفت:

      سلام و درود
      مشکلی نداره می‌تونید استفاده کنید. برای هر هزارمتر حدود 300 تا 400 کیلو قابل استفاده است.

  3. استااصغر گفت:

   سلام سعید درصد خاکی که برای درختان انگور درست کردین خوب نیست اصلاحش کنید یا به طور مساوی ویا ۵۰درصدرس ۳۰درصدماسه۲۰درصد ورمی ویا کود حیوانی

 2. علی گفت:

  واقعا عالی بود برای باغداران.

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   ممنون از نظر لطفتون💐

 3. حامد خرمی گفت:

  سلام برای فصل زمستان چه کود شیمیایی به انگور بدم.انگور ها بالای سی ساله هستن.
  هر کود شیمیایی چقدر به درخت انگور بدم.
  انگور من آبی هست
  بخشی دیگر هم دیم بدون آب.

 4. افشین گفت:

  باسلام بسیار مفید بود .
  یه سوال اینکه قبل از فصل بهار چه کودی پیشنهاد میکنید فبل از آبیاری (آب چله) زمستان.سپاسگزارم

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام
   در فصل پاییز چالکود کودهایی مثل سولفات روی و آهن توصیه میشه.

 5. اسماعیل گفت:

  سلام من باغ انگوری دارم چه کودی الان باید بهش بدم که بار دهی بهتری داشته باشه

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام
   درخت انگور شما در چه مرحله‌ رویشی قرار داره؟

 6. محمد گفت:

  سلام ، چقدر مطالب مفیدی بود
  سوال
  من تعداد ۳۰۰ تا انگور امسال قبل زمستان با ریشه کاشتم ، آیا الان که نزدیک سه ماه هست که گذشته آیا نیاز هست از کود و مواد عالی و یا اسید هیومیک استفاده کنم،
  خیلی ممنون

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام
   ممنون از نظر لطفتون
   بهتره که در فصل پاییز یا زمستان چالکود انجام دهید و برای شروع فصل رویشی، کودهایی مانند 10 52 10 که محرک رشد ریشه هستند، استفاده کنید.

 7. سعید گفت:

  سلام خسته نباشید برای اواخرزمستان وشروع فصل بهارچه کودی مناسب انگورهست ممون میشم

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام
   کودهایی مانند 10 52 10 که رشد ریشه و فعالیت ریشه رو تحریک می‌کنند برای شروع فصل رویشی مناسب هستند.

 8. کامران گفت:

  سلام دوستان بنده چند سال است که یک باغ انگوری رو تحویل خریدم که باغ قدمت زیادی داره و متاسفانه بنده هیچ تجربه باغداری ندارم تنها کاری که هر سال کردم اسپار و آبیاری بوده و در حال حاضر باغ باردهی مناسبی نداره و برگها حالت زنگ زدگی داره و کوچک شده . دو سال پیش کود ۴ کاره رو بهم پیشنها دادند که به همراه آبیاری اضافه کردم اما تاثیری نداشت لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام و عرض ادب
   بهتره که از خاک باغ آزمایش بگیرین و متوجه کمبود‌ها رد خاک شوید و با توجه به نتایح آنالیزها تقویت گیاه رو آغاز کنید.

 9. ساسان گفت:

  سلام ممنون از مطالب بسیار مفید شما
  من ۶۰۰عدد درخت انگور تقریبا ۳۰ساله دارم اما از باردهی راضی نیستم
  انگور کندری عسکری سفید هست
  چه کودی برای باردهی توصیه میکنید
  وبرای کرم ریشه چه چیزی باید استفاده بشه
  ما منطقه سردسیر هستیم
  ودر فصل هرس هستم
  ممنون اگر جواب بدید

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام و قت بخیر
   باردهی مستلزم تامین همه عناصر برای گیاه است. اما استفاده از کودهای فسفر دار و پتاسیم دار کمک کننده است.

 10. جعفر رحیمی گفت:

  سلام .ساسان جان عزیز . بهتره برای باردهی وقتی کورسن ها به اندازه 20 الی 30سانتیمتر رسیدند، محلول پاشی فروت ست انجام بدین و در مرحله دوم بعد از برداشت محصول و قبل از خزان یکبار دیگر محلول پاشی کنید. برای کرم ریشه خوار از سم دیازینون 20درصد ویا سم فن والریت استفاده کنید .

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام
   ممنون بابت اشتراک اطلاعاتتون🌺

 11. بهرام گفت:

  سلام
  تشکر میکنم ازمطالب مفید شما

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   ممنون از نظر لطفتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *