آموزش کوددهی

بهترین کود برای درخت انار

بهترین کود برای درخت انار

بهترین کود برای درخت انار کودی است که بتواند به بهبود رشد و عملکرد آن کمک کند. انار نیز مانند سایر گیاهان که تولید گل و میوه می‌کنند به مقدار زیادی مواد غذایی نیاز دارد. این درخت در خاک‌های اسیدی رشد بیشتری دارد.

از آنجایی که انار از میوه‌های محبوب در بین ایران است و در فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان تقاضای بالایی دارد، باغداران زیادی به پرورش این درخت مشغول هستند. داشتن اطلاعات مفید در خصوص نحوه کود دهی و انتخاب درست نوع آن می‌تواند سرمایه این باغداران را چند برابر کند.

با توجه به اهمیت این موضوع ماه کشت در این مقاله به معرفی بهترین کود برای درخت انار پرداخته‌ است. اگر باغ انار و یا درخت اناری در حیاط خانه خود دارید و تمایل دارید که عملکرد آن را بهبود دهید و محصول بیشتری را تولید کند، به شما توصیه می‌کنیم که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

 

بهترین کود برای درخت انار

 

نحوه تشخیص بهترین کود برای درخت انار

برای این که متوجه شوید که بهترین کود برای درخت انار و باغ انار شما چه کودی است ابتدا باید بدانید که زمین شما داری چه عناصر غذایی است و چه عناصری را کم دارد زیرا این زمین و خاک باغ است که بستر تغذیه‌ای را برای درختان فراهم می‌کند و گیاهان مواد مورد نیاز خود را از خاک دریافت می‌کنند.

برای به دست آوردن این اطلاعات شما باید آنالیز آب و خاک انجام دهید. برای این کار فقط کافی است که با هماهنگی کارشناسان آزمایشگاه، بخشی از خاک زمین خود را به آزمایشگاه آب و خاک ببرید.

پس از انجام آزمایشات مشخص می‌شود که خاک دارای چه عناصری و به چه میزانی از آن‌ها می‌باشد. مسلما باید کودی تهیه کنید که کمبود عناصری که میزان آن‌ها در خاک کم است را جبران کند. برای مثال اگر مقدار آهن موجود در خاک کم است، بهترین کود برای درخت انار شما کودی است که حاوی آهن باشد.

 

بهترین کود برای درخت انار در زمستان

در فصل‌های پاییز و زمستان که دمای هوا پایین است. بهترین کود برای درخت انار کودی است که بتواند درخت و ریشه آن‌ را در برابر سرما محافظت کند.

در زمستان و به ویژه اسفند ماه بهترین زمان برای استفاده از روش چالکود برای کود دهی درختان انار است. بهتر است که از این روش از سال سوم به بعد استفاده شود تا به ریشه‌های درخت آسیبی وارد نشود. همچنین بهتر است که در این زمان از کودهای هیومیک دار استفاده شود.

 

بهترین کود برای درخت انار

بهترین کود برای درخت انار با هدف بهبود تورم جوانه‌ها

بهترین کود برای درخت انار در هنگام جوانه‌زنی، کودی است که مقدار فسفر بالای داشته باشد زیرا فسفر بیشترین اثر و نقش را در رشد زایشی یعنی جوانه‌زنی و گلدهی دارد. به غیر از کودهای دارای فسفر بالا می‌توان از هیومیک اسید و کود کلسیم و بور نیز استفاده کرد. بهتر است که کلسیم و بور با روش محلو‌ل‌پاشی در دسترس گیاه قرار بگیرند.

 

بهترین کود برای درخت انار برای گلدهی

مرحله گلدهی در همه گیاهان از جمله درخت انار مرحله حساس و بسیار حائز اهمیتی است زیرا این مرحله است که تعیین می‌کند میزان محصول و کیفیت درخت چقدر باشد. این مرحله به حدی حساس است که حتی ممکن است در اثر آبیاری نابه جا نیز گیاه دچار استرس شود و بخشی از گل‌های خود را از دست بدهد.

بنابراین باید در انتحاب کود و نحوه کود دهی این مرحله بسیار دقت کنید. یکی  از بهترین کودها برا آماده سازی درخت انار برای گلدهی، کودهای کامل مانند کود 20-20-20 است. این کودها دارای مقادیر مناسبی از سه عنصر حیاتی و پر مصرف یعنی عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند که اعمال مهمی از گیاه را بر عهده دارند.

در این مرحله، گیاه به مواد غذایی زیادی برای تولید گل و پس از آن تولید میوه نیاز دارد. از این رو باید درختان را از نظر غذایی کاملاً تامین کرد. از دیگر مواد ضروری و مورد نیاز، عناصر میکرو هستند. بنابراین باید از کودهای میکرو و ریز مغذی نیز استفاده کرد.

 

خرید کود 20 20 20

 

بهترین کود برای درخت انار در مراحل مختلف

 1. بهترین کود برای درخت انار در قبل و بعد از گلدهی کودی است که حاوی عنصرهای بور، مس، روی و منگنز باشد که باید به روش محلو‌ل‌پاشی مورد استفاده قرار بگیرد.
 2. بهترین کود برای درخت انار برای درشت شدن میوه کودهایی هستند که مقدار پتاسیم بالایی داشته باشند زیرا پتاسیم به درشت شدن میوه کمک می‌کند. از کودهایی مانند: کود فروت ست، کود هیومیک اسید، فولویک اسید و کلسیم بور می‌توان استفاده کرد.
 3. از کودهای حاوی بور، کلسیم و یا کودهای هیومیک اسید و همچنین کودهایی که نیتروژن، پتاسیم و به مقدار کمتری فسفر دارند می‌توان برای رنگ‌دهی میوه‌ها استفاده کرد.
 4. پس از برداشت میوه‌ها نیز باید کود دهی درخت انجام شود تا برای برداشت سال بعد تقویت و آماده شوند. از کودهایی مانند نیترات پتاسیم، جلبک‌ها، کودهای میکرو و همچنین کودهای حیوانی می‌توان استفاده کرد. در این مرحله نیز مجدد می‌توان از کود فروت ست و همچنین کود نیترات پتاسیم اسفاده نمود.

خرید کود هیومیک اسید

 

بهترین کود برای درخت انار

 

کود دهی امری حساس و با اهمیت در حیطه کشاورزی است و استفاده از کودهای نامناسب و یا کودهای حاوی موادی که گیاه به آن‌ها نیاز ندارد می‌تواند خسارات زیادی را به گیاه وارد کند. اما بر عکس اگر که کود دهی اصولی و با نظر کارشناسان انجام شود سبب افزایش بازده مزرعه و یا باغ شما می‌شود. این موضوع برای درخت انار نیز صدق می‌کند. پس نهایت دقت را در نحوه و زمان کوددهی و همچنین نوع کود به خرج دهید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰۹ رای

5 دیدگاه در “بهترین کود برای درخت انار

 1. حمیدرضا گفت:

  سلام تقریباً تمام کودها رو بجز منگنز گفتید،ولی ترکیب کلی بهترین نتیجه رو میده.باسپاس.مهندس شناور از شیراز

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام
   بله قطعا همین طوره؛ هر گیاهی به همه عناصر ضروری از جمله منگنز نیاز داره.

 2. امیر گفت:

  سلام اصولا هنگام جمع بستن کلمه عنصر از پسوند ( ها) استفاده نمی شود ، جمع کلمه عنصر می شود(( عناصر))

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام ممنون از نظرتون
   (ها) از نشانه‌های جمع کننده ای است که با اکثر کلمات قابل استفاده است.

  2. محبوبه گفت:

   چه ایرادایی میگیرید :))))) مگه اینجا فرهنگستان زبانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *