آموزش کوددهی

برداشت بیشتر با استفاده از بهترین کود برای مرکبات

بهترین کود برای مرکبات

مانند هر گیاه دیگری، بهترین کود برای مرکبات نیز براساس نیاز گیاه و مواد موجود در زمین تعیین می‌شود. بهترین کود برای مرکبات باید بتواند مواد غذایی مورد نیاز را تامین کند تا کمبود عناصر غذایی در گیاه رخ ندهد و عملکرد گیاه را به حداکثر برساند.

این تصور را نداشته باشید کودی که برای درختان سرو یا کودهای عمومی باغی وجود دارند برای درختان مرکبات هم مفید هستند. درختان مرکبات از زمانی که شروع به جوانه‌زنی و گلدهی می‌کنند تا زمانی که میوه‌ها به طور کامل رسیده می‌شوند، تشنه مواد غذایی هستند. در این برهه باید از کود استفاده کرد تا مواد مغذی کافی برای تولید میوه سالم را داشته باشند.

عواملی چون نیاز و سن درخت و محتوای مواد مغذی خاک هنگام انتخاب بهترین کود برای مرکبات از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

در ادامه کودهایی را که می‌توان هر یک از آن‌ها را به عنوان بهترین کود برای مرکبات در نظر گرفت، بررسی می‌کنیم.

 

بهترین کود برای مرکبات

 

درختان مرکبات علاوه بر رشد قوی ریشه و شاخ و برگ‌های سالم، برای تولید شکوفه‌های فراوان هم به کود نیاز دارند، زیرا هر شکوفه نوید بخش یک میوه است.

در درختان میوه مانند مرکبات مهم‌ترین مرحله، مرحله گلدهی است. زیرا کیفیت و مقدار میوه کاملا تابع فرایند صحیح مرحله گلدهی می‌باشد. استفاده از کود خوب و به موقع می‌تواند تاثیرات مثبت زیادی را بر این مرحله حساس و مهم بگذارد. کود حاوی فسفر بالا به افزایش تولید شکوفه کمک می‌‌کند، که اولین گام برای رشد محصول مرکبات است.

با این حال، سلامت کلی درخت باید در نظر گرفته شود، به همین دلیل است که آزمایش خاک و تجزیه و تحلیل آن و سپس انتخاب کود NPK که به بهترین وجه با نیازهای تغذیه‌ای درختان مطابقت دارد، بسیار مهم است.

خرید کود NPK

 

کود NPK به عنوان بهترین کود برای مرکبات

درختان مرکبات به یک کود بالانس N-P-K مانند 10-10-10 یا کود 20-20-20 نیاز دارند که در عین حال حاوی ریز مغذی‌های از جمله آهن، مس، منگنز، بور و روی باشد. درختان مرکبات همچنین دوست دارند خاک کمی اسیدی داشته باشند، بنابراین حتماً محصولی را انتخاب کنید که به طور خاص برای درختان مرکبات در نظر گرفته شده است، تا درختان بتوانند مواد مغذی موجود را دریافت کنند.

خرید کود 20 20 20

بهترین کود برای مرکبات در مرحله گلدهی

دوره گلدهی از حساسیت بالایی برخوردار است و اشتباه در انتخاب کود، آبیاری و کود دهی می‌تواند تعدادی و یا بخشی از گل‌های درخت را ازبین ببرد. از این رو باید در انتخاب کود مناسب این مرحله، زمان و نحوه صحیح کود دقت کافی داشته باشید.

بهترین کود برای مرکبات در دوره گلدهی، کودهایی هستند که فاقد عناصر محرک رشد رویشی مانند نیتروژن بالا باشند و بتوان کوددهی آن‌ها را به صورت محلول‌پاشی انجام داد.

همچنین بهترین کود برای مرکبات کودی است که دارای عناصری همچون: فسفر، کلسیم، روی، بور و اسید‌آمینه‌ها باشد. این عناصر همگی در تولید گل و میوه نقش دارند و بر کیفیت میوه تاثیرگذار هستند.

کودی که برای مرحله گلدهی درختان مرکبات استفاده می‌شود بهتر است که قابلیت اختلاط با سایر کودهای را نیز داشته باشد تا بتوان آن‌ها را طی یک مرحله محلو‌ل‌پاشی در دسترس گیاه قرار داد. زیرا دفعات زیاد محلول‌پاشی خود می‌تواند باعث ایجاد استرس برای گیاه شود.

مشکل رایجی که بعد از تولید میوه به وجود میاید بدشکلی و بدفرمی میوه‌ها است. این موضوع بازار پسندی و سود را به میزان زیادی کاهش می دهد. عمدتا این مشکل از مرحله گلدهی و تبدیل گل به میوه نشات می‌گیرد. مناسب نبودن شرایط محیطی و هورمونی غالبا سبب لقاح ناقص و بروز این مشکل می‌شود.

بهترین کود برای مرکبات کودی است که با تامین مواد مورد نیاز، بتواند بالانس هورمونی ایجاد کند و سبب افزایش مقاومت در برابر استرس‌های محیطی شود.

 

بهترین کود برای مرکبات

کود فروت ست

فروت ست را می‌توان بهترین کود برای مرکبات در نظر گرفت. این کود نه تنها برای مرکبات بلکه برای اکثر درختان میوه مناسب است و می‌تواند گلدهی و تولید میوه را افزایش دهد و سبب کیفیت خوب آن‌ها شود.

کود فروت ست سبب بهبود رشد و شکل گیری میوه می‌گردد. از این رو تاثیر بسزایی بر سود اقتصادی حاصل از باغ دارد چرا  که شکل قابل قبول میوه یکی از ارکان اصلی بازار پسندی و در نتیجه سودهی می‌باشد.

در اواخر زمستان و اوایل بهار دمای خاک پایین است و جذب مواد مغذی توسط گیاهان کم می‌شود. از طرفی این زمان هنگام جوانه‌زنی درختان است.  ضروری است که برای تامین نیاز گیاه به مواد غذایی از کود استفاده کرد. کود فروت ست بهترین کود برای مرکبات در این برهه زمانی است.

فروت ست به بهبود کیفیت میوه کمک می‌کند و از لقاح ناقص که منجر به تولید میوه‌های بدشکل و بد فرم می‌شود جلوگیری می‌کند.

اما مهم‌ترین و ارزشمندترین اثر کود فروت ست اثری است که بر سال آوری درختان می‌گذارد. یعنی باعث می‌شود که درختان هر سال باردهی خوبی داشته باشند و از کاهش عملکرد و بازده آن‌ها جلوگیری می‌کند که این موضوع در حفظ سرمایه و سود دهی هر چه بیشتر بسیار قابل اهمیت است.

 

کود گوگرد

برای درختان میوه مانند مرکبات می‌توان قبل از میوه‌دهی و سفت شدن دانه‌ها از کود گوگرد مایع استفاده کرد.  این کود سبب بهبود جذب عناصر غذایی و تولید آمینو اسیدها می‌شود. آمینو اسیدها واحدهای سازنده پروتئين‌ها هستند بنابراین سبب افزایش تولید پروتئین‌ها و افزایش رشد و نمو گیاه می‌شود. همچنین گوگرد خاصیت قارچ کشی و دفع آفات را دارد و می‌تواند سبب افزایش مقاومت گیاه شود.

 

کود کلسیم

در صورت نیاز شما می‌توانید از کود کلسیم برای درختان مرکبات باغ خود استفاده کنید. کلسیم تاثیرات مثبت زیادی بر طعم و شکل میوه دارد و ماندگاری و انبارداری میوه را افزایش می‌دهد. همچنین کلسیم ایمنی درختان را در برابر استرس‌های محیطی مانند بیماری‌های قارچی افزایش می‌دهد.

 

بهترین کود برای مرکبات

 

در این مقاله با نیازهای کودی درختان مرکبات آشنا شده‌اید. مسلما نیازهای هر زمین و خاکی با مناطق دیگر متفاوت است و شما ابتدا باید نیازهای زمین و خاک باغ خود و همچنین گیاه خود را بسنجید و سپس برای خرید کود مناسب اقدام کنید. نکته مهمی که باید آن را در نظر بگیرید روش کود دهی صحیح و زمان مناسب است. زیرا کود دهی نا به جا و خارج از نیاز گیاه، نه تنها برای آن سودی ندارد بلکه آسیب زا نیز هست.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *