آموزش کوددهی

بهترین کود کامل چه نوع کودی است؟

بهترین کود کامل

این که بهترین کود کامل چه کودی است کاملا به نیاز گیاه شما بستگی دارد. همه کودهای کامل اگر به موقع و کاملا به جا مورد استفاده قرار بگیرند می‌توانند بهترین تاثیر را بر سلامت و رشد گیاه شما بگذارند.

ماه کشت در این مقاله به بررسی بهترین کود کامل پرداخته است تا به سوالی دیگر از سوالات شما پاسخ داده باشد. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

بهترین کود کامل

کود کامل چیست؟

بهتر است قبل از این که به مبحث بهترین کود کامل بپردازیم تعریف مختصری از کود کامل ارائه دهیم. گیاهان برای رشد و نمو خود به عناصر غذایی زیادی نیاز دارند که مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین آن‌ها ۳ عنصر ازت، فسفر و پتاسیم است.

این عناصر در کنار ۱۳ عنصر دیگر برای رشد طبیعی و سلامت گیاه ضروری هستند اما مقدار نیاز گیاه به این ۳ عنصر بسیار بیشتر از سایر عناصر است. به همین دلیل به کودی که هر سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم را داشته باشد، کود کامل یا کود NPK گفته می‌شود.

انواع کود NPK دارای نسبت‌های مختلفی از عناصر است. برای مثال کود کاملی که شامل 10 درصد نیتروژن، 52 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم باشد کود 10-52-10 گفته می‌شود. این اعداد نشان‌دهنده نسبت حضور هر عنصر در کود کامل است.

 

خرید کود کامل

 

بهترین کود کامل

بهترین کود کامل کودی است که بتواند نیاز گیاهان را تامین کند و به رشد و نمو آن بیشترین کمک را بکند.

بهترین کود کامل برای بالانس، کودی است که دارای نسبت برابری از عناصر باشد مانند کود 20-20-20 که نیتروژن، فسفر و پتاسیم به مقدار 20 درصد حضور دارند. یا کود 10-10-10 که نسبت عناصر 20 درصد است.

بهترین کود کامل برای افزایش رشد رویشی

بهترین کود کامل برای افزایش رشد رویشی مانند رشد ساقه‌ها و برگ‌ها کودی است که میزان نیتروژن زیادی داشته باشد. زیرا نیتروژن بیشترین تاثیر را بر روی رشد رویشی گیاهان دارد و باعث افزایش رشد می‌شود.

بنابراین اگر هدف شما افزایش رشد شاخه و برگ‌ها است باید از کود کاملی استفاده کنید که اولین عدد آن بزرگترین عدد باشد. مانند کود 10-10-30 که نسبت نیتروژن  30 درصد و نسبت دو عنصر دیگر 10 درصد است.

 

بهترین کود کامل برای افزایش گلدهی

اگر قصد دارید که گلدهی گیاه خود را افزایش دهید باید از کودی استفاده کنید که میزان فسفر آن بیشتر از دو عنصر دیگر باشد زیرا فسفر تاثیر بسیار خوبی بر گلدهی و رشد زایشی گیاهان دارد و سبب بیشتر شدن آن می‌شود.کودی مانند کود 10-52-10 انتخاب خوبی برای رسیدن شما به هدفتان است. چرا که از 52 درصد فسفر تشکیل شده است.

بهترین کود برای افزایش ریشه زایی

کودهایی که از مقدار بالای فسفر و پتاسیم نسبت به نیتروژن برخوردار هستند برای افزایش ریشه‌زایی مناسب هستند. فسفر و پتاسیم بر ریشه‌زایی تاثیر گذار هستند و می‌توانند باعث گسترش ریشه شوند.

کود کامل 30-30-10 که حاوی 10 درصد نیتروژن، 30 درصد فسفر و 30 درصد پتاسیم است گزینه‌ای خوبی برای افزایش ریشه‌زایی است.

 

بهترین کود کامل برای افزایش مقاومت گیاهان

پتاسیم به این علت که روزنه‌ها را کنتزل می‌کند در حفظ رطوبت گیاه موثر است و می‌تواند مانع از دست رفتن آب گیاه شود از این رو مقاومت گیاه را در هنگامم تنش خشکی و کمبود آب افزایش می‌دهد.

پتاسیم بر استحکام دیواره سلولی موثر است همچنین پتاسیم با افزایش رشد و گسترش ریشه سبب می‌گردد که گیاه بهتر بتواند منابع غذایی و آب را از زمین و خاک دریافت کند.

کود 36-12-12 کود کامل پتاس بالا است. و از دیگر کودهای پتاس بالا می‌توان به کود 40-8-10 اشاره کرد.

اگر شما علائمی مانند کلروز شدن لبه برگ‌ها، پژمردگی برگ‌ها، کاهش رشد را در گیاه خود دیدید این احتمال را بدهید که گیاه شما دچار کمبود پتاسیم شده و استفاده از کود کامل دارای مقدار پتاسیم بالا می‌تواند به گیاه شما کمک کند و کمبود را برطرف کند.

 

بهترین کود کامل

بهترین کود برای رفع کمبود عناصر در گیاهان

کود کامل بسته به برند و نوع آن ممکن است علاوه بر ازت، فسفر و پتاسیم عناصر دیگری مانند ریزمغذی‌ها داشته باشد. کودهای کامل برای رفع کمبود عناصر غذایی در گیاهان به ویژه برای رفع کمبود همین 3 عنصر اصلی و اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کود کامل بهترین کود برای رفع نیاز گیاه به سه عنصر پرمصرف است.

شما می‌توانید بر حسب نیاز گیاه و علائم کمبودی که در گیاه مشاهده می‌کنید  اقدام به خرید کود NPK و استفاده از آن بکنید.

 

براساس مطالب گفته شده این نتیجه حاصل می‌شود که بهترین کود کامل، کودی است که به درستی و بنا به نیاز گیاه انتخاب و استفاده شود. اگر قصد خرید انواع کود NPK  را دارید می‌توانید به سایت ماه کشت مراجعه کنید و خرید خود را انجام دهید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶۱ رای

2 دیدگاه در “بهترین کود کامل چه نوع کودی است؟

  1. جواد براتیان گفت:

    خیلی عالی بود

    1. فاطمه روزبهانی گفت:

      ممنون از نظر لطفتون🌼

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *