کود دهی زعفران و بهترین کود برای زعفران

کود دهی زعفران
 • کود دهی زعفران از موارد مهم و موثر بر محصول نهایی و مقدار برداشت زعفران می‌باشد. چرا که گیاه در صورت مواجه با کمبود مواد غذایی ضروری عملکرد ضعیفی خواهد داشت و متعاقبا تولید محصول خوبی نخواهد داشت.

  قبل از انجام کود دهی زعفران و حتی قبل از کشت هر نوع گیاهی باید ابتدا از نیازها و کمبودهای خاک مزرعه خود مطلع شوید. برای این کار باید آنالیز خاک انجام دهید. یعنی مقداری از خاک مزرعه خود را به آزمایشگاه آب و خاک ببرید تا پس از انجام آزمایش‌های متعدد مشخص شود که بستر کشت مورد نظر حاوی چه عناصری و کمبود چه موادی است و نیاز به تغذیه با چه مواد مغذی از طریق کود دهی وجود دارد.

   

  کود دهی زعفران

  انواع کود دهی زعفران:

  کودهای حیوانی:

  برای مزرعه زعفران از کود گاوی پوسیده شده که چند سال از عمر آن می‌گذرد به عنوان کود حیوانی استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که کود حتما باید پوسیده شده باشد و نباید از کود تازه استفاده کرد. همچنین به هیچ عنوان مجاز به استفاده از کود گوسفندی نیستید.

  کودهای شیمیایی:

  برای استفاده از این کودها باید زمین آنالیز شود و براساس مقدار عناصر موجود در آن کود دهی را انجام داد. این کودهای شیمیایی قبل از کاشت، بعد از برداشت و در حین رشد استفاده می‌شوند.

   

  ضرورت کود دهی زعفران:

  زعفران نیز مانند همه گیاهان برای رشد و نمو و همچنین تولید محصول به مواد غذایی ضروری نیاز دارد که در صورت نبود هر کدام از این مواد گیاه با مشکلات جدی رو به رو می‌شود. فقر خاک از مواد غذایی مورد نیاز، باعث کاهش بازده مزرعه و تولید زعفران می‌شود. برای مثال از مزرعه‌ای که می‌توان از آن ۲۰ کیلو گرم زعفران برداشت کرد در صورت نداشتن مدیریت کود دهی، حدود ۵ تا محصول تولید می‌کند.

  رسیدگی و تغذیه خاک و گیاه با مواد مغذی منجر به رشد بهتر و در نتیجه تولید محصول بیشتر می‌گردد. تغذیه و وارد کردن عناصر غذایی به زمین برای تقویت گیاه از طریق کود دهی انجام می‌شود. بنابراین کود دهی زعفران واجب است .

  یه مشاور با تجربه، تو رو ۱۰ سال جلو میندازه!

  همین الان از متخصصان کشت زعفران ماه کشت، مشاوره رایگان دریافت کن!
  مشاوره تلفنی ۰۹۱۵۴۷۴۶۰۸۰

   

  مراحل کود دهی زعفران:

  کود دهی زعفران به طور کلی شامل سه مرحله است:

  1. در مرحله اول که مرحله قبل از کاشت زعفران در زمین است بهترین کود برای زعفران کودهای سولفاته مثل سولفات پتاسیم، سوپر فسفات، کود دامی پوسیده (بیشتر برای اصلاح خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد) تقریبا به مقدار ۵ تا ۱۰ تن در هر هکتار به زمین اضافه می‌شود و با خاک مخلوط می گردد.
  2. مرحله دوم کود دهی زعفران همراه با آبیاری دوم است که کود زاج آب گفته می‌شود.
  3. مرحله سوم محلول پاشی است که این مرحله ممکن است تا ۶ بار تکرار شود.

   

  کود دهی زعفران

  کود دهی زاج آب:

  کود زاج آب کودی است که همراه با آبیاری دوم و پس از برداشت زعفران استفاده می‌شود. این کود ترکیبی از چندین کود مانند کود NPK است و بهترین کود برای زعفران برای افزایش بازدهی، محسوب می‌شود و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  اهمیت کود زاج آب:

  • یکی از اصلی‌ترین دلایل انجام کود دهی زاج آب بعد از برداشت زعفران، تقویت زمین و افزایش میزان تولید زعفران در سال‌های بعد است. تجربه به ما نشان داده است که مدیریت کودی باعث افزایش تولید تا ۵۰ درصد است.
  • زمان تکثیر پیازها بین فاصله برداشت تا اواخر بهمن ماه است. کود دهی زاج آب در این زمان انجام می‌شود و تنها کود دهی است که پیازها را از طریق خاک و جذب از ریشه تقویت می‌کند. پس دلیل دیگر ضرورت زاج آب تقویت پیاز دختری است که در اثر آن پیازهای دختری درشت‌تر می‌شوند.
  • کود زاج آب باعث بهبود رشد ریشه و جذب بهتر عناصر توسط آن می‌شود.

   

  کود دهی زعفران از طریق محلول‌پاشی:

  پس از برداشت زعفران و در زمانی که برگ‌های سبز زعفران به حدود ۲۰ سانتی‌متر رسیده‌اند. باید کود دهی زعفران با محلول پاشی انجام شود که تقریبا زمان آن حوالی زمستان است که زعفران وارد فاز زایشی و تکثیری می‌شود. در محلول پاشی مواد از طریق برگ‌ها جذب می‌شود. کودهای متفاوتی با روش محلول پاشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مانند: کود هیومیک اسید، کود جلبک دریایی و کودهای ۲۰ ۲۰ ۲۰ که بهترین کود برای زعفران برای بالانس و تامین نیاز آن به عناصر اصلی یعنی ازت، فسفر و پتاسیم است.

  کود دهی زعفران

  چرا باید محلول پاشی کرد؟

  • در زمستان پیاز مادری ضعیف می‌شود و ارتباط آن با خاک قطع می‌گردد. بنابراین تنها راه تغذیه و تقویت گیاه از طریق محلول پاشی است.
  • برای این که پیازهای زعفران به گل بروند باید وزنی بیشتر از ۸ گرم داشته باشند و اگر وزن آن‌ها از این مقدار کمتر باشد انرژی خود را صرف رشد رویشی می‌کنند و گل نمی‌دهند. با محلول پاشی پیازها پیاز وزن می‌گیرند و به گل می‌روند.
  • اگر کوددهی زاج آب انجام نشود اهمیت محلول پاشی بیشتر می‌شود و به جای ۴ بار باید ۶بار محلول پاشی انجام شود.
  • در مناطق سردسیر که در زمستان‌ها برف می‌بارد و زمین را می‌پوشاند. زمانی که برف بر روی زمین باشد و زمین را پوشانده باشد نمی‌توان کوددهی زاج آب را انجام داد بنابراین باید حتما محلول پاشی انجام شود.

   

  نکات مربوط به کود دهی زعفران با محلول پاشی:

  1. محلول پاشی ۴ تا ۶ مرحله به فاصله هر ۱۵ روز تا ۲۰ روز یک بار انجام می‌شود تا گیاه بتواند از مواد دریافتی استفاده کند.
  2. نکته حائز اهمیتی در خصوص محلول پاشی زعفران وجود دارد و این است که محلول پاشی باید حتما در درمای بالای ۱۵ درجه و در هوای آفتابی انجام شود تا جذب مواد توسط برگ‌ها به خوبی و درستی انجام شود.
  3. تعداد محلول پاشی که برای هر مزرعه انجام می‌شود با توجه به نوع نسخه‌ای که برای مزرعه تجویز می‌شود، متفاوت است. برای مثال: مزرعه‌ای که ۲ بار محلول پاشی دارد نسخه کودی متفاوتی با مزرعه‌ای که ۴ تا ۵ بار محلول پاشی می‌شود، دارد.
  4. برخلاف بسیاری از گیاهان که محلول پاشی برای آن‌ها ممکن است تا ۲۰ بار نیز انجام شود. برای گیاه زعفران محلول پاشی ۵ تا ۶ مرتبه انجام می‌شود پس به برند و کیفیت کود دقت کنید.

  زمان محلول پاشی:

  1. محلول پاشی اول تقریبا در اوایل دی ماه انجام می‌شود.
  2. محلول پاشی دوم تا پنجم، در زمستان با فاصله ۱۵ تا ۲۰ رو از یکدیگر انجام می‌شود که منجر به افزایش تعداد پیازچه‌های دختری و اندازه آن‌ها می‌شود.
  3. در اوایل بهار و قبل زرد و خشک شدن برگ‌های گیاه زعفران محلول پاشی انجام می‌شود که طی این محلول پاشی تمام عناصر ریزمغذی  به همراه پتاسیم مانند پتاسیم هیدروکسید در اختیار گیاه قرار می‌گیرد.

   

  کود دهی زعفران

   

  در پایان لازم به ذکر است که بهترین حالت برای رشد ایده آل زعفران و تقویت خوب آن، بعد از خرید پیاز زعفران مرغوب، تعادل بین عناصر ماکرو و عناصر میکرو و همچنین مدیریت درست زمان، استفاده از بهترین کود برای زعفران و مقدار کوددهی مزرعه است. در این صورت به کیفیت و مقداری خوبی از زعفران می‌توان دست پیدا کرد.

   

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.