۱۰ نوع درخت میوه مناطق سردسیر

10 نوع درخت میوه مناطق سردسیر
 • موضوع بحث امروز ما درخت میوه مناطق سردسیر میباشد. درختان میوه تنوع بسیار زیادی دارند که شما می‌توانید از این بین انتخاب زیادی برای کشت باغ یا زمین خود داشته باشید. اما درختانی هستند که در مناطق سردسیر نمی‌توانند رشد مناسبی داشته باشند و پس از مدتی رشد این درختان نسبت به آب و هوای نامناسب متوقف می شود به همین دلیل ما می‌خواهیم شرایط و انواع درخت میوه مناطق سردسیر را خدمت شما عزیزان توضیح بدهیم پس در ادامه حتما با تیم ماه کشت همراه باشید.

  توصیه ما به شما این است که قبل از کشت هر نوع درخت میوه ای باید به نیاز آب و هوایی آن توجه بسیاری کنید. درختانی وجود دارند که مقدار نیاز آن ها به آب کم بوده و در شرایط خشک‌سالی می‌توانند به رشد خود ادامه دهند و به هیچ وجه ریشه آن ها از بین نرود. این درختان را درخت میوه مناطق سردسیر و مقاوم به کم‌ آبی می‌نامیم.

  اگر شما در مناطقی زندگی می‌کنید که برای کاشت درخت میوه مناطق سردسیر با مشکل کم‌ آبی مواجه هستید، بهتر است برای کاشت درختان میوه، حتماً از درختان مقاوم در این زمینه استفاده کنید.

  10 نوع درخت میوه مناطق سردسیر

  اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم رشد گیاهان و درختان به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم ترین آن ها شرایط آب و هوایی منطقه ای است که قصد کاشت نهال درخت را دارید. با توجه به اینکه آب و هوای بسیار متنوع ای در جهان وجود دارد باید در انتخاب گیاه و درخت مناسب، به نوع اقلیم آن دقت شود.

  خشک سالی و کم آبی یکی از عواملی هستند که به شدت گیاه را تحت تاثیر قرار می‌دهند اما اگر با توجه به شرایط اقلیمی منطقه از درختان مقاوم برای باغ های میوه خود استفاده کنید می‌توانید از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

  اکنون چند نمونه از انواع درخت میوه مناطق سردسیر را معرفی کنیم

  انگور:

  درخت انگور یک پیشنهاد بسیار عالی برای افرادی است که در مناطقی زندگی می‌کنند و دچار کم آبی است. اما در اوایل رشد و زمانی که  درختان و نهال ها را کشت کردید، باید نیاز آبی آن‌ها فراهم شود.

  10 نوع درخت میوه مناطق سردسیر

  عناب:

  درخت عناب در برابر کم‌ آبی و سرما زدگی بسیار مقاوم بوده و افرادی که در مناطق سردسیر هستند و قصد کشت نهال درختی دارند، درخت عناب انتخاب خوبی می تواند باشد.

  بلوبری:

  یکی از گیاهانی که به شما پیشنهاد می‌شود که در شرایط نامناسب آب و هوایی کشت کنید درخت بلوبری است. از ویژگی های جذاب این گیاه می توان به گل های زیبا و میوه خاص آن اشاره کرد. درخت بلوبری در کم آبی و خشکسالی بسیار مقاوم بوده و به راحتی و با اطمینان خاطر می‌توانید آن را کشت کنید.

  زیتون:

  یکی از مزیت های بسیار خوب درخت زیتون این است که در برابر کم‌ آبی و خشکسالی بسیار مقاوم است و هم چنین درخت زیتون نماد مقاومت در سراسر جهان بوده است. هم چنین میوه این درخت مقاوم بسیار پرطرفدار نیز می‌باشد.

  بادام:

  درخت بادام ریشه های عمیق و بسیار مقاوم نسبت به خشکسالی دارد به همین دلیل است که در مواقع خشکسالی می‌تواند با ریشه‌ های قوی و پر قدرتی که دارد نیاز آبی خود را تأمین کند.

  10 نوع درخت میوه مناطق سردسیر

  انجیر:

  درخت انجیر نسبت به آب و هوای گرم  بسیار مقاوم بوده اما نسبت به هوای سرد و سرما در دوره ای که تازه کشت شده است حساس است. این درخت می‌تواند نسبت به کم‌ آبی و مناطق کم آب بسیار مقاوم باشد.

  سیب:

  یکی دیگر از درخت میوه مناطق سردسیر که در سرما مقاومت بسیار زیادی دارد درخت سیب است. درخت سیب جز درختان مناطق معتدل و سرد به شمار می‌رود و هم چنین اگر در مناطقی باشد که زمستان های گرمی دارد به طور مناسب رشد نخواهد کرد.

  گیلاس:

  گیلاس هم مانند سیب در مناطقی که دارای هوای سرد و معتدل و زمستان های خشک داشته باشد رشد می‌کند. نکته قابل توجه این است که اگر کاشت نهال گیلاس در مناطقی که دارای هوای مرطوب و شرجی هستند صورت گیرد باعث بروز بیماری هایی مانند شانکر می‌شود.

  خرما:

  نخل خرما در رطوبت پایین بسیار مقاوم بوده و توانایی ماندگاری و سازگاری در رطوبت پایین را دارد هم چنین نخل خرما می‌تواند در شرایط نامناسب آب‌ و خاک نیز سازگاری بسیار بالایی داشته باشد. خرما درختی گرمسیر بوده که گاهی برخی از انواع این درخت در مناطق سردسیر هم توانایی رشد کردن را دارند.

  گردو:

  و در آخر هم دیگر درخت میوه مناطق سردسیر و مقاوم در برابر سرمای شدید و آب و هوای نا معتدل درخت گردو است. درخت گردو در شهر های کوهستانی که دارای آب و هوای سردی هستند قابل کشت است و شما به راحتی می‌توانید یک باغ گردو بسیار مقام داشته باشید.

  حرف آخر

  مقاومت گیاهان به هوای سرد و کم آبی امری ذاتی محسوب میشود اما شما میتوانید با خرید کود کشاورزی این مقاومت را بالاتر برده و تحمل گیاه را بیشتر کنید. بسیاری از کشاورزان خبره خرید کود های NPK و مخصوصا خرید کود سه بیست را بسیار توصیه میکنند.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲۲۴ رای

  22 دیدگاه برای “۱۰ نوع درخت میوه مناطق سردسیر

  1. Mino گفته:

   سلام، تو نروژ چه درخت میوه ایی مناسبه بکاریم؟ هوای سرد ومرطوب، پرآب، خیلی آب هست و تقریبا ۵ ماه هوا سردو برقی هست.

   • آتیلا تورک نژاد گفته:

    دوست عزیز، بهترین میوه برای منطقه شما، هلو آلبالو، گیلاس و یا انواع درخت توت بخصوص توت قرمز و کوتاه قده چطری، که شاه توت نیز به آنان گفته میشود، مهمترین مثله، دمای هوا و میزان مدت طولِ بهار و تابستان است،که شما باید، حداقل به مدت چهار ماه مدت دمای هوای، شهر و یا باغتان، دمایی در حدوده ۲۳ الی۳۰ درجه رو در مدت گفته شده حتما داشته باشید، درین مدت شب‌ها هم دما نباید کمتر از ۸ درجه بشود، البته بارندگی زیاد رو می‌توان با خندق زدن دوره باغ بخوبی کنترول کرد، البته راههای دیگری هم برای افزایش دمای باستان هست، اینکه کل باستان را با لایه ای بیست سانتی از خاک شنی بپوشانید، چراکه خاک شنی در صورت گستردگی باغ دما باغ را سه درجه افزایش میدهد، البته که در صورتی که سه متر از هر ده متر عرض باستان را با سنگریزه های سیاه رنگ و یا سنگریزه ها را در بشکه های رنگ سیاه ریخته و خشکش کنید، بعد درکناره هم بریزی آن هم بسیار در پایداری دما و افزایش دما کمک شایانی به باغ تان خواهد کرد، در صورتی که باران هفته ای دو بار میبارد، لازم است در هر فاصله سی الی چهل، متر ماشین های خندق زن آورده، ردیفی خندق های یک تا یک نیم متر بزنید تا در صورت بارندگی های شدید بتوانید با موتور آب جمع شده داخل خندق را از باغ به چاهی و یا استخری تخلیه کنید، تا بخار شود، و البته که در صورتی که همواره بارندگی دارید به هیچ عنوان آب به درختانتان ندهید و آنان را دِیمی بکارید...

  2. رضا گفته:

   سلام خدمت کارشناسان عزیز.
   آیا در زمین های شيب دار و سنگ لاخی که دسترسی به آب مشکل است، می‌شود با همان بارش‌های باران و برف در سال اکتفا نمود یا خیر؟
   لطفا راهنمایی کنید.
   ممنون

  3. عنایت الله گفته:

   ما در منطقه سرد سیر پنجشیر افغانستان هستیم
   بر علاوه بسیاری از میوه ها را در باغ خود داریم علاقه مند هستیم زیتون،خرما،عناب،بلو بیری را نیز امتحان کنیم امیدوارم نتیجه بگیریم

   • فاطمه روزبهانی گفته:

    سلام و وقت شما بخیر
    بهتر است قبل از کاشت اطلاعات بیشتری در مورد شرایط لازم برای کاشت درختانی که اشاره کردید به دست بیارید. متاسفانه ما آشنایی با اقلیم منطقه شما نداریم.
    موفق باشید.

  4. قائم گفته:

   سلام .من سه هکتار زمین دیم دارم شیب داره منطقه ما سردسیره و زمستانی باهوای سردوخشک داره ....چه نوگیاه دارویی میتونم بکارم که درآمدش خوب وفروشش هم راحت باشه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.