کاشت خیار گلخانه ای و مزایای آن

کاشت خیار گلخانه ای
 •  کاشت خیار گلخانه ای در سال‌­های اخیر بسیار افزایش پیدا کرده است. به همبن دلیل بسیاری از کشاورزان امروزه در گلخانه‌ی خود مشغول به انجام کاشت خیار گلخانه ای هستند. و دلیل آن هم می‌تواند این باشد که کشت خیار یکی از پربازده­‌ترین محصولات گلخانه‌­ای یه شمار می‌رود.

  در کاشت خیار گلخانه ­‌ای عوامل مهمی از جمله دانش کافی، رطوبت، دما، نور و گردش مطلوب هوا لازم است. برای رشد موفقیت‌آمیز کاشت خیار گلخانه‌ ای، باید این عوامل به خوبی مدیریت شوند زیرا آن­‌ها در ارتباط نزدیک با یکدیگر هستند و جدا از هم دیده نمی­‌شوند؛ به همین دلیل است که باید بدانید چه شرایطی برای کاشت خیار گلخانه‌ ای شما ضروری است.

  پس تا پایان این مقاله همراه ماه کشت باشید تا ما شما را با تمام اطلاعاتی که باید برای شروع کاشت خیار گلخانه ای داشته باشید، آشنا شوید.

   

  کاشت خیار گلخانه ای

  گیاه شناسی خیار:

  خیار گیاهی علفی و یک ساله از خانواده کدوئیان می‌­باشد که در نواحی معتدل و  فصول گرم کشت می­‌شود. اگرچه خیار معمولاً سبزی در نظر گرفته می­‌شود، اما از نظر فنی به عنوان میوه طبقه‌بندی می­‌شود زیرا دانه­‌های بسته دارد و از یک گل رشد می­‌کند.

  برگ بوته خیار نوک تیز، کوچک و با رنگ سبز روشن است که توسط بریدگی­‌های کم عمق به پنج قسمت مثلثی شکل تقسیم می‌شود.

   

  مزایا کاشت خیار گلخانه ­‌ای:

  • افزایش تولید در واحد سطح
  •  افزایش کیفیت محصول
  • صرفه­‌جویی در مصرف آب
  • تولید محصول در تمامی فصول و مناطق مختلف
  • تنظیم کشت محصول با نیاز بازار

  زمان کاشت خیار گلخانه ای:

  کاشت خیار گلخانه ای زمان تعیین شده و مشخصی ندارد و اگر بتوانید شرایط مورد نیاز برای رشد خیار را در گلخانه فراهم کنید در هر زمانی از سال که بخواهید، می‌توانید به کاشت خیار گلخانه ای بپردازید.

  اما بعضی از افراد برای صرفه جویی در هزینه‌های کاشت خیار گلخانه ای مانند هزینه‌های لازم برای فراهم کردن دمای مورد نیاز (زمانی که دمای طبیعی هوا تفاوت زیادی با دمای مورد نیاز خیار دارد و  امکانات بیشتری لازم است)، کشت خیار در فصولی که شرایط محیا‌تر است را پیشنهاد می‌کند. در این صورت کاشت خیار گلخانه ای را باید با توجه به ساختار اقلیمی منطقه­‌، آب و هوا و زمان مد نظر برای برداشت محصول در در دوره‌‌های مختلف انجام ­‌داد. برای مثال در جنوب کشور می‌توان از کشت پاییزه برای کاشت خیار گلخانه ای و در مناطق شمالی کشور از کشت بهاره برای کاشت خیار گلخانه ای استفاده کرد.

   

  کاشت خیار گلخانه‌ ای

  به طور کلی و طبیعی در ایران معمولا خیار در ۳ زمان کشت می‌شود:

  محصول زودرس بهاره:

  • کاشت بذر خیار از اواخر آبان تا اواخر آذر در سینی‌های کشت
  • انتقال نشاءها به خاک از اواخر آذر تا اواخر دی ماه
  •  برداشت محصول از ۴۰ تا۵۰ روز بعد از کاشت نشاءها (بهمن ماه)

  محصول دیرس بهاره:

  • کاشت بذر خیار از اواخر آذر تا دهه اول بهمن در سینی‌های کشت.
  • انتقال نشاءها به خاک از اواخر بهمن تا ده روز اول اسفند.
  • بهره‌برداری محصول از اسفند تا اواخر تیر

  محصول پاییزه:

  • کاشت بذرها در تیر ماه
  • انتقال نشاءها به خاک در مرداد ماه
  • برداشت  محصول از شهریور تا آذر

  برای خیار گلخانه­ ای رقم­‌های متفاوتی وجود دارد، از جمله:

   رقم بهاره : رقم فادیا، دنیا، نسیم، پدیده، مهر

  پاییزه: رقم بهمن، تانیا

   

  کاشت خیار گلخانه‌ ای

   

  شرایط کاشت خیار گلخانه ای:

  چندین معیار ضروری برای خاک گلخانه، مانند نمک‌­های محلول کم، عدم وجود بیماری­‌های ناشی از خاک و زهکشی خوب وجود دارد.

  برای کاشت خیار گلخانه ای، خاک باید دارای بافتی سبک، نفوذپذیر و با درصد بالای هوموس باشد. از این رو خاک شنی لومی گزینه مناسبی برای استفاده در گلخانه خیار است.

  PH مناسب خاک برای کاشت خیار گلخانه ای بین ۶/۵ تا ۷/۵ است. PH خاک تعیین کننده‌ی قابلیت جذب عناصر توسط ریشه است. مثلا در PH پایین و قلیایی کمبود عناصری مانند آهن، منگنز و روی در گیاه مشاهده می‌شود. اما در خاک‌های اسیدی حلالیت عنصرهایی مثل آهن، آلومینیوم و منگنز زیاد می‌شود که این امر باعث مسمومیت گیاه می‌شود.

  خیار گلخانه‌­ای دمای گرم را می­‌پسندد. فراهم کردن دمای مناسب، باعث رشد صحیح گیاهان می‌شود که درجه حرارت مورد نیاز آن ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی­گراد می­‌باشد. در طول روز، دمای خاک باید در حدود  ۲۴ درجه سانتی­گراد و در شب حدود ۱۹درجه سانتی­گراد باقی بماند.

  روش­‌های خاص بدون خاک مانند هیدروپونیک، پیپت، پرلیت، پوسته نارگیل و ضایعات کارخانه­‌های چوب بری نیز در تولید خیار گلخانه‌ای موفق هستند.

  قبل از کاشت، خاک باید توسط قارچ کش­‌های مانند: متالاکسیل مانکوزب، بنومیل کاربندازیم، تیوفونات متیل و مانب (برای هر هزارمتر ۲۵۰ گرم) ضدعفونی ­شود.

  ۱۰ روز بعد از انتقال نشاء به خاک، گیاه طی دوره‌­ای ۷ تا ۱۰ روزه در شرایط خشکی قرار می­‌گیرد تا ریشه برای جذب آب تحریک و توسعه پیدا کند.

  بعد از دوره خشکی، بسته به منطقه باید هر روز یا یک روز درمیان آبیاری صورت گیرد.

  در مناطقی با آفتاب شدید هر روز و در مناطق معتدل­‌تر آبیاری یک روز در میان انجام می‌­شود.

  آفات و بیماری­‌ها:

  _ ویروس‌هایی مانند موزاییک خیار و موزاییک هندوانه به خیارهای گلخانه‌ای آسیب می‌رسانند. اغلب شته­‌ها این ویروس‌­ها را از سایر گیاهان منتقل می­‌کنند، بنابراین قرار دادن گلخانه‌­ها در فاصله اصولی، مدیریت علف­‌های هرز، از بین بردن حشرات با حشره‌­کش­‌هایی مانند دی­کلرووس و کنفیدور بهترین دفاع است.

  سایر حشرات مشکل­‌ساز عبارتند از: سفید بالک‌­ها، حشرات کدو حلوایی، سوسک­‌های خیار، مگس سفید، تریپس، کنه­ های دو نقطه‌­ای و…

  _کپک پودری، لکه‌­های سفیدی ایجاد می­‌کند که ابتدا در برگ های پایین ظاهر می‌­شود. جریان هوا اسپورها را پخش می­‌کند، بنابراین رعایت بهداشت، استفاده ار قارچ­کش­‌ها و گونه‌­های مقاوم گیاه بهترین اقدامات پیشگیرانه هستند.

  _ خمیدگی، یک اختلال فیزیولوژیکی، ناشی از عدم تعادل دما، رطوبت و مواد مغذی است که باعث انحنای میوه می‌­شود و ارزش بازاری محصول را کاهش می­‌دهد.

  _کپک پودری یا کپک خاکستری لکه­‌های سفیدی ایجاد می­‌کند که ابتدا در برگ­‌های پایین ظاهر می­‌شود. جریان هوا اسپورها را پخش می‌­کند. از آنجا که کپک خاکستری در رطوبت ایجاد می‌شود، گردش مناسب هوای گلخانه‌­ای و رطوبت کنترل شده برای جلوگیری از تجمع رطوبت می­‌تواند از ظهور این بیماری جلوگیری کند.

  _ سوختگی صمغی ساقه که یک قارچ است ضایعاتی به رنگ قهوه‌ای روشن تا سیاه ایجاد می­‌کند که در نهایت گیاه را می­‌کشد. استریل کردن خاک با بخار، بهداشت مناسب، تهویه خوب و استفاده از قارچ کش­‌ها اقدامات پیشگیرانه موثری برای حفاظت از کاشت خیار گلخانه‌ ای از آسیب هستند.

   

   

  کاشت خیار گلخانه‌ ای

   

  کود دهی در کاشت خیار گلخانه ­‌ای:

  خیار گیاهی است که آب و کوددهی متعادل و خاکی با مواد آلی بالا را دوست دارد. قبل از کاشت، می‌­توان خاک  را با کود حیوانی تقویت کرد.

  خیارهای گلخانه‌­ای به سرعت رشد می­کنند و هرگز نباید اجازه داد که از کمبود آب یا مواد مغذی رنج ببرند. میزان جذب مواد مغذی توسط خیارهای گلخانه‌ای بسیار بالا است، بنابراین باید اقدامات لازم در جهت کوددهی برای برآورده شدن نیازهای گیاه، دستیابی به عملکرد خوب میوه و کیفیت بالای محصول برنامه ریزی شود. روش‌­ها و مواد کودی مورد استفاده برای تامین مواد مغذی گیاه با توجه به سیستم رشد مورد استفاده و ترجیح پرورش دهنده متفاوت است.

  باید همه فسفر و پتاسیم و مقدار کمی از نیتروژن مورد نیاز گیاه را قبل از کشت استفاده کرد. برای رفع این نیاز استفاده از کود NPK  گزینه مناسبی است.

  قبل از کاشت نشاء در خاک، می­‌توان کودهای سولفات پتاسیم گرانوله وسوپر فسفات تریپل گرانوله ( برای هر ۱۰۰۰ متر ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم) و کود حیوانی اعم از کود مرغی، کود گوسفندی و گاوی (برای هر هزار متر ۱۰۰ کیلوگرم) با هم ترکییب کرد و به خاک اضافه کرد.

  هر گونه کمبود عناصر ریز مغذی در خاک باید قبل از کاشت اصلاح شود. کودهای حیوانی که به عنوان کود قبل از کاشت استفاده می‌­شود، می­توانند بخشی از مواد مغذی مورد نیاز را تامین کنند، اما تنها حدود یک سوم از نیتروژن و فسفر موجود در آن‌ها در طول فصل رشد در دسترس گیاهان قرار می‌­گیرد.

  بعد از انتقال نشاء به خاک، از کودهای ریشه زا مانند متیل بیورادیکانت و کودهای بالانسی استفاده می‌شود. در نتیجه خرید کود  ۲۰ ۲۰ ۲۰ و  همچنین خرید کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ توصیه می­‌شود که باعث تحریک ریشه برای گسترش می‌شود. همچنین برای استقرار گیاه، همزمان با آبیاری نشاء، باید از کودهای محلول در آب استفاده کرد.

  در طول رشد محصول، مهم­ترین عنصر مورد نیاز نیتروژن است.

  در هر آبیاری باید از کود محلول مانند نیترات پتاسیم، نیترات کلسیم و… در آب آبیاری استفاده شود.

  کارآمدترین روش تامین آب و نیتروژن بستر خاک از طریق سیستم آبیاری قطره­‌ای است.

   

  کاشت خیار گلخانه ای

  کلام آخر:

  شما با خواندن این مقاله اطلاعات بنیادی و خوبی را در رابطه با کاشت خیار گلخانه ای به دست آورده‌اید؛ اما به یاد داشته باشید که شروع هر کار حرفه‌ای مثل کاشت خیار گلخانه ای نیاز به مشاوره با افراد متخصص و حرفه‌ای را دارد. تیم ماه کشت می‌تواند همراه خوبی در زمینه مشاوره و همچنین خرید کود کشاورزی، برای شما باشد،

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.