برنامه کودی خیار گلخانه ای

برنامه‌ی کودی خیار گلخانه ای

ماه کشت با ارایه خدمات گسترده ای همچون آموزش، ارائه برنامه و پکیج کودی مرجع تخصصی کشاورزی محسوب می شود. این مجموعه با فراهم آوردن انواع کود باکیفیت و مطرح و همچنین تنظیم دقیق و اصولی برنامه کودی برای کشت خیار گلخانه ای فعالیت در این حوزه را برای علاقمندان تسهیل کرده است.

دوره آموزش کشت خیار گلخانه ای با پرداختن به تمامی نکات و مسائل مرتبط با کشت، یک دوره جامع است که می‌تواند افراد مبتدی را به کشاورزان ماهری تبدیل کند.

ارسال سریع

ضمانت بازگشت وجه

مشاوره و پشتیبانی

quality-assurance (1)

تضمین اصالت کالا

جدول کود دهی

جدول کوددهی خیار گلخانه ای به همراه مقدار مصرف

نام کود نحوه مصرف مقدار مصرف برای هزار متر
کود مرغی پاشیدن روی زمین 1 تا 1/5 تن
سولفات پتاسیم پاشیدن روی زمین 50 کیلو
سوپرفسفات تریپل پاشیدن روی زمین 50 کیلو
توربورت همراه با آبیاری ؟؟
10 52 10 همراه با آبیاری ؟؟
کود میکرو (AZ1) محلول‌پاشی ؟؟
نوتریکمپلکس 18 18 18 + دلفان پلاس محلول‌پاشی ؟؟
کلسیم برآمین محلول‌پاشی ؟؟
20 20 20 همراه با آبیاری ؟؟
34 52 00 همراه با آبیاری ؟؟؟
میکرو (AZ1) همراه با آبیاری ؟؟
36 12 12 همراه با آبیاری ؟؟؟
نیترات منیزیم همراه با آبیاری ؟؟؟
نیترات کلسیم همراه با آبیاری ؟؟؟

برای دریافت سریع پاسخ سوالات خود، اطلاع از موجودی و قیمت‌ها پیام دهید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا مشاوره، با کارشناسان ماه کشت در ارتباط باشید.

09104447321

پرسش و پاسخ

پاسخ متداول‌ترین سوالات شما

بله این برنامه کودی صرفا و اختصاصا فقط برای کشت خیار گلخانه ای قابل استفاده است و برای کشت سایر محصولات گلخانه ای کاربردی نیست.

همه‌ی کودهای موجود در برنامه کودی خیار گلخانه ای توسط تیم ماه کشت به صورت یک پکیج اختصاصی فراهم شده است. تمامی کودهای موجود در پکیج‌ها از بهترین برندها و با کیفیت بالا هستند.

برای اطلاع کامل از تمامی نکات مربوط به کود دهی خیار گلخانه ای از جمله مقدار و زمان مصرف کودها، حتما مقاله کود دهی خیار گلخانه ای را به طور کامل مطالعه کنید.

برنامه کودی خیار گلخانه ای

بله. این دوره تمامی نکاتی را که برای احداث یک گلخانه خیار لازم است را به شما آموزش می‌دهد.

Picture2

دوره جامع آموزش کشت خیار گلخانه‌ای

اولین قدم موفقیت در هر حوزه‌ای کسب دانش است. ماه کشت با تهیه یک دوره جامع که حاصل سال‌ها آموختن و تجربه است، شرایطی را فراهم کرده که راه چند ساله را طی کنید و در نقطه آغاز کار مشابه با یک کشاورز حرفه ای عمل کنید.

دوره جامع آموزش کشت خیار گلخانه ای تمامی مباحثی را که برای مدیریت یک گلخانه خیار لازم است را شامل می‌شود. این مباحث عبارت است از:

 • آماده سازی گلخانه
 • تجهیزات
 • ضدعفونی و سمپاشی
 • نحوه کاشت
 • کود دهی
 • مراقبت‌های بعد از کشت

آخرین مقالات آموزشی

پیرامون کشت و مدیریت گوجه فرنگی گلخانه‌ای

به دلیل تقاضای بالای بازار به خیار، کشت خیار گلخانه ای طرفداران زیادی پیدا کرده است. افراد زیادی در این حوزه شروع به فعالیت کرده‌اند اما اگر واقع بینانه به آن نگاه کنیم متوجه می‌شویم که شاید تعداد زیادی از آن‌ها موفق نبوده‌اند. افرادی توانسته‌اند در این مسیر پیشرفت کنند و به نتیجه مطلوب برسند که آگاهانه و با دانش عمل کرده‌اند.

به دست آوردن اطلاعات و نکات لازم برای کشت خیار گلخانه ای به خودی خود کار زمان بر و دشواری است چرا که به آزمون و خطاهای زیادی نیاز دارد. اغلب افراد نه زمان و نه سرمایه ای برای از دست داد در این آزمون و خطاها دارند.

ماه کشت با تهیه و ارائه یک دوره آموزشی که به همه جنبه‌های کشت خیار گلخانه ای پرداخته است. رسیدن به نقطه لازم برای شروع گلخانه داری حرفه ای را سریعتر و با هزینه به مراتب کمتر فراهم کرده است.

داشتن برنامه کودی که به طور دقیق  و اصولی تنظیم شده باشد به راحتی می‌تواند بازدهی گلخانه را افزایش دهد و شما را به نتیجه دلخواه برساند. برنامه کودی خیار گلخانه ای به نیازهای گیاه به طور کامل پاسخ می‌دهد.

پکیج کودی خیار گلخانه ای ماه کشت دارای تمامی کودهای موجود در برنامه کودی هستند. این کودها از کیفیت‌ بالایی برخوردار هستند و از بهترین برندها تهیه شده‌اند.

تهیه پکیج کودی این امکان را برای گلخانه داران فراهم کرده است تا دیگر برای دستیبابی به کودهای مورد نیاز گلخانه خود نگران نباشند و به راحتی بتوانند با خرید یک پکیج هر آنچه که لازم دارند به دست بیاورند.

آموزش کوددهی

آشنایی کامل با برنامه کودی خیار گلخانه ای

برنامه کودی خیار گلخانه ای

اجرای کامل برنامه کودی خیار گلخانه ای که به طور اصولی و دقیق تنظیم شده است، بازدهی گلخانه شما را تا چند برابر افزایش می‌دهد. تعیین برنامه کودی کار ساده‌ای نیست، چرا که به دانش کافی در خصوص نیازهای گیاه در مراحل مختلف رشد احتیاج دارد.

ما در این مقاله به روند کامل کود دهی خیار گلخانه ای در مراحل مختلف رشد و براساس زمان انجام کود دهی پرداخته‌ایم. شما با خواندن این مقاله با تمامی کودهایی که به بهترین نحو رشد خیار را تنظیم می‌کنند، آشنا خواهید شد. پس تا انتهای این مقاله همراه ماه کشت باشید.

برنامه کودی خیار گلخانه ای

تعیین برنامه کودی خیار گلخانه ای

برای این که یک برنامه کودی صحیح و اصولی تنظیم شود، اولین قدم، انجام آزمایش آب و خاک است. نتیجه این آزمایش مشخص می‌کند که خاک گلخانه شما دارای چه عناصری و فاقد چه موادی می‌باشد؛ در نتیجه مشخص می‌شود که به استفاده از چه کودهایی نیاز است و مصرف کدام کودها لازم نیست.

 

کود دهی در مرحله آماده سازی خاک

پس از شخم زدن خاک باید 1 تا 1/5 تن کود مرغی و 50 کیلو کود سولفات پتاسیم به همراه 50 کیلو کود سوپر فسفات تریپل به خاک اضافه و سپس توسط دستگاه کلوخ شکن و یا کولتیواتور به با یکدیگر مخلوط کنید.

کود مرغی به دلیل پتاس و نیتروژن بالایی که دارد به عنوان یک کود استارتر عمل می‌کند و جوانه ‌زنی را سرعت می‌دهد. سولفات پتاسیم نیز به دلیل دارا بودن مقدار زیادی پتاسیم منجر به افزایش مقاومت بوته‌ها در برابر استرس‌های محیطی می‌گردد. سوپر فسفات تریپل هم با داشتن مقادیر بالای فسفر، ریشه‌زایی گیاه را تحریک و آن را افزایش می‌دهد.

 

ضدعفونی کردن خاک قبل از انتقال نشاء

قبل از انتقال نشاء، خاک گلخانه باید توسط سموم قارچ کش مانند متالاکسیل مانکوزب یا ایپردیون کاربندازیوم و یا تیوفانات متیل هر کدام به مقدار 300 تا 500 گرم برای هر 1000 متر ضدعفونی شود. این قارچ کش‌ها را دو روز قبل از کشت نشاء به سیستم آبیاری تزریق کنید و از طریق آبیاری به خاک وارد کنید.

 

برنامه کودی خیار گلخانه ای قبل از دوره خشکی

آبیاری گلخانه خیار براساس تعداد بوته‌ها انجام می‌شود. به این معنی که هر بوته به مقدار مشخصی آب نیاز دارد. ناگفته نماند که نیاز هر بوته به آب در اوایل دوره کشت کم و به تدریج افزایش می‌یابد. پس از کشت نشاء‌ها، میزان نیاز هر بوته به آب حدودا نیم لیتر است.

بخش اعظم برنامه کودی خیار گلخانه ای همراه با آبیاری انجام می‌شود و تعداد کمتری از کودها به صورت محلول‌پاشی استفاده می‌شوند.

روز اول: کاشت نشاء و انجام  آبیاری

روز دوم: عدم آبیاری

روز سوم: کود دهی با کود 10 52 10 به مقدار 1 کیلو گرم برای هزار متر همراه با آبیاری

روز چهارم: عدم آبیاری

روز پنجم:  کود دهی با کود ریشه‌زا مانند کود توربوروت به مقدار نیم لیتر برای هر هزار متر همراه با آبیاری

روز ششم: عدم آبیاری

روز هفتم: کود دهی با کود 10 52 10 به مقدار 1 کیلو گرم برای هر هزار متر همراه با آبیاری

روز هشتم: عدم آبیاری

روز نهم: کود دهی با کود ریشه‌رزا مانند کود توربوروت به مقدار نیم لیتر برای هر هزار متر همراه با آبیاری

روز دهم: عدم آبیاری

برنامه کودی خیار گلخانه ای قبل از دوره خشکی

برنامه کودی خیار گلخانه ای

 

پس از اتمام این کود دهی، گلخانه وارد دوره خشکی می‌شود. دوره خشکی برای خیار در کشت‌های پاییزه حدود 6 روز و در کشت‌های بهاره حدود 10 روز است. دوره خشکی سبب می‌شود تا ریشه برای جستجوی آب و رسیدن به آن تلاش کند و در نتیجه توسعه یابد و رشد آن تحریک شود.

 

برنامه کودی خیار گلخانه ای بعد از دوره خشکی

بعد از دوره خشکی محلول‌پاشی‌های هفتگی شروع می‌شود. هر هفته باید کودهای نوتریکمپلکس 18 18 18 به همراه کود اسید آمینه مانند دلفان پلاس به مقدار 200 گرم در 100 لیتر آب و کود میکرو AZ به مقدار 100 گرم در 100 لیتر آب و کود کلسیم برآمین به مقدار 200 سی سی در 100 لیتر آب از طریق محلول‌پاشی در دسترس بوته‌ها قرار بگیرد.

نکته قابل توجه در خصوص محلول‌پاشی این است که کودهای نام برده شده نباید با یکدیگر مخلوط شوند و هر کدام باید به طور جداگانه و هر هفته مورد استفاده قرار بگیرند.

برنامه کودی خیار گلخانه ای

پس از اتمام دوره خشکی، میزان آب مصرفی به 1 لیتر برای هر بوته افزایش می‌یابد و برنامه کودی جدیدی برای گلخانه انجام می‌شود.که این برنامه عبارت است از:

روز اول: کود دهی با  کود نیترات کلسیم به مقدار 2 کیلو گرم برای هر هزار متر به همراه آبیاری

روزدوم: آبیاری

روز سوم: کود دهی با کود 20 20 20 به مقدار 2 کیلو گرم برای هر هزار متر و کود میکرو به مقدار 200 گرم برای هر هزار متر همراه با آبیاری.

روز چهارم: آبیاری

روز پنجم: استفاده از کود نیترات منیزیم به مقداری 2 کیلو گرم برای هر هزار متر به همراه با آبیاری

روز ششم: آبیاری

روز هفتم: استفاده از کود 36 12 12 به مقدار 2 کیلو گرم برای هر هزار متر  به همراه با آبیاری

روز هشتم: آبیاری

این برنامه کودی دو دوره تکرار می‌شود. به این معنی که تا روز 16ام بعد از دوره خشکی، همین برنامه را عینا تکرار کنید.

 

برنامه کودی خیار گلخانه ای بعد از دوره خشکی

برنامه کودی خیار گلخانه ای بعد از دوره خشکی

از روز هفدهم  به بعد برنامه کودی خیار گلخانه ای تغییر می‌کند و کودهای جدیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین میزان نیاز هر بوته به آب به حدود 2 لیتر افزایش می‌یابد.

روز هفدهم: کود دهی با کودهای 20 20 20 به مقدار 4 کیلو گرم برای هر هزار متر  + کود 34 52 00 به مقدار 4 کیلو گرم برای هر هزار متر  و کود میکرو به میزان 400 گرم برای هر هزار متر به همراه با آبیاری

روز هجدم: استفاده از کود نیترات کلسیم به مقدار 4 کیلو گرم برای هر هزار متر به همراه آبیاری

روز نوزدهم: کود 36 12 12 به مقدار 4 کیلو گرم برای هر هزار متر  و کود نیترات پتاسیم 43 2 13 به مقدار 4 کیلو گرم برای هر هزار متر  به همراه با آبیاری

روز بیستم: کود دهی با کود نیترات منیزیم به مقدار 4 کیلو گرم برای هر هزار متر به همراه با آبیاری

این برنامه کودی خیار گلخانه ای (از روز 17ام تا 20ام بعد از دوره خشکی) تا پایان کشت عینا تکرار می‌شود.

 

برنامه کودی خیار گلخانه ایطبق قولی که در ابتدای این مقاله داده بودیم، شما الان با هر کودی که برای پرورش خیار در گلخانه لازم است، آشنا شده‌اید و دارای یک برنامه کودی خیار گلخانه ای هستید. این برنامه به شما کمک می‌کند تا مسیری مشخص و اصولی برای تقویت محصول خود داشته باشید.

کاشت خیار گلخانه ای زمانی پر بازده و سود ده  است که در انتهای کار، مقدار برداشت مناسبی داشته باشید. مقدار برداشت تا حد زیادی تابع برنامه کود دهی و کیفیت کودها می‌باشد. ماه کشت با ارائه کودها و پکیج‌های کودی یا کیفیت و از بهترین برندها شما را در مسیر تولید و در نهایت برداشت ایده‌آل کمک می‌کند. شما می‌توانید برای خرید کود به سایت ماه کشت مراجعه کنید.

2 دیدگاه در “آشنایی کامل با برنامه کودی خیار گلخانه ای

 1. علی گفت:

  خوب میشه یه محاسبه قیمتی هم با توجه به برنامه کود دهی که دادید انجام بدید ؟؟؟
  ببینم چه مقدار هزینه میشه؟ برای همون هزار متر.
  یه نکته اینکه وقتی میگیم برای هر هزار متر منظور سطح کلی گلخانه هست ؟چون در تمام فضا که کشت انجام نمیشه یه فاصله ای هم باید برای راه رو و .. قرار داد.

  1. فاطمه روزبهانی گفت:

   سلام و درود
   امکان محاسبه قیمت وجود نداره چون قیمت‌ها دائما در حا تغییر هستند.
   منظور از هر هزارمتر بخش‌ خاکی است که ردیف‌‌های کشت و فاصله بین ردیف‌ها در آن قرار دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *