آموزش کشت زعفران

کاشت زعفران در گلدان و خانه در 4 مرحله

کاشت زعفران در گلدان

کاشت زعفران در گلدان و خانه طرفدار بسیاری دارد، به همین دلیل بسیاری از افراد هستند که شرایط کشت زعفران در مزرعه را ندارند و می‌خواهند که به نوعی کشت رعفران را تجربه کنند و به سراغ کاشت زعفران در گلدان و خانه می‌روند.

 

کاشت زعفران در گلدان و خانه

 

بسیاری این اتفاق افتاده است که افرادی قصد کاشت زعفران را دارند اما شرایط کشت در مزرعه را نداشته و از مشاوران ما سوال می‌پرسند که چگونه زعفران بکاریم؟ مشاوران ما به این سوال با یک پیشنهاد جواب می‌دهند. و این پیشنهاد کاشت زعفران در خانه و در گلدان است.

یه مشاور با تجربه، تو رو ۱۰ سال جلو میندازه!

همین الان از متخصصان کشت زعفران ماه کشت، مشاوره رایگان دریافت کن!
مشاوره تلفنی ۰۹۱۵۴۷۴۶۰۸۰

کاشت زعفران در گلدان و خانه

فصل کاشت زعفران در گلدان مانند زمان کاشت زعفران در مزرعه و یا گلخانه از اواخر خرداد ماه شروع می‌شود و تا اواخر مهر ماه ادامه دارد. برای این که راندمان مزرعه بالا باشد و مقدار زیادی گل زعفران از پیازهای زعفران برداشت کنیم بهتر است که در فصل تابستان اقدام به کشت زعفران کنیم.

برای کاشت زعفران در گلدان و در محیط های کوچک مراحلی وجود دارد که در ادامه قصد داریم تمامی مراحل آن را بررسی کنیم.

 

کاشت زعفران در گلدان و خانه

مرحله اول

مرحله اول آماده سازی مکان یا ظرف کشت است. این مورد به انتخاب خود شما بستگی دارد که در گلدان، باغچه و یا حتی جعبه‌های چوبی بخواهید کشت را انجام دهید. برای کاشت زعفران در گلدان باید عمق 20 الی 25 سانتی‌متری را در نظر بگیریم و عرض آن هم بین 40 سانت تا نیم متر مناسب است.

برای کشت زعفران در باغچه هم، بهتر است مکانی را انتخاب کنیم که نور مستقیم خورشید به آن بتابد. دلیل آن هم این بوده که پیاز‌های زعفران در طول پاییز و زمستان حداقل در طول روز 4 الی 5 ساعت به نور مستقیم خورشید برای رشد نیاز دارند.

مرحله دوم

مرحله دوم کاشت زعفران در گلدان، خرید پیاز زعفران سالم و مرغوب است. برای تهیه پیاز زعفران هم می‌توانید از فروشگاه های حضوری خرید کنید و هم می‌توانید از طریق اینترنت از فروشگاه‌های آنلاین معتبر نظیر ماه کشت برای خرید اقدام کنید.

برای کشت در هر یک متر نیاز به 1 کیلو پیاز زعفران مرغوب است، که باید پیازی که تهیه می‌کنید عاری از هر نوع بیماری و آفت بوده و کاملا سالم باشد.

برای هر گلدان به اندازه  30 در 30 به عمق 20 تا 25 سانتی متر، بین 25 الی 30 عدد پیاز سایز متوسط نیاز است. که با توجه به اندازه‌ی گفته شده، اگر گلدان شما کوچک‌تر و یا بزرگ‌تر باشد مقدار پیاز مورد نیاز کمتر و یا بیشتر می‌شود.

مرحله سوم

مرحله سوم برای کاشت زعفران در خانه مبحث آماده سازی خاک است. برای اینکه پیاز های زعفران بستر خوبی داشته باشند بهتر است از خاکی استفاده کنیم که سبک باشد یعنی از 30 تا 35 درصد رس و 30 تا  35 درصد شن و ماسه و 30 تا 35 درصد کود گاوی پوسیده تشکیل شده باشد.

 

 

برای باغچه هم باید، خاک را کاملا با بیل شخم زده و کود گاوی پوسیده را به آن اضافه کنید، به ازای هر بک متر زمین می‌توانید بین 5 تا 10 کیلو کود گاوی پوسیده اضافه کنید و ردیف‌هایی به عمق 20 سانتی متر ایجاد کرده و پیازها را به فاصله 2 الی 3 سانتی‌متری در کنار هم کشت کنیم. (هر ردیف باید 15 سانتی‌متر از ردیف دیگر فاصله داشته باشد).

برای کشت در گلدان هم، همان خاک باغچه مناسب است که برای کشت زعفران، ما باید 10 سانتی متر خاک را داخل گلدان بریزیم و پیازها را با فاصله 2 الی 3 سانت از هم داخل گلدان بذاریم و به ارتفاع 20 سانتی‌متر، خاک روی پیازها بریزید.

مرحله چهارم

مرحله چهارم، مرحله آبیاری و برداشت زعفران است. برای کشت‌های گلدانی بهتر است که هر ماه گلدان ها را یک بار آبیاری کنیم و آبیاری به صورتی باشد که آب از خود گلدان زهکش و خارج شود. در طول اردیبهشت ماه تا شهریور ماه گلدان ها نباید به هیچ عنوان آبیاری شوند و  در مقابل خورشید قرار بگیرند بهتر است که گلدان ها را در فضای باز نگهداری شوند.

 

کاشت زعفران در گلدان و خانه

 

برای کشت در باغچه هم مانند کشت در مزرعه و متراژ بالا عمل می‌کنیم، که آبیاری اول را می‌توانیم در اوخر شهریور ماه انجام دهیم و آبیاری دوم را هم بعد از برداشت گل های زعفران. به طور متوسط تا اردیبهشت هر دو ماه یک بار، باغچه را آبیاری می‌کنیم.

حدودا بین 20 تا 25 روز بعد از آبیاری اول چه در کشت گلدانی و چه در کشت باغچه ای پیاز های زعفران شروع به گل دادن کرده و کم کم گل ها از خاک بیرون می‌آیند که ما باید گل های زعفران را بچینیم.

گل های چیده شده را می‌بایست پاک کنیم. یعنی کلاله های زعفران را از گلبرگ ها جدا کرده و اقدام به خشک کردن جداگانه  آن ها کنیم. بعد از خشک کردن باید زعفران را در ظرف های در بسته فلزی قرار دهیم تا نور به زعفران نرسد. چون نور مستقیم خورشید باعث می‌شود که کیفیت زعفران ب شدت کاهش یابد.

 

کاشت زعفران در گلدان و خانه

نکاتی که باید در رابطه با کاشت زعفران در گلدان و خانه رعایت کرد:

طبق این روش هایی که گفته شد می‌توانید کاشت زعفران در گلدان و خانه را تجربه کنید. باید گفت که رسیدگی و مدیریت زعفران رابطه مستقیمی با میزان برداشت زعفران و راندمان آن دارد. به طور تقریبی به ازای هر یک کیلو پیاز زعفران می‌توان یک گرم زعفران خشک برداشت کرد.

سخن آخر

به انتهای این محتوای آموزشی هم رسیدیم، امیدواریم مطالبی که در این محتوا ارائه کردیم، برای شما عزیزان مفید بوده باشد و از آن‌ها برای در کاشت زعفران در گلدان به طور صحیح و اصولی استفاده کنید و اگر قصد کشت زعفران در متراژ بالا را دارید می‌توانید مقاله اصول و مبانی کشت زعفران را مطالعه کنید.

 

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۸ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *