نهال در فرهنگ معین درخت جوان نورسته معنی شده است. این گیاه جوان بعدها به درخت تنومند ارزشمندی تبدیل می‌شود که نگاه به آن نوید حیات و آرامش را می‌دهد. خرید نهال و کاشت آن یکی از لذت بخش‌ترین حس‌هایی است که هر فردی می‌تواند آن را تجربه کند و برای سال‌های سال اثر ماندگاری را از خود به جای بگذارد.

این منبع زیبایِ نجات بخشِ محیط زیست علاوه بر تولید محصول و تامین بخش بزرگی از نیاز غذایی بشریت، با تولید اکسیژن، هوای لازم برای تنفس موجودات زنده را فراهم می‌کند.

خرید نهال

انواع نهال

به طور کلی انواع نهال به دو دسته نهال های مثمر و غیر مثمر تقسیم می‌شوند. نهال‌های مثمر همان درختانی هستند که میوه تولید می‌کنند. اما نهال های غیر مثمر به درختانی مانند صنوبر تبدیل می‌شوند که میوه‌ای ندارند و محصولی نمی‌دهند، اما زیبایی و سرسبزی نشاط آوری را به محیط می‌بخشند.

نهال‌ها براساس نوع میوه‌ای که تولید می‌کنند بسیار متنوع هستند. نهال‌ها علاوه بر محصولی که تولید می‌کنند، ویژگی‌های متفاوت دیگری نیز دارند که منجر به تمایز آن‌ها از یکدیگر می‌شود. هر نهالی ممکن است از نظر رقم، ژنوتیپ، مقاوت به بیماری‌ها، سازگاری با سرما و گرما و پایه کوتاه یا بلند بودن با یکدیگر متفاوت باشند.

دیر گل بودن یا زود گل بودن نهال از دیگر ویژگی‌های مهمی است که حتما باید برای خرید نهال به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. انتخاب نهال زود گل یا دیرگل کاملا به اقلیم منطقه کشت بستگی دارد. نهال باید به گونه‌ای انتخاب شود که گلدهی آن در سرمای زیاد رخ ندهد زیرا سرمازدگی باعث ریزش شکوفه و کاهش محصول می‌شود.

 

بهترین نهال یا پر سودترین نهال کدام است؟

برخی افراد درختان گردو، بادام و پسته را پرسودترین ترین نهال می‌دانند. شاید این تصور در دید اول درست باشد، اما باید گفت که بهترین نهال، نهالی است که با آب و هوای منطقه کشت کاملا منطبق و سازگار باشد. سازگاری نهال با محیط، سبب حداکثر عملکرد درخت و در نتیجه دستیابی به مقدار مناسبی از محصول می‌گردد. این امر موجب باردهی خوب درختان، سود دهی و افزایش سرمایه می شود.

 

نکات مهم برای خرید نهال

 • خرید نهال حتما باید از نهالستان‌های معتبر و یا مراکز قابل اعتماد انجام شود. خرید کردن از مراکز نامعتبر می‌تواند سرمایه شما را تهدید کند.
 • نهال باید در سلامت کامل باشد. به این معنی که باید عاری از هر نوع بیماری باشد. تنه و ریشه نهال ها باید در سلامت فیریکی کامل و بدون زخم و بریدگی باشند.
 • به نوع و رقم نهال دقت کنید. نهالی را انتخاب کنید که با آب و هوای منطقه شما، سازگار باشد.
 • تا حد ممکن سعی کنید نهال‌هایی را تهیه کنید که از مقاومت نسبی خوبی در برابر تنش‌ها برخوردار باشند.
 • دانستن اطلاعات کافی در خصوص نهال‌کاری و پروش آن‌ها، خیلی به شما در مراقبت و افزایش عملکرد آن‌ها کمک می کند.
 • برای خرید نهال، به موقع و در زمان مناسب اقدام کنید. خرید نهال باید در زمانی صورت بگیرد بتوانید به زود آن را در خاک یا گلدان بکارید.
 • مقداری آبی که می‌توانید برای باغ خود فراهم کنید، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که بسیار زیاد بر نوع نهال و رقم آن تاثیر می‌گذارد. اگر امکان آبیاری زیاد را ندارید باید از ارقامی که به آب کم نیاز دارند، استفاده کنید.

خرید نهال

مراقبت‌های بعد از خرید نهال

 1. بعد از خرید نهال مورد نظر نوبت به کاشت آن می‌رسد. کاشت هر نوع نهالی با نهال دیگر، متفاوت است. خاک، عمق چاله، فاصله بین درختان، PH خاک، مقدار آب مورد نیاز و… هر نهالی، مختص به همان نهال است و نمی توان یک نسخه عمومی را برای انواع بسیار زیاد نهال‌ها، اجرا کرد.
 2. همه نهال‌ها چه مثمر و چه غیر مثمر برای رشد، عملکرد صحیح و اگر میوه می‌دهند برای تولید میوه   به مواد غذایی نیاز دارند. تامین این نیاز غذایی و تقویت درختان ضروری است. کود دهی با کودهای مختلف و با کیفیت به خوبی می تواند نیاز به مواد مغذی را رفع کند.
 3. کود دهی‌ها باید به موقع و به اندازه کافی باشد. در دسترس قرار دادن مواد غذایی به مقدار زیاد که از نیاز گیاه خارج است نه تنها تاثیری مثبت ندارد که گیاه را با مشکل نیز مواجه می‌کند.
 4. هنگام خرید کود، به کیفیت کودها توجه ویژه داشته باشید.
 5. آبیاری‌ها به موقع و کافی نیز از دیگر مسائل بسیار مهمی است که حتما باید آن را به طور دقیق رعایت کنید.
 6. هرس درختان از مراقبت‌های ویژه‌ای است که درست و اصولی انجام دادن آن، تاثیری عالی بر روند رشدی درختان دارد. هرس با هدف فرمدهی و حذف شاخه‌های مصرف کننده، درخت را در مسیر باردهی و رشد صحیح قرار می‌دهد.

قیمت نهال

عواملی چون نوع نهال، سن، رقم، پیوندی بودن یا نبودن، اصلاح شده یا غیر اصلاح شده و دیر گل بودن یا زود گل بودن در مجموع قیمت نهال را تعیین می‌کنند. ماه کشت با ارائه بهترین انواع نهال و با قیمت‌های مناسب و مقرون به صرفه امکان خرید نهال را برای شما فراهم کرده است.

 

خرید نهال

اگر قصد خرید نهال را دارید ابتدا باید به موارد متعددی اعم از منطقه و اقلیم، مقدار نیاز آبی نهال، نوع محصولی که انتظار برداشت آن را دارید و نوع خاک توجه ویژه داشته باشید. اگر منطقه شما از جمله مناطق سردسیر است به طبع باید از نهال های مناسب مناطق سرد مانند سیب و گیلاس استفاده کنید و اگر در مناطق گرم زندگی می‌کنید باید درختانی سازگار با این شرایط مانند پسته که برای رشد و باردهی به آب و هوای گرم نیاز دارند،انتخاب کنید.