در حال نمایش 13 نتیجه

نمایش ۲۴ ۴۸

مشخصات و خرید کودهای تک عنصری

کودهای تک عنصری کودهایی هستند که  از یک عنصر تشکیل شده‌اند و یا بخش اعظم ‌آ‌ن‌ها شامل یک عنصر است. مواقعی هست که  گیاهان علی‌رغم نیاز به تمام عناصر غذایی، به یک عنصر بیشتر از سایر عناصر نیاز دارند. مثلا در خاک‌های آهکی که میزان جذب عنصر آهن توسط گیاه بسیار پایین است، می‌توان از کود تک عنصری آهن برای رفع نیاز گیاه استفاده کرد. کشاورزان می‌توانند با خرید کودهای تک عنصری و استفاده از آن‌ها کمبود عناصر غذایی در گیاهان را درمان کنند.

تمام عناصر ضروری گیاه از جمله عناصر کم‌مصرف و عناصر پرمصرف به صورت کودهای تک عنصری عرضه می‌شوند. مانند: کود آهن، کود نیتروژن، کود فسفر، کود پتاسیم، کود روی و… .

 

خرید کود تک عنصری

 

مزایای خرید کودهای تک عنصری و استفاده از آن

این کودها محلول هستند و به صورت محلول‌پاشی استفاده می‌شوند. که در این صورت گیاه می‌تواند کود را از طریق برگ‌ها نیز جذب کند.
جذب راحت و سریعی دارند.
فقط عنصر خاص و مدنظر را برای گیاه تامین می‌کنند و مانع از مصرف مازاد دیگر عناصر می‌شود.

زمان مصرف کودهای تک عنصری

این کودها بسته به عنصری که دارند در زمان‌های مشخصی از دوره رشد گیاه استفاده می‌شوند. اما دقت کنید که زمان و مقدار مصرف این کودها بسته به نوع عنصر، نوع، نیاز و مرحله رشد گیاهان متفاوت است. برای مثال کود نیتروژن غالبا در مراحل اولیه کاشت و دوره رشد رویشی استفاده می‌شود.

 انواع کودهای تک عنصری

کود آهن:
آهن به میزان زیادی در پوسته زمین وجود دارد. جذب این عنصر در خاک‌هایی با pH بالا مختل می‌شود. از آن جایی که اغلب خاک‌های ایران آهکی و قلیایی هستند نیاز زیادی به استفاده از کود آهن وجود دارد. آهن در افزایش رشد زایشی، بهبود کیفیت میوه، تحریک رشد رویشی و… نقش دارد.
کود نیتروژن:
نیتروژن از پرمصرف‌ترین عناصر غذایی گیاهان است که به میزان زیادی در هوا وجود دارد اما فرم آن برای گیاهان غیر قابل جذب است. نیترات و آمونیوم فرم قابل جذب نیتروژن هستند. این عنصر باعث افزایش رشد رویشی و تولید پروتئین می‌شود.
کود پتاسیم:
پتاسیم از جمله عناصر ماکرو مورد نیاز گیاه است که هم بر رشد رویشی و هم بر رشد زایشی گیاه اثرگذار است. کود پتاسیم باعث توسعه ریشه، افزایش کیفیت و کمیت میوه می‌شود.
کود فسفر:
پتاسیم عنصری است که بیشترین تاثیر را بر گلدهی و رشد زایشی گیاهان دارد. کود فسفر رشد زایشی، تولید میوه و توسعه ریشه را افزایش می‌دهد.
کود روی:
روی در دسته عناصر کم مصرف قرار دارد. کود روی در تولید آنزیم‌های خاص، طراوت و شادابی، تولید هورمون‌های رشدی و باروری گیاهان تاثیر دارد.
کود گوگرد:
گوگرد عنصر پرمصرفی است که خاصیت قارچ‌کشی دارد و مقاومت گیاه را در برابر آفات و بیماری‌ها افزایش می‌دهد. همچنین این عنصر در تولید پروتئین‌ها نیز مشارکت دارد.
کود بور:
بور از عناصر میکرو است که در متابولیسم قندها، تشکیل جوانه‌ها و تقسیم سلولی نقش دارد. این عنصر در pH های بالا برای گیاه  قابل جذب نیست.
کود کلسیم:
کلسیم در دسته درشت مغذی‌ها قرار دارد. این عنصر خاصیت ویژه و متمایزی دارد و آن این است که بر روی انبارداری میوه بسیار تاثیر گذار است. کلسیم در استحکام دیواره سلولی، کیفیت میوه و ترد شدن میوه نقش دارد.
کود مولیبدن:
مولیبدن تنها عنصر کم مصرفی است که در pH بالا قابل جذب است. این عنصر در سوخت و ساز ازت و تولید کلروفیل نقش دارد.
کود منگنز:
منگنز هم مانند سایر عناصر غذایی کم مصرف در خاک‌هایی غیرقابل جذب است. این عنصر برای  متابولیسم پروتئین‌ها، احیای نیترات و تشکیل بذز لازم است.
کود مس:
مس نسبت به سایر عناصر میکرو در دسترس‌تر است و کمبود آن کمتر دیده می‌شود. این عنصر در تنفس سلولی، انتقال الکترون و فتوسنتز شرکت دارد.

 

خرید کود تک عنصری

 

فرم قابل جذب عناصر توسط گیاهان

ممکن است عناصر ضروری در طبیعت وجود داشته باشند و در دسترس گیاه باشند اما برای گیاهان غیرقابل جذب باشند. هر عنصری برای جذب توسط گیاهان باید به فرم قابل جذب باشد.

ازت NO3-_ NH4+
فسفر H2PO4-_ H2PO4-
پتاسیم K+
کلسیم Ca2+
گوگرد SO42-_ SO2
منیزیم Mg2+
آهن Fe2+
منگنز Mn2+
روی Zn2+
بور H3BO3-_ H2BO32-
مولیبدن MoO42-
 مس Cu2+
کلر Cl-

قیمت کودهای تک عنصری

قیمت کودهای تک عنصری بسته به عنصر تشکیل‌دهنده متفاوت است. همچنین کیفیت، مقدار، کشور و شرکت سازنده نیز بر قیمت اثر دارد. علاوه بر عوامل ذکر شده نرخ دلار نیز بر قیمت کودهای تک عنصری موثر است زیرا  این کودها معمولا از کشورهای خارجی وارد می‌شوند.

نکته‌ی که هنگام خرید کودهای تک عنصری باید به آن دقت کنید این است که قیمت‌های پایین‌تر از میانگین و نرمال بازار، نشان‌دهنده‌ی اصل نبودن کود است.

نحوه خرید کودهای تک عنصری چگونه است؟

شما می‌توانید برای خرید کودهای تک عنصری به فروشگاه ماه کشت اعتماد کنید. ماه کشت فروشگاه اینترنتی معتبری است که با عرضه انواع کودهای اصل، با کیفیت و با قیمت‌های منصفانه به شما در خرید سریع و مطمئن کمک می‌کند. برای خرید کودهای تک عنصری فقط کافی است که وارد سایت ماه کشت شوید و سفارش خود را ثبت کنید و یا با پشتیبانی تماس بگیرید.