در حال نمایش 6 نتیجه

نمایش ۲۴ ۴۸

مشخصات، قیمت و خرید نهال گردو

خرید نهال گردو و پرورش یک باغ گردو جزء اولین پیشنهادهایی است که به علاقمندان احداث باغ داده می شود. هر فردی با هر میزان آگاهی از کشاورزی و باغداری می‌داند که گردو محصولی به صرفه و پرسود است.

خرید نهال گردو نه تنها برای باغداران حتی برای افرادی که قصد کشت یک درخت در باغچه حیاط خانه خود را دارند، از بهترین گزینه ها است.

خرید نهال گردو

بهترین نژاد درخت گردو برای شما چه نژادی است؟

نه تنها نژاد بلکه انتخاب نوع نهال نیز در وهله اول ، کاملا به شرایط محیطی  منطقه‌ای که قصد کاشت درخت را در آن دارید، وابسته است. دمای محیط (سرد و گرم بودن)، ارتفاع از سطح دریا، مقدار آب در دسترس، خاک و… تعیین می‌کنند که بهترین نهال گردو برای منطقه شما چه نهالی است.

عامل مهم دیگری که انتخاب بهترین نژاد گردو را برای شما راحت‌تر می‌کند، هدف شما از کاشت درخت گردو و بازار فروش شما است. افراد هر منطقه‌ای نوع خاصی از گردو را می‌پسندند و تقاضای بیشتری دارند.

نژادی از گردو که بیشترین سازگاری و تطابق را با منطقه کشت داشته باشد و  تقاضا برای محصول آن بالا باشد، در واقع بهترین نژاد گردو برای شما است.

نکاتی که هنگام خرید نهال گردو باید به آن دقت کنید

  • اولین نکته ای که هنگام خرید نهال گردو باید به آن دقت کنید شرایط آب و هوایی منطقه ای است که قصد دارید نهالستان خود را در آن ایجاد کنید. آب و هوا، ارتفاع از سطح دریا و خاک مهم‌ترین عوامل تعیین کننده نوع نهال هستند.
  • بسته به سردسیر یا گرمسیر بودن منطقه باید از نهال‌ها با زمان گلدهی متفاوت استفاده کنید. برای مناطق سردسیر، نهال گردو دیر گل و برای مناطق گرمسیر، نهال‌های زود گل مناسب هستند.
  • خرید نهال از مراکز معتبر یکی از مهم‌ترین اصل‌ها برای خرید نهال گردو و سایر نهال‌ها است. خرید از مراکز غیر استاندار و غیر معتبر جز از دست دادن سرمایه و زمان ،حاصلی برای شما ندارد.
  • توجه به سلامت نهال‌ها بسیار با اهمیت است. دقت داشته باشید که ریشه نهال‌ها و تنه آن‌ها کاملا سالم باشند. سلامت نهال گردو را بررسی سبز بودن تنه، سیاه و خشک نبودن ریشه می‌توان متوجه شد.
  • بهترین زمان باردهی درختان گردو در سنین جوانی است. مقدار باردهی در کهنسالی کاهش می‌یابد. بنابراین از خرید نهال گردو مسن خود داری کنید.
  • برای خرید نهال گردو باید نژاد آن را مدنظر داشته باشید و نژادی مطابق با نیاز و هدف خود انتخاب کنید.
  • سعی کنید در هنگام خرید نهال گردو به سازگاری آن نسبت به اقلیم منطقه شما و حساسیت‌های و مقاومت‌های که دارد دقت داشته باشید. برای مثال در مناطق گرم بهتر است از نهال‌های با مقاومت بالا در برابر گرما استفاده کنید و از خرید نهال گردویی که نسبت به گرما حساس است پرهیز کنید.

خرید نهال گردو

انواع نهال گردو

انواع نهال گردو در دو دسته دیرگل و زود گل قرار دارند. به این معنی که نهال‌های زود گل نسبت به نهالی دیر گل فصل رویشی خود را زودتر آغاز می‌کنند و زودتر گل می‌دهند، اما نهال‌های دیر گل، زمان گل‌دهی آن‌ها دیرتر است که همین امر سبب می‌شود تا گیاه سرما زده نشود و شکوفه‌های آن نریزد.

دسته بندی دیگر نهال‌های گردو براساس پایه بند و یا پایه کوتاه بودن آن‌ها است. از دیگر عواملی که سبب تنوع در نهال‌های گردو می‌شود.

نهال‌های مناسب مناطق سردسیر و مناطق گرمسیر

نهال های که برای مناطق سردسیر استفاده می شوند باید نسبت به سرما و دمایپایین مقاومت خوبی داشته باشند و برای کشت در ارتفاعات بالا از سطح دریا (بیشتر از 1400 متر) مناسب باشند. همچنین باید در دسته دیرگل‌ها قرار داشته باشند تا در برابر سرمای بهاره دوام بیاورند و دچار شکوفه ریزی نشوند.

برای کاشت درخت گردو در مناطق گرمسیری باید نهال‌های را خریداری و استفاده کرد که با گرما سازگار باشند و کم‌آبی به سرعت روی آن‌ها تاثیر منفی نگذارد.  از دیگر ویژگی‌های نهالی که برای مناطق گرم مناسب است، زود گل بودن است، چرا که در این مناطق هوای بهاره سرد نیست و درختانی که تازه فصل رویشی خود را آغاز کرده‌اند، دچار سرمازدگی نمی‌شوند.

گردو بذری یا گردو پیوندی؟

پرورش گردو بذری نیاز به زمان و انرژی بیشتری دارد و به تبع آن باردهی و سودهی نیز دیرتر اتفاق می‌افتد. همچنین تولید و پرورش گردوی بذری کار آسانی نیست و احتمال آن پایین است.

امابا  گردو‌های پیوندی در زمان کمتری به باردهی می‌رسد و محصولات بهتری تولید می‌کند. این گردوها اغلب مقاومت خوبی نسبت به شرایط بیماری دارند.

شرایط کاشت نهال گردو

عمق چاله برای کاشت نهال‌های گردو به طول ریشه و رشد آن بستگی دارد و برای هر نژاد درخت متفاوت است. اما به طور استاندارد چاله‌هایی با عمق حدود 1 متر با عرض 40 تا 50  سانتی‌متر مناسب هستند.

فاصله بین نهال‌ها گردو بسته به تراکم شاخه و برگ‌ها متفاوت است ولی به طور معمول نهال‌های پیوند با فاصله 6*6 یا 7*7 کاشته می‌شوند و نهال‌های قدیمی با فاصله 10*10 یا 12*12 از یکدیگر کشت می‌شوند.

بهترین زمان برای کاشت نهال گردو در پاییز (اواسط آبان ماه) تا اواخر فصل زمستان است زیرا در این زمان ریشه نهال ها در خواب است و تنشی به آن وارد نمی‌شود.

درخت گردوی ایرانی یا وارداتی؟

جواب این سوال نیز به شما وابسته است. درختان وارداتی به زودی وارد فاز باردهی می‌شوند و از همان سال‌های اولیه شروع به تولید محصول می کند. اما درختان ایرانی از سال‌های 3ام تا 6ام وارد مرحله باردهی می‌شوند.

انواع نهال گردو

گردوهای خارجی موجود در ایران متعلق به کشورهای فرانسه، ترکیه و آمریکا هستند.

نهال گردو ترکیه ای: نهال گردو روند و یالووا

نهال گردو آمریکایی: نهالی گردو چندلر، توسرخ ، پورتوریکو، پکان و پدرو

نهال گردو فرانسوی: نهال گردو پاریزین و فرانکت

انواع نهال گردو بذری: گردو اسرائیلی، کانادایی، خوشه ای

انواع نهال گردو پیوندی: فرنور پیوندی، چندلر پیوندی

بهترین نهال گردو سردسیری و بهترین نهال گردو گرمسیری: نهال گردو چندلر، فرنور، تویسرکان، دماوند و کانادایی بیشترین سازگاری را با مناق سردسیر دارند. برای مناطق گرمسیر نیز گردوهای پکان و لاراکه مناسب هستند.

خرید نهال گردو

قیمت نهال گردو

قیمت انواع نهال گردو تحت تاثیر عوامل متعددی مثل سن، نژاد، بذری یا پیوندی بودن، دیر گل یا زود گل بودن، ایرانی یا وارداتی و… است.

طبیعی است که قیمت نهال های گردو پر بارده نسبت به نهال‌های با بار کمتری می دهند، بیشتر است و یا نهال‌های پیوندی از نهال‌های بذری گران‌تر هستند.

خرید نهال گردو

خرید نهال گردو را حتما باید از نهالستان‌ها و مراکز معتبر انجام دهید. ماه کشت یک مجموعه فعال در حوزه کشاورزی است که با ارائه بهترین نهال‌ها این اطمینان را به شما می‌دهد که نهالی مرغوب و سالم را به دست شما برساند.

برای خرید نهال گردو فقط کافی است وارد سایت ماه کشت شوید و پس از انتخاب محصول، سفارش خود را ثبت کنید.