در حال نمایش 3 نتیجه

نمایش ۲۴ ۴۸

مشخصات، قیمت و خرید نهال گیلاس

در بین انواع متعدد نهال‌های میوه، خرید نهال گیلاس بسیار رایج است چرا که محصولی با طعم عالی تولید می‌کند. این میوه که از محبوب‌ترین میوه‌های تابستانی به حساب می‌آید ارزش اقتصادی خوبی دارد و پرورش آن همراه با سود آوری است.

پرورش گیلاس را می‌توان به چند طریق اعم از کاشت بذر، قلمه زنی و کاشت نهال انجام داد. به دلیل سرعت بیشتر و مراقبت راحت‌تر، بهترین روش، همان خرید نهال گیلاس و کاشت آن است.

انواع نهال گیلاس برای مناطق مختلف وجود دارد. همه رقم‌های نهال گیلاس برای همه نوع آب و هوایی مناسب نیست و بسته به اقلیم منطقه باید نوع نهال را انتخاب و آن را خریداری کرد. به طور کلی نهال‌های گیلاس در مناطقی با شرایط آب و هوایی معتدل و کوهستانی قابلیت رشد و باردهی دارند.

 

نهال گیلاس مناسب برای مناطق سردسیر و نیمه گرمسیر

نهال‌هایی که برای کاشت در مناطق سردسیر و با ارتفاع از سطح دریایی 1500 متر استفاده می‌شود باید از دسته نهال‌های دیرگل باشند تا در برابر سرمای بهاره مقاوم نشان دهند و سرمازده نشوند. از جمله ارقام مناسب برای مناطق سردسیر، نها‌ل‌های گیلاس پایه رویشی گزیلا، لواسان و ارومیه را می‌توان نام برد.

اما برای مناطق نیمه گرمسیری باید از نهال‌های زود گل استفاده کرد، چرا که دما در این مناطق زودتر بالا می‌رود و شرایط برای شکوفایی نهال محیا است. نهال گیلاس تکدانه سیاه و نهال گیلاس پیش رس سیلویا برای این مناطق مناسب هستند.

 

خرید نهال گیلاس

 

کاشت نهال گیلاس

درختان گیلاس برای رشد و عملکرد بهینه به نور کافی نیاز دارند. از آنجایی که این درختان شاخ و برگ‌ زیاد و متراکمی نیز دارند، رعایت نکردن فاصله کاشت آن‌ها از یکدیگر می‌تواند سبب عملکرد پایین‌تر آن‌ها گردد. به طور میانگین فاصله مناسب برای کاشت نهال‌های گیلاس 5 متر از یکدیگر است. این درختان ریشه‌های بلند و متراکمی دارند بنابراین باید عمق کشت با توجه به این نکته تعیین شود. چاله‌هایی با عمق 1/5 متر و عرض 60 سانتی‌متر برای کاشت مناسب هستند.

قبل از خرید نهال گیلاس باید بستر کشت آن فراهم شود. خاک بستر کشت نهال‌های گیلاس باید زهکشی خوبی داشته باشد. به همین دلیل بهتر است که قبل از کاشت نهال، خاک به طور کامل شخم زده شود.

درختان گیلاس از درختانی هستند که خیلی زود (تقریبا از سال دوم به بعد) شروع به تولید محصول و باردهی می‌کنند. اما باردهی آن‌ها از سال پنجم به بعد چشم گیر است و به اوج می‌رسد. عمر مفید این درختان غالبا 25 سال است. اگر چه که با رعایت نکات لازم و تقویت و تغذیه می‌توان عمر مفید آن ها را تا 35 سال نیز افزایش داد.

بهترین زمان برای کاشت نهال گیلاس، فصل پاییز است. کاشت نهال گیلاس در این فصل، سبب عملکرد بهتر آن نسبت به کاشت در فصل زمستان می‌گردد.

آبیاری درختان گیلاس هر دو هفته یکبار است که در هنگام باردهی و فصل‌های گرم هر 10 روز یکبار نیاز به آبیاری دارد.

 

قیمت نهال گیلاس

همانند سایر نهال‌ها قیمت نهال گیلاس نیز به سن، رقم، نوع، مقدار باردهی، سلامت، کیفیت و مرغوبیت آن بستگی دارد. از آنجایی که نهال‌های گیلاس موجود در مجموعه ماه کشت از کیفیت و سلامت کامل برخودار هستند تفاوت چندانی بین قیمت ارقام مختلف نهال گیلاس وجود ندارد و همگی از قیمت‌های منطقی و قابل قبولی برخوردار هستند.

خرید نهال گیلاس

خرید نهال گیلاس حتما باید از نهالستان‌ها و مراکز معتبر صورت گیرد. خرید از مراکز غیر مطمئن هم سرمایه شما و هم وقت شما را به خطر می‌ اندازد چرا که ممکن است نهال‌های بیمار و یا نهال‌هایی غیر مناسب به شما تحویل دهند. هنگام خرید نهال به آب و هوای منطقه خود توجه ویژه داشته باشید و بر اساس آن خرید خود را انجام دهید.

برای خرید از مجموعه معتبر ماه کشت فقط کافی است به سایت ماه کشت مراجعه کنید و یا با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.