کوکوپیت چیست؟ بسیاری از افراد هستند که هیچ اطلاعاتی از کوکوپیت و فواید بی شمار آن ها ندارند اما همان طور که مقاله ها و محتوا های آموزشی قبلی ماه کشت را مطالعه کرده اید ، در این مقاله هم تصمیم بر این داریم که محتوای خرید کوکوپیت و مزایا و معایت استفاده بیش از حد آن را خدمت شما آموزش دهیم پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله را با ما همراه باشید تا از نکات بسیار ارزشمندی بهره مند شوید.

کوکوپیت (Coco Peat) چیست؟

باید گفت که ، کوکوپیت تهیه و ساخته شده  از الیاف میوه نارگیل می‌باشد. نارگیل های قهوه ای ، دارای الیافی بر روی پوست خود هستند که کوکو پیت از این الیاف ها تهیه می شود.

کشور هایی مانند هند که تولید کننده نارگیل هستند ، این الیاف های نارگیل را با دستگاه های ویژه خورد کرده و آن ها را فشرده می کنند تا کوکو پیت به دست آید.

نحوه استفاده از کوکوپیت

تهیه و خرید کوکوپیت بسیار آسان است به این صورت که اکثر فروشگاه های کشاورزی در سطح بازار و آنلاین شاپ ها ، کوکوپیت را در قالب‌های فشرده به فروش می رسانند. و برای استفاده از کوکوپیت هم تنها فعالیتی که باید انجام دهید این است که بعد از خرید کوکوپیت آن را داخل آب قرار دهید و برای بستر کشت از آن استفاده کنید.

خرید کوکوپیت

نکته قابل ذکر این است که ، هر ۱ کیلوگرم کوکوپیت فشرده شده بعد از قرار گرفتن در آب و جذب رطوبت، می‌تواند به ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل شود. که باید با توجه مقدار نیاز گیاهان خود  ار آن برای بستر کشت استفاده کنید.

خرید کوکوپیت و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

کوکوپیت ،یکی از بهترین بستر‌ های کاشت برای گیاهان محسوب می شود که دارای فواید بساری زیادی بوده که در این قسمت تصمیم داریم که شما را با مزایای کوکوپیت آشنا کنیم.

1. کاهش زمان جوانه زنی و رشد سریع ریشه

اولین مزایای خرید کوکوپیت و استفاده از آن کاهش زمان جوانه زنی و رشد سریع ریشه است. کیفیت بالای الیاف های نارگیل باعث شده است که استفاده کردن از کوکوپیت برای بستر کشت بسیار مناسب باشد که کوکوپیت برای جوانه زدن بذر‌ ها و کاشت قلمه به عنوان یکی از بهترین ها در بین کشاورزان است. هم چنین باید گفت که ، کوکوپیت برجوانه‌ زنی بذر‌ها و ریشه‌ دار شدن قلمه‌ گیاهان بسیار سرعت می بخشد.

2. ماندگاری بالای کوکوپیت

کوکو پیت بر خلاف سایر بستر های کشت که ماندگاری پایینی دارند ، ماندگاری بسیار بالایی دارد به این صورت که  حداقل ماندگاری کوکوپیت برای چهار سال و حداکثر ماندگاری آن تا ۱۰ سال است که شما می توانید از آن استفاده کنید.

3. تهویه مناسب

باید گفت که زمانی که کوکوپیت با خاک معمولی ترکیب می شود خاک کوکوپیت تشکیل می‌شود. این خاک  قدرت تهویه بسیار خوبی دارد. الیاف های نارگیل زمانی هم که با آب ترکیب می شوند تخلخل هوایی بسیار خوبی دارند. یه همین دلیل است که ترکیب کوکوپیت با خاک ، از تراکم و فشردگی خاک و  از سفت شدن آن جلوگیری می‌کند.

4. صرفه جویی در مصرف آب

کوکوپیت نسبت به سایر بستر های خاک ، آب را بیشتر در خود نگهداری می‌کند. و نیاز به آبیاری در دفعات زیاد ندارد و نتیجه این کار صرفه جویی در مصرف آب است و هم چنین به رشد بهینه گیاه کمک می‌کند. کوکوپیت  مانند اسفنج است به این صورت که آب را تا ۲۰ برابر وزن خود در خاک نگه می دارد.

5. عاری از بیماری ها و آفت ها

الیاف های موجود در نارگیل به دلیل این که در بالای درخت و بالاتر از سطح زمین رشد می‌کنند عاری از هر گونه میکروب ، بیماری و سایر آفت ها هستند که می توان گفت این مورد یکی از مهم ترین مزیت های کوکوپیت است.

کوکوپیت به دلیل وارداتی بودن آن نسبت به سایر بستر های کشت قیمت بالا تری دارد و همین قیمت بالای آن برای کشاورزان و مزرعه داران یکی از معایب کوکوپیت محسوب می شود.

خرید کوکوپیت

دو کشور تولید کننده کوکوپیت که در سطح جهانی فعالیت دارند:

کشور هند اولین کشور تولید کننده کوکوپیت در جهان است. هند به دلیل داشتن درختان نارگیل بسیار فروان می‌تواند کوکوپیت بسیار زیادی را تولید کند، اما یکی از معایب کوکوپیت های کشور هند شور بودن آن ها است که به این علت در ایران خریداری نمی شود.

حال شاید برای شما سوال شود که چرا کوکوپیت کشور هند شور است؟ باید گفت ، به دلیل این که این کوکوپیت‌ ها را با آب دریا آب شویی می کنند.

دومین کشور تولید کننده کوکوپیت‌ سریلانکا است . کوکوپیت های سریلانکا به دلیل شوری پایین‌تر ، سرعت حجم گیری مرغوبیت بالاتری نسبت به کوکوپیت های کشور هند دارد.

خرید کوکوپیت

همان طور که گفته شد خرید کوکوپیت آسان بوده و شما به راحتی می توانید آن را تهیه کنید. البته باید گفت که امروزه فروشگاه های کشاورزی آنلاین مانند ماه کشت در دسترس هستند که شما فقط با ثبت سفارش خود می توانید در کمترین زمان ممکن محصول مورد نظر خود را تحویل بگیرید هم چنین باید گفت که شرکت ماه کشت علاوه بر خرید و فروش کوکوپیت در فروش و خرید پیت ماس  هم فعالیت گسترده ای دارد . برای ثبت سفارش با شماره زیر تماس گرفته و ثبت سفارش خود را در کمتر از چند دقیقه انجام دهید.

 09303429590